Autor: |
Tomek Szewerniak |
E-mail: |
vetom@wp.pl |
Data: |
piątek, 3 kwietnia 2009 20:15:34 |
Witam!
Z pośród wielu storczyków które ostatnio kwitły Cattleya labiata var alba zwracała szczególnie uwagę moich domowników . Czystobiały kolor płatków i niewielkie "maźnięcia" żółtego koloru na warżce wspaniale ze sobą współgrały. Zapach słodki, niezbyt intensywny, wyczuwalny tylko do południa. Bardzo szlachetny kształt kwiatów. Jednym słowem storczykowa arystokracja .
Cattleya labiata jest jedną z bardziej znanych katleji. Została odkryta około 1817 roku w prowincji Pernambuco w północnej Brazylii. Pierwsza przesyłka tych storczyków trafiła w ręce Wiliama Cattleya, znanego wtedy w Anglii kolekcjonera roślin tropikalnych, który doprowadził do ich zakwitnięcia. Dla Cattleya pracował młody botanik J o n L i n d l e y , który opisał te storczyki i nadał im na cześć swojego pryncypała nazwę C a t t l e y a.
Cattleya labiata znana jest także z tego, że jako jedyna wśród katleji posiada podwójną torebkę w której rozwijają się pąki kwiatowe. Drugą charakterystyczną cechą labiaty jest wyjątkowa wrażliwość na zmianę długości dnia świetlnego. Ten tzw. fotoperiodyzm wykorzystuje się w "przemysłowej" produkcji kwitnących Cattleya labiata i ich hybryd. Odpowiednio traktowane storczyki zakwitają dokładnie 9-10 tygodni po zmianie długości dnia świetlnego i temperatury otoczenia. W środowisku naturalnym labiata zakwita na jesieni ( jest to też jej cecha charakterystyczna ) , ale ze względu na opisany wcześniej fotoperiodyzm kwitnące Cattleya labiata możemy spotkać w sprzedaży o każdej porze roku.
Katleje z tej grupy są dość proste w uprawie. Wymagają przepuszczalnego podłoża dla epifitów , latem dużo wilgoci i słonecznego światła , a zimą jasno, ale dość sucho. Labiata należy do katleji "chłodolubnych" ( w dzień 26-30 oC , a w nocy 14-16oC ) i doskonale się czuje latem wystawiona do ogrodu. Do domu zabieramy ją przed pierwszymi przymrozkami i należy pamiętać aby jesienią nie stała w pokoju w którym długo włączone jest światło bo n i e z a k w i t n i e! ( fotoperiodyzm).
Bardzo podobne do Cattleya labiata są ; C. jenmanii, C. gaskelliana, C. warneri. Razem tworzą tzw. "Labiata complex" . Wielu specjalistów twierdzi że wymienione gatunki to tylko "ekotypy" tego samego gatunku - Cattleya labiata.
Ale to już inna opowieść...






Pozdrowienia - Tomek |
|
|