Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Paphiopedilum helenae
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: niedziela, 11 września 2011 21:16:56

Witam,

Nie było jeszcze prezentacji ślicznego, miniaturowego Paphiopedilum helenae Averyanov 1996 (synonim Paphiopedilum delicatum Liu & Zhang 2001), to trzeba to nadrobić .

Ten najmniejszy w rodzaju storczyk występuje na niewielkim obszarze na granicy Wietnamu i Chin, w rzadkich, suchych, omszałych lasach, na wapiennych klifach skierowanych na północ, na wysokościach 500-1000 m.

Wymaga lekkiego cieniowania, temperatur w zakresie 10-25°C (u mnie na balkonie w czasie lata na pewno często było znacznie cieplej ) i wysokiej wilgotności. Podlewanie obfite od maja do sierpnia, umiarkowane w kwietniu i wrześniu, a w okresie od października do marca podlewanie powinno być bardzo ograniczone.

Jak mała to roślinka najlepiej świadczy doniczka o średnicy 8 cm.





Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: poniedziałek, 12 września 2011 02:19:26
mały słodziak

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: poniedziałek, 12 września 2011 02:29:24
małe jest piękne!! Wpisany na listę chciejstw

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: poniedziałek, 12 września 2011 09:04:30
Śliczna ta "Helenka" Grażynko, gratulacje !- pozdr.serd. z Kielc!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: czwartek, 21 listopada 2013 20:22:20
Witam,

Odświeżam temat, aby pochwalić się moim storczykiem, a jednocześnie gorąco podziękować Pani Beacie Zdrzalik, która sprawiła mi tę niespodziankę
Od paru lat praktycznie przestałam interesować się storczykami innymi niż Pleione, aż tu rok temu otrzymałam to maleństwo.
Ze wstydem przyznaję, że wtedy moja radość z prezentu była dość powściągliwa, ponieważ obawiałam się, że nie poradzę sobie z uprawą. Wprawdzie mam kilka hybryd Paphiopedilum i jakoś rosną, ale to wszystko jest w 'normalnym' rozmiarze...
Jakimś cudem udało się! Uprawiane cały czas w mieszkaniu na 'katlejowych' oknach: południowym w zimie i południowo-zachodnim w lecie. Podlewanie i nawożenie standardowo, jak dla normalnych, ogólnodostępnych hybryd.
Podczas podlewania storczyków w połowie października zauważyłam, że z nowej rozetki nieśmiało wychodzi pęd kwitowy


Po dwóch tygodniach był już dobrze widoczny


I oto stało się - od wczoraj rozwija się kwiatek



Dla lepszego wyobrażenia wielkości, kwiat Paph. helenae porównuję z innym aktualnie kwitnącym u mnie Paphiopedilum


oraz z kwiatem Cattleya, a raczej z jej fragmentem


A teraz proszę o odnalezienie Paph. helenae na poniższym obrazku


No proszę, jak pojęcie wielkości bywa względne. Zestawiając proporcje powyższych roślin wychodzi, że kwiaty Cattleya są zdecydowanie za małe
I ostatnie porównanie rośliny


Nigdy nie przypuszczałam, że stanę się fanką tego miniaturowego Paphiopedilum. Jest naprawdę urocze!

Pozdrawiam
TF

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: piątek, 22 listopada 2013 10:23:47
Świetne fotki - gratuluję i maleństwa i tych 'materiałów porównawczych' rówież ;-P

pozdrawiam

Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ewa Jóźwiak
E-mail:  
Data: piątek, 22 listopada 2013 10:30:59
Zazdroszczę , moje zasuszyli inni "ogrodnicy" wynajęci do pielęgnacji storczyków.

pozdrawiam
ewka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata Z
E-mail:  
Data: piątek, 22 listopada 2013 14:21:11
Pani Tamaro
Wiedziałam,że roślinka się spodoba
Piękna prezentacja, zdjęcia super, analiza porównawcza bardzo mi się spodobała Moje Paph. helenae już powoli przekwita, najwidoczniej po letnim pobycie na świeżym powietrzu troszkę przyśpieszyło i zakwitło wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie
Beata

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl