Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Cattleya aclandiae
  Strona:    [1] 2    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tadeusz Woźniak
E-mail:  
Data: środa, 14 czerwca 2006 16:06:23
Cattleya aclandiae LINDL. 1840

W naturze gatunek ten występuje na terytorium Brazyli, w słynącym z przepięknych wodospadów stanie Bahia. Jest epifitem. Rośnie głównie na korze starych drzew. Roślinka niewielka, prawie miniaturka, wysokość niewielka ok. 15 cm. Średnica dorosłych, cylindrycznych pseudobulw 6-8 mm. Długość 8-10 cm. Liście dwa, rzadziej trzy, jajowato-eliptyczne długości 9 cm każdy i szerokości ok. 5 cm. Mięsiste. Pąk kwiatowy ukazuje się bez pochewki. Kwiaty z reguły po dwa. U mnie przy pierwszym kwitnieniu jeden, na ogonku ok. 5 cm. W stosunku do rośliny kwiaty są duże, o średnicy 8 - 10 cm.
Moje rady hodowlane:
O ile chcemy otrzymać dość szybko egzemplarz kwitnący, radzę zdjąć delikatnie „bobasa” z kory (z reguły zakupujemy niewielkie egzemplarze namnażane z merystemów) i umieścić w doniczce w grubym substracie korowym o granulacji
6-10 mm. Po krótkiej kwarantannie związanej z adaptacją do nowych warunków zapewniamy roślince dużą ilość światła słonecznego (aż do przebarwiania się liści na kolor fioletowo-purpurowy) obficie podlewamy i nawozimy (nawóz POKON dla storczyków zrównoważony ˝ dawki proponowanej przez producenta raz w tygodniu). Wkrótce pojawią się nowe korzenie i nowe pseudobulwy. Pamiętajmy „bez wody jeszcze nic nie urosło”!!! Gatunek ten wymaga wilgotnego powietrza. Ponieważ moja roślinka rośnie w kuchni na parapecie okiennym, gdzie w okresie letnim dostęp słońca jest od 14.00 do 19/20.00, a wilgotność powietrza jest niewielka, zastosowałem taką oto metodę na ciągłe dostarczanie pary wodnej w rejon korzeni. Doniczkę z rośliną wstawiłem do dużo szerszego, szczelnego pojemnika (po 100 szt. CD) tak, by krawędzie doniczki i naczynia były na tym samym poziomie. Uzyskać to można, stawiając na dnie naczynia np. kostkę styropianową. Takiej uprawy nie da się przelać. Nadmiar wody przeleci przez luźny substrat korowy, spłynie po kostce, zostanie na dnie naczynia, tworząc rezerwuar wody do produkcji pary. Następuje parowanie. Nadmiar wydostaje się poprzez szczelinę pomiędzy doniczką a naczyniem oraz bez trudu poprzez otwory w doniczce dostaje się w rejon korzeni, zapewniając im wilgotną atmosferę.
Tak uprawiana C. aclandiae dawała u mnie przyrost trzech pseudobulw w ciągu roku. Roślinkę zakupiłem w grudniu 2003 r. Pseudobulwy miały 2,5-3 cm wysokości i podobnej długości liście. Każde następne przyrosty były większe. Zakwitła w tym roku (koniec maja 2006). Pamiętajmy, że w okresie spoczynku tj. od listopada do marca silnie ograniczamy podlewanie, ale nie zasuszamy. Na koniec dodam, że C. aclandiae zaskakuje swą silną odrębnością plastyczną. W niczym nie przypomina większości swoich botanicznych kuzynek, a na pewno szlachetnych odmian uznawanych za tzw. Królowe Orchidei i ich pastelowych barw. Zachowuje jedynie subtelny zapach. Mały, dziki tygrysek. Jednak urzeka. Polecam!!!

Foto: Lidia Aniśkowicz, Halina Roszkowska, Małgorzata Gorzelnik



















Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kamila Irie
E-mail:  
Data: środa, 14 czerwca 2006 17:12:01
Panie Tadeuszu.... przepiekny opis !! Az sie chce czytac! Bardzo szczegolowe i drobiazgowe, a przede wszystkim sprawdzone uwagi odnosnie domowej uprawy na parapecie okiennym - super cenna czesc panskiego komentarza.

Gratuluje pieknej rosliny.

Pozdrawiam, Kamila Irie

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Michał F.
E-mail: bio44@wp.pl
Data: środa, 14 czerwca 2006 19:40:27
Bardzo ciekawa roślinka . Szkoda, że na jednej psd. wyrasta tylko jeden kwiat .
Pozdrawiam - Michał.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka Chmara
E-mail: agachm@op.pl
Data: środa, 14 czerwca 2006 20:17:35
...cudna
Prawdziwy okaz zdrowia. Piękne liście i niebywałej urody kwiat
Gratuluję

Agnieszka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola Rolczyńska
E-mail: rolnik37@op.pl
Data: środa, 14 czerwca 2006 23:34:24
Gratuluję uroczego kwitnienia!!!
Moja Cattleya aclandiae rośnie w doniczce.Zaskoczyło mnie obfite podlewanie. Ja zraszam podłoże i długie korzenie. Dowiedziałam się, że roślina lubi szybkie przesychanie, stąd moje obawy o przelanie. Liście mojej Cattlei mają ok. 6cm, ale mam też nowy przyrost. Z Pana prezentacji wnioskuję, że na kwiaty muszę jeszcze cierpliwie czekać.

Pozdrawiam,
Mariola Rolczyńska

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola Rolczyńska
E-mail: rolnik37@op.pl
Data: środa, 14 czerwca 2006 23:46:54
Przepraszam,
zapomniałam napisać:
świetne zdjęcia, ciekawa aranżacja!!!

Pozdrawiam,
Mariola

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Andrzej Bucior
E-mail: andrzej.m.b@wp.pl
Data: czwartek, 15 czerwca 2006 14:53:41


Brawo, gratulacje za stworzenie warunków do wzrostu, za kwitnienie, ciekawy opis i zamieszczone zdjęcia.
Serdecznie pozdrawiam,

Andrzej.


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Micha Rosa
E-mail: michalros@vp.pl
Data: czwartek, 15 czerwca 2006 18:59:07
Bardzo dziekuje Panu za ta prezentacje. Musze przyznac, ze od dawna marzylem, aby ktos przedstawil na forum ta rosline. Jest piekna, kwiat cudowny. Serdecznie gratuluje.
Ja tez od niedawna jestem wlascicielem takiej Cattleyi /dziekuje, Pani Grazyno / Moze kiedys zakwitnie Bede stosowac sie do Pana wskazowek -bardzo, bardzo cenne Jeszcze raz dziekuje
Pozdrawiam, zyczac kolejnych kwitnien, Michal15
PS Przepraszam, ze brak 'zmiekczonych' liter w moim poscie /co utrudnia czytanie/ ale jestem za granica i nie mam tych liter

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Renata
E-mail:  
Data: środa, 9 lipca 2014 21:30:23
Odświeżam ten wątek, bo zakwitła mi pierwszy raz ta właśnie katlejka. Kupiłam ją w 2009 roku jako malutką roślinkę. Stosowałam się do wskazówek podanych przez pana Tadeusza i odwdzięczyła mi się pięknym kwitnieniem. Jest to roślina nieduża, uprawiam ją na parapecie południowego okna, lekko cieniowanego w południe. Wszystkie dane na temat tego storczyka zamieszczone są w notce autora, więc nie będę ich powielać. Od siebie dodam tylko, że katleja pachnie dość intensywnie w godzinach południowych, w słoneczny dzień jej bardzo przyjemny zapach unosi się w całym mieszkaniu.








Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: środa, 9 lipca 2014 21:43:59

Piękna jest i choć to nie moja bajka , to może kiedyś na taką niewielką roślinę skuszę się.

Gratuluję i pozdrawiam,
Grażyna

Strona:    [1] 2    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl