Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Pleione albiflora
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: piątek, 11 lutego 2011 17:13:46

Witam wiosennie

U mnie już prawdziwa wiosna , kwitną Pleione i krokusy...



A skoro kwitną, to dziś przedstawię kolejne Pleione, to które na zbiorczym zdjęciu jest z prawej strony. W doniczce z przodu rozwija się kolejne Pleione pleionoides

Pleione albiflora P.J.Cribb & C.Z.Tang 1983 występuje w północnej Birmie (obecnie Myanmar) i w Prowincji Yunnan w Chinach, na wysokościach 2400-3500 m. Zwykle porasta pokryte grubą warstwą mchu konary, skały i klify, na lekko zacienionych stanowiskach.

Letnie temperatury to w dzień 21-23°C, a w nocy 10-15°C. W okresie spoczynku, po zrzuceniu liści, temperatury w dzień powinny wynosić 13-17°C, a w nocy 0-4°C. W sezonie wegetacyjnym wilgotność w naturalnym siedlisku wynosi 60-80% i wtedy podłoże powinno być stale wilgotne. Przesadzanie najlepiej wykonywać po opadnięciu liści, wtedy pędy kwiatowe i nowe przyrosty wyrastają już w nowym podłożu i nie ma potrzeby ich ruszania.

Zwieszający się kwiat jest zmienny zarówno co do koloru jak i wielkości, może osiągać 8-10 cm, mój jest nieco mniejszy, bo ma tylko około 7 cm.







Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Robert Kubacki
E-mail: robkuba@tlen.pl
Data: piątek, 11 lutego 2011 19:04:11
Grażynko twoje Pleione są cudowne! [krokusiki też niczego sobie]
Chyba pokuszę się na jakieś.
Pozdrawiam, r.




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: sbb28
E-mail:  
Data: piątek, 11 lutego 2011 19:24:14
No no rzeczywiście wiosna pełną parą oby tylko zima nie obraziła się i nie została na złośc zbyt długo
Widzę, że jak zaczęłaś z pleione to już różne rodzajowe i hurtem
gratuluję wspaniałych kwitnień - po przezimowaniu
życzę owocnej i długoletniej współpracy pleione - Grażynka
mam słabość do tego gatunku ale uprawiam tylko standardowe pleione formosana
podziwiam ich siłę i piękne kwiaty dodające otuchy na zimo - przedwiośniu
pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: czwartek, 24 marca 2011 19:46:56
W prywatnej korespondencji gratulowałam Grażynie kwitnienia tego uroczego storczyka.
Zastanawiałam się tylko, czy aby opis rośliny był prawidłowy, ponieważ prezentowany kwiat bardzo przypominał mi Pleione grandiflora. Ostatecznie doszłyśmy do wniosku, że skoro Pln albiflora do 1983 była synonimem Pln grandiflora, to kwiaty będą wyglądać bardzo podobnie. Ale czym się różnią, to jak zwykle, wiedzą tylko wtajemniczeni, którzy wyodrębnili te gatunki.
Szkoda, że moja grandiflora jeszcze śpi, to mogłabym porównać oba kwiaty. A tak muszę skorzystać z ubiegłorocznej fotki.


Jak widać różnica jest prawie żadna. Jeśli mnie pamięć nie myli, to grandiflora miała większe kwiaty... Czy o to chodzi w tych podziałach? A może to nie są te rośliny, których nazwy były na przywieszkach?
Pytania retoryczne, a nam laikom (mówię o sobie) pozostaje tylko cieszyć się widokiem tych sympatycznych storczyków.

Bowiem, nie chawląc się , po kilku latach doczekałam się i ja kwitnienia Pln albiflora.



i dla wyobrażenia rozmiarów cała roślina



Na koniec jeszcze dla porównania kwiaty Pln albiflora i formosana


Pozdrawiam,
Tamara

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: poniedziałek, 18 marca 2013 12:25:57
Wracam do tematu, aby z przykrością stwierdzić, że zaprezentowane powyżej Pleione NA PEWNO nie są przedstawicielkami gatunku albiflora , pomimo tego, iż sprzedawcy tak opisali te rośliny.
Storczyki pokazane na zdjęciach to Pleione grandiflora, którą dość często (żeby nie powiedzieć nagminnie) niemieccy sprzedawcy oferują jako bardzo rzadką Pln albiflora...

Kwiaty Pleione albiflora, jako laik mogę porównać do Pln humilis, tylko takiej przerośniętej.
Podobnie jak u humilis, albiflora ma 'otwartą' warżkę oraz zbliżony rysunek, jakby podłużnych rowków, pasów - wygląd kwiatu prawdziwej albiflora jest w dziale 'Uprawa':
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/adoz.php?id=Pleione%20albiflora

Pln grandiflora ma warżkę raczej rurkową z wygiętymi brzegami. Wewnątrz warżki zamiast podłużnych pasów są plamki, tak jak na zdjęciach powyżej.

Z grubsza takie są różnice w wyglądzie kwiatów obu gatunków.

A przy okazji, Grażyno, jak ma się Twoja Pleione grandiflora? Czy już kwitnie?
Moja właśnie rozpoczyna kwitnienie. Jak znajdę chwilę na sesję zdjęciową, to zamieszczę parę fotek

Pozdrawiam,
TF

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: czwartek, 4 kwietnia 2013 22:00:08
Wracam do tematu, aby dodać zapowiadane zdjęcia, a właściwie zdjęcie różnych klonów Pleione grandiflora.


Kwiat na pierwszym obrazku należy do storczyka, który był błędnie oznaczony jako albiflora.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl