Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Fernandezia maculata
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: środa, 29 czerwca 2016 21:22:18

Witam,

bardzo jestem dumna , że udało mi się doprowadzić do kwitnienia Fernandezia maculata Garay & Dunst. 1972. .

Roślinkę mam od wiosny zeszłego roku, od wystawy w Dreźnie. Wtedy nie miała etykiety, bo ją gdzieś Peruwiańczykom "wcięło" . Po utracie 2 albo i 3 pączków zeszłego lata, w tym roku wreszcie kwitnie i nawet już wiem co to .

Ten miniaturowy storczyk występuje w Wenezueli, Ekwadorze i Peru, w okresowo suchych!!! lasach deszczowych, za zachodnich stokach gór, na wysokościach około 2200 m, czyli lubi zimno. Kwitnie latem (zgadza się ), a kwiat po rozłożeniu ma około 2 cm. Wymaga dość sporej ilości światła, bo na tej wysokości drzew pewnie niewiele .

Mój uprawiany jest w akwarium na północno-wschodnim oknie, okresowo (zwłaszcza nocami) chłodzony wkładami do lodówek turystycznych i nieco doświetlany żarówką LED.

I trochę zdjęć:




Podkładka wisi plecami do okna, więc kwiat tak się do niego wykręcił, że utrudnia fotografowanie .







Teraz jeszcze czekam na kwitnienie innego gatunku z tego rodzaju, ale roślinka jest mniejsza, więc pewnie trochę poczekam, niestety...

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata
E-mail:  
Data: środa, 29 czerwca 2016 22:27:41
Cudo!

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl