Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Lycaste cruenta
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: wtorek, 16 sierpnia 2011 01:02:12
Lycaste cruenta Lindl. 1843 SECTION Aromaticae

Roślina zarówno litofityczna, naziemna jak i epifityczna terenów południowego Meksyku, Gwatemali i Salwadoru występująca na wysokościach 1000-1800 a może i 2200m n.p.m.

Wymaga chłodniejszej i bardzo ograniczonej w podlewaniu zimy, i dobrego nawożenia i podlewanie po wznowieniu wzrostu nowych przyrostów.

Ten gatunek posiada kilka odmian, różniących się wybarwieniem od żółtopomarańczowego przez jasno żółte aż do zielonkawych płatków i rozmiarem kwiatów. Forma concolor bez czerwonych zabarwień na kolumnie, longibracteata z długimi przylistkami, czy var sulphurea, o mniejszych kwiatach.

Kwiaty pachną cynamonem, szczególnie intensywnie w słoneczną pogodę, mając na celu zwabianie samców pszczół np. z rodzaju Euglossa, poprzez podobieństwo zapachu z żeńskimi feromonami tych pszczół.











Pozdrawiam

Piotr Markiewicz


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: wtorek, 16 sierpnia 2011 10:29:55
Piękna i do tego pachnie! Czy jest uprawiana na parapecie, czy w szklarni? Jaką ma wysokość? Od dawna rozważam jej kupienie ale miała by warunki parapetowe tylko. Jest do utrzymania w dobrym zdrowiu na parapecie? Czy Lycaste aromatica pachnie silniej, jeśli ma Pan porównanie? Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: środa, 17 sierpnia 2011 01:12:11
Hm, nie mam pojęcia co odpowiedzieć bo nie próbowałem żadnych Lycaste wczesniej na parapecie, teraz mam wszystko w szklarni, wigotność od 60-90%, temp zimą 10-15 stopni latem 25-30C, rozmiar hm też ciężko wyrokować rośliny tu różnia się i rosną w zależności miejsca i tuczenia o tyle dobrze, że na zime traca liście... a te mogą być nawet do 60cm, bulwy do 16cm, choć u mnie to chyba połowa tego...aromatica książkowo ma bulwy do 11cm i liście do 60cm i tez pachnie cynamonowo goździkowo...

Nie wiem, ale bez chłodnego, umiarkowanego pomieszczenia nie wyobrażam sobie zimowania tych roślin, ale kto nie próbuje to się nie przekona ;-)

Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: środa, 17 sierpnia 2011 10:22:46
Jeszcze pomęczę Pana. Chłodny parapet na zimę mam z wilgotnością 40-50%, zakres temperatur 12- 18*C. Jednak w lecie nie osiągnę większej niż 60%, czasem 70%. Właśnie o tę wilgotność mi chodzi. Marta

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl