Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Kalendarium

 Temat:  Cieniowanie
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: wtorek, 1 maja 2012 21:19:26

Witam,

przy obecnych temperaturach i bezchmurnym niebie ważne jest cieniowanie roślin, bo mogą szybko zostać przypalone słońcem .

Na balkony/lodżie polecam rolety bambusowe. Nie nagrzewają się, ale przepuszczają światło i powietrze.

Pozdrawiam,
Grażyna


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Dorra
E-mail: dorra@telia.com
Data: sobota, 2 czerwca 2018 17:42:19
Mieszkając w północnych stopniach mam inny problem. Większość pielęgnowanych przez nas storczyków pochodzi ze stref równikowych gdzie światło dzienne jest między 11-13 godzin na dobę.

Nie wiem ile jest wymagane mininum jeśli chodzi o nocny "odpoczynek" który potrzebują storczyki. Oczywiście wszystko zależy jaki to gatunek i od habitatu. Czytałam gdzieś że minimum konieczenej nocnej ciemności jest 6 godzin (?).

Czy to prawda czy nie, u mnie latem będzie ciemno dopiero po 23 godzinie, a już o 4 rano jest jasno jak w dzień. Czyli za krótko dla tych roślin tropikalnych.

Tak więc po godz 21-ej zaciemniam storczykom i rano jak wstaję odkrywam je znowu.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: niedziela, 3 czerwca 2018 08:58:21
Ja bym się nie przejmowała za dużą ilością światła, bo przecież nie cały czas świeci słońce. Chyba, że dotyczy to takich storczyków (np. niektóre gatunki Cattleya), które do zainicjowania kwitnienia potrzebują krótkiego dnia.
Rośliny magazynują energię w komórkach i wykorzystują później w procesie asymilacji. Czyli im więcej światła tym lepiej. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Dorra
E-mail: dorra@telia.com
Data: niedziela, 3 czerwca 2018 12:07:07
Co do potrzeby światła przez róźne gatunki wie Pani napewno dużo więcej niż ja.
Moja kwestia to nie ilość, natężenie, długość światła, a w zamian jaka długość ciemności potrzebna.Jak napisałam to nie znam co jest minimum.

Zauważyłam jednak że kiedy nie przykrywałam dając moim storczykom jasne noce... a uprawiam storczyki od ponad 10 lat... to wykazywały prawie wszystkie moje rośliny stres. Tak więc ja muszę się tym "przejmować".

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Dorra
E-mail: dorra@telia.com
Data: niedziela, 3 czerwca 2018 12:18:12
Wyjaśnienie:
Mówiąc storczyki mówię o innych gatunkach u mnie niż Phalaenopsis UFO (UindetifiedFlowerObject), czyli hybrydy Phal...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@upcpoczta.pl
Data: niedziela, 3 czerwca 2018 15:33:09

* nie jestem "pani" tylko Grażyna
** najważniejsze jest własne doświadczenie i skoro u Ciebie tak to wygląda, to niczego nie zmieniaj.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Dorra
E-mail: dorra@telia.com
Data: niedziela, 3 czerwca 2018 16:06:40
Dziękuję za wsparcie... dużo jest u mnie inaczej... mieszkam 120 km na północ od Sztokholmu... i zimą nasz dzień jest tylko 6-godzinny więc dodatkowe doświetlanie jest konieczne. A w czerwcu ciemność nocy jest tylko 3 godziny.

Ostatnie 3 tygodnie to u mnie upały 25-33 stopni C... upał to jedna sprawa, problem że równocześnie mało wilgoci.
Dzisiaj namierzyłam 107 000 luxów... źadnych chmór i słońce po prostu parzy... i tak tu był cały maj.

Dziękuję że mogę na ty... łatwiej i przyjemniej
Pozdrawiam
Dorra

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl