Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Oeceoclades saundersiana
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: czwartek, 3 marca 2011 01:02:53
Oeceoclades saundersiana (Rchb. f.) Garay & P. Taylor 1976

Syn.:
Eulophia saundersiana Rchb. f. 1866;
Eulophidium saundersianum (Rchb. f.) Summerh. 1957

Nazwa rodzajowa Oeceoclades pochodzi z gr. 'oikeos' – prywatny/osobny i 'klados' – dział/gałąź, i wg jednych źródeł dotyczyć może oddzielenia tych gatunków od Angraecum jako zupełnie osobna gałąź roślin (Bechter 1992) lub też wydzielenie Oeceoclades z rodzaju Eulophia jak sugeruje J. Stewart. Znaczne podobieństwo do Eulophia aż prosi by zostawić nazwę Eulophidium, jednak jak to bywa kto pierwszy ten lepszy a nazwę Oeceoclades użył już John Lindley w 1832r.

Gatunek ten zamieszkuje naziemnie tropikalną Afrykę, choćby takie kraje jak: Angola, Gabon, Gana, Kamerun, Kenia, Liberia, Nigeria, Sierra Leone, Tanzania, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair, Zambia. Bardzo często w wilgotnych lasach, mocno zacienionych zaroślach, u brzegów rzek i na skraju źródeł. Na wysokościach od poziomu morza do 1200m n.p.m. Tak więc w przeciwieństwie do wielu innych gatunków z tego rodzaju wymagających zdecydowanie więcej światła i suchszych warunków, ten można prowadzić dużo wilgotniej.


U mnie pęd ma całe 50 cm, wytwarzając dosyć przyjemnie pachnące kwiaty sztuk 15 w jego górnej części. Podsadki przy ogonkach kwiatowych posiadają nektarniki wydzielające pozakwiatowo słodką, lepką ciecz. Ta ma za zadanie zwabiać drapieżne owady, które zarówno pożywiają się nektarem jak i wszystkimi innymi roślinożernymi owadami po drodze, chroniąc tym samym roślinę.

A wygląda to tak:






Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgosia
E-mail: m.wegner@op.pl
Data: czwartek, 3 marca 2011 21:03:43
No, no prawdziwy Afrykańczyk z tego "czekoladesa" (przepraszam za tą profanację nazwy ale jakoś tak mi się z czekoladą kojarzy)

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: czwartek, 3 marca 2011 21:25:58

To bardzo ciekawy rodzaj... widziałam sporą kolekcję różnych gatunków u znajomego. Wiele z nich ma przepiękne, nakrapiane różnokolorowo liście, przypominające czasem pióra ptaków. Kiedyś pewnie i ja spróbuję ich uprawy

Gratuluję i pozdrawiam,
Grażyna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl