Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Lepanthes aff.cloesii
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: niedziela, 24 stycznia 2010 18:31:51

Witam,

Wiosną ubiegłego roku dostałam od Sandry (dziękuję ) Lepanthes sp. Nie wiedziała ani co to, ani skąd, czyli uprawa była "na nosa" . Mój nos nie jest mały , więc się udało i od kilku tygodni obserwuję wyrastanie 5 pędów kwiatowych i rośnięcie jednego z pąków...


2 dni temu pąk wreszcie zaczął pękać . Tak wyglada cała roślina:


Kwiat jest skierowany akurat w dół , do fotografii trzeba go było nieźle "ustawiać", aby spróbować zajrzeć do środka







No i zaczęło się poszukiwanie, co to może być. Według mnie jest to Lepanthes cloesii Luer 1999, występujący w Peru, na wysokości około 2800 m. Czyli chłodolubny. Reszta waunków uprawy jak to u Lepanthes: wysoka wilgotność, nie za dużo światła, stały ruch powietrza.

Kwiat jest duuuuuuuuży . Pąk miał długość ok. 1,5 cm, czyli rozłożony kwiat ma około 3 cm, co nie zgadza się z danymi w IOSPE .

Jeżeli ktoś ma inne propozycje, to jestem otwarta na wszelką dyskusję.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: niedziela, 24 stycznia 2010 20:49:38
Bardzo ładny - musi chyba być cloesii, pasuje jak ulał; a u Jaya jak to często bywa choć już nieco mniej błędów, ale w rozmiarach często jeszcze się zdarzają... niestety w żadnym zielniku online nie znalazłem co by porównać. Gratuluję i uśmiecham się na przyszłość

Piotrek M

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl