Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Dendrobium creataceum x anosmum
  Strona:    [1] 2    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: piątek, 21 marca 2014 20:19:07

Witam,

na ostatniej wystawie w Krakowie w Muzeum Przyrodniczym wypatrzyłam Dendrobium cretaceum x anosmum, z pąkami. Udało się nie stracić ich . Pąki były na 2 pędach; na jednym już rozkwitły, na drugim jeszcze rosną. Roślinę umieściłam na konarze i nie jestem w stanie rozmontowywać wszystkiego, dlatego są to zdjęcia rośiny w orchidarium. Strzałką zaznaczyłam drugi pęd kwiatowy.

Opisy uprawy obojga rodziców są w dziale "Storczyki od A do Z".






I był to ostatni (na dziś!) odcinek serialu .

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Paweł R.
E-mail:  
Data: poniedziałek, 24 marca 2014 18:17:32
Ja też kupiłem takiego storczyka, też z pąkami, tyle że na warszawskiej wystawie w marcu tego roku. Już od jakiegoś czasu szukałem dendrobium anosmum, ale nie było można go dostać, aż w końcu pojawił się w ofercie sklepu storczykowo.pl i właśnie czekam na przesyłkę, pewnie będzie w środę. Urzekło mnie to dendrobium, bardzo ładnie pachną kwiaty, więc będę miał i d. anosmum i d. creataceum x anosmum.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: wtorek, 25 marca 2014 07:23:07
Piękna roślina z ogromnymi kwiatami.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: dota1
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 12:57:01
Witam,
uprzejmie proszę o informacje albo przetłumaczenie w jaki sposób powinno się pielęgnować tego storczyka. Kupiłam go tydzień temu i boję się, żeby go nie zmarnować. Umieszczony jest w nieprzeźroczystej wiszącej doniczce w mieszaninie sphagnum i drobnych kamyczków, wydaje mi się, że słabo przesycha, aczkolwiek korzenie wyglądają jeszcze nieźle. W domu mam okna pn-wsch, zach. (nieco zacienione) lub pd. Nie posiadam orchidarium.
Tutaj jest informacja od Schwertera o uprawie, ale nie bardzo udaje mi się to przetłumaczyć. Szczególnie ostatnie zdanie o kwitnieniu.
Herkunft: Von Indien bis
Japan und Philippinen bis AustralienArten: ca. 1000Besonderheit: Durch die weite
Verbreitung gibt es kühle bis warme und schattig bis sonnig wachsende Arten. Kultur:
- kalt (Nachts 5-13°C; Tags 16-21°C)
- temperiert (Nachts 15-18°C; Tags 20-28°C)
- Topfkultur
- Kork (aufgebunden)
- schattigPflege: Im Winter hell bis sonnig, im Sommer leicht schattiert auch im Garten
möglich. Alle 5 Tage gut gießen oder tauchen, keine Staunässe! Von Mai-Sept. mit jedem
2 Gießen düngen.Temperatur: 12-22°CDiese Pflanze ist blühstark und wird nicht blühend
mit vielen Trieben im 10er Hängetopf in Spaghnummoos geliefert.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: dota1
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 13:03:14
p.s. roślina posiada pąki

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 13:13:56

Witam,

nie znam niemieckiego , ale wystarczy przeczytać opisy uprawy "rodziców" w dziale "Storczyki od A do Z" i wypośrodkować. Z tego co jestem w stanie "wydedukować" z opisu Schwertera, to w zimie roślina powinna mieć bardzo jasno, nawet pełne słońce, latem lekkie cieniowanie. Zimą dość sucho!, a na pewno powinna być dość wysoka wilgotność.

Przede wszystkim proszę przesadzić do dość drobnego podłoża korowego. Sphagnum rzeczywiście za wolno przesycha i łatwo doprowadzić do utraty korzeni. Ja przesadzałam mimo pąków i nic im się nie stało.

Chętnie przeczytam, jeżeli ktoś znający ten język przetłumaczy

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Paw
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 15:25:06

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Paw
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 15:25:32

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Pawel R.
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 15:25:58
ja tez kupilem z pakami i przesadzilem i nic sie nie stalo i teraz roslina kwitnie radze przesadzic bo z opisu osob kupujacych wynika ze spzedawany jest ten storczyk w podlozu z mchu i kamykow co nie jest odpowiedim podlozem dodam ze kwiaty mojej rosliny sa jasniejsze niz na roslinie pani Grazyny kwiaty bardzo ladnie pachna i dlatego kupilem tego storczyka kupilem tez d. anosmum bo kwiaty podobno jeszcze ladniej pachna ostatnio zaczalem uprawiac dendrobia tego typu pieknie mi kwitlo d. nobile botaniczn i d. aphyllum nabylem tez d. crepidatum i d. crystallinum po lecie przechlodze i zobaczymy efekty A na dniach zakwitnie na dwoch szyszkach d. thyrisiflorum . Pozdrawiam i przepraszam za jakosc wiadomosci ale pisze w tkrakcie podrozy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agata Rapacz
E-mail: agata.rapacz@gmx.at
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2014 18:19:09
w skrocie:
Wystepuje: od Japonii i Filipiny do Australii.
ze wzgledu na rozpietosc wystepowania wystepuja gatunki chlodnolubne i cieplolubne, rosnace w cieniu i w sloncu.
- mozna uprawiac w doniczce i na podkladce
- w zimie jasno, slonecznie, latem lekko cieniowac.Mozna uprawiac w ogrodzie.Co 5 dni dobrze podlac (podloze nie moze byc caly czas wilgotne!).Od maja do wrzesnia nawozic co 2 podlewanie.Temp. 12-22 st.
Roslina niekwitnaca, zdolna do kwitnienia w 10 cm doniczce ze spaghnum.
Czyli nic nowego


Sliczne to dendrobium.Jako, ze mnie dendrobia za bardzo nie lubia (i z wzajemnoscia ), mam pytanie z innej beczki: Grazynko, co to za domek wiszacy pod dendrobium?
Pozdrawiam Agata

Strona:    [1] 2    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl