Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Dendrobium lamellatum
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: piątek, 10 października 2008 23:46:09

Witam,

A teraz roślinka wymagająca jednakowych warunków przez cały rok .

Dendrobium lamellatum [Bl.] Lindley 1830 należy do Sekcji Platycaulon.

Występuje w lasach Myanmaru, Malezji, Sumatry, Jawy i na Filipinach, na wysokościach od 460 do 900 m. Jest to miniaturowy/mały, ciepłolubny storczyk, z którego zielonych pędów wyrastają szerokie, cienkie, płaskie, lekko zakrzywione lub miseczkowate liście. Liście te opadają po roku lub dwóch.

Kwitnie zimą, późną wiosną i latem na zwisających, kilkukwiatowych kwiatostanach wyrastających na szczycie pędu. Delikatne białe kwiaty z różowym podbarwieniem, o wielkości około 2 cm nie otwierają się do końca. Łatwo kwitnie wydając liczne, krótkie kwiatostany, ale kwiaty żyją tylko ok. 1 tydzień .

Warunki uprawy to temperatura od umiarkowanej do ciepłej, z jasnym, rozproszonym światłem. Podlewać należy gdy podłoże jest prawie suche. Można uprawiać w doniczkach z dobrze przepuszczalnym podłożem, albo zamontowane na podkładce.

Synonyms Callista lamellata (Blume) Kuntze 1891; Dendrobium compressum Lindl. 1842; Dendrobium platycaulon Rolfe 1892; Eurycaulis compressus (Lindl.) M.A.Clem. 2003; Eurycaulis lamellatus (Blume) M.A.Clem. & D.L.Jones 2002; *Onychium lamellatum Blume 1825; Pedilonum lamellatum (Blume) Brieger 1981.

Tak wygląda cała roślina:


i kwiaty...




Polecam ze względu na jednakowe warunki uprawy przez cały rok.
Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: wiktor
E-mail:  
Data: sobota, 11 października 2008 09:11:44
Nareszcie mogłem zobaczyc roślinę w całej okazałości.Śliczna!!! Niestety musiałem ją podarowac innemu maniakowi,z uwagi na problemy z przezimowaniem jej u mnie.Mogę prosic o jeszcze kilka jej zdjęc.Pozdrawiam Wiktor.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: sobota, 11 października 2008 18:46:26

Wedle życzenia , najświeższe, dzisiejsze, ciepłe jeszcze zdjęcia

Zapomniałam dopisać w Prezentacji, że to dendrobium było określone jako "red leaf", czyli o czerwonych liściach, no i rzeczywiście młode listki mają taki czerwonawo-fioletowy odcień. To nie jest nazwa klonu.






Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: wiktor
E-mail:  
Data: niedziela, 12 października 2008 12:26:58
Dziękuję serdecznie,aż miło popatrzec.Gratuluję oczywiście kwitnienia.Pozdrawiam Wiktor.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: danacharytoniuk@wp.pl
Data: piątek, 7 listopada 2008 12:37:53
Rewelacja!!! Jestem pod wielkim wrażeniem!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Przemek B.
E-mail: prz.bozek@gmail.com
Data: sobota, 20 stycznia 2018 21:49:41
Zakwitło i u mnie. Oba egzemplarze - oznaczone jako Dendrobium lamellatum var. purpurascens.
Kwitnie na wszystkich pseudobulwach poza najmłodszymi. Widać, że ponawia ktitnienie na starych, nawet tych bardzo starych. Nie liczyłem kwiatów, jest ich bardzo dużo, rozwijają się stopniowo i teraz był najbardziej optymalny moment na zrobienie zdjęcia, bo pierwsze zaczynają już się zamykać, a pąków w drodze dużo.

Kwiaty stosunkowo trwałe - utrzymują się trzy tygodnie bez paru dni.
Uprawa w witrynie chłodniczej, warunki umiarkowane - 23-24/17-20 (dzień/noc). Wilgotność utrzymywana na poziomie 80%.
















Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl