Strona główna serwisu Strona główna forum

Grupa:  Ciekawe miejsca

Temat:  Madera -storczykowy raj zagubiony pośród wód Atlantyku
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: piątek, 29 stycznia 2016 10:07:23
Witajcie !
Pragnę przesłać Państwu moją fotorelację z malowniczej Madery - wyspy oddalonej ok. 400 km od Maroka i należącej do Portugalii. Miałem tam przyjemność być w październiku 2015r. Tak naprawdę wyspa jest wygasłym wulkanem , zanurzonym w oceanie 4000 m , a jego wierzchołek wznosi się na wysokość prawie 2000 m. n.p.m. Wulkaniczna , bardzo żyzna gleba stanowi fantastyczne podłoże dla wielu ciekawych roślin m.inn lasów laurowych, wpisanych na listę dziedzictwa Unesco , powszechnie rosną na wyspie egzotyczne strelicje , hortensje , bugenwille, cycasy, araucarie i wiele odmian hibiskusów Dzięki w miarę stałej temperaturze przez cały rok -ok. + 23 stopnie C i wilgotnemu powietrzu znad Atlantyku panują tu doskonałe warunki dla wegetacji wielu gatunków roslin (w tym endemitów)Szczególnie jesienią i wiosną zdarzają się (szczególnie w górach ) przelotne i liczne opady , po których można w wielu miejscach wyspy zobaczyć tęcze .Madera nazywana jest też w związku z tym "Wyspą tęcz" Na wyspie znajduje się kilkanaście ogrodów botanicznych , w tym 3 ze storczykami Ja przedstawię Państwu fotk i z najciekawszego z nich , przepięknie położonego na górnych tarasach w stolicy Madery - Funchal. Kolekcja ta ma historię od 1905 R , a jej założycielami było austriackie małżeństwo - Państwo Pregetterowie . W tym przepięknym ogrodzie znajduje się około 50 000 roślin!!!Przy wejściu do ogrodu znajduje się mały sklepik , gdzie można się zaopatrzyć w młode sadzonki botanicznych i hybryd orchidei, niestety jakość tych sadzonek przy ich stosunkowo wysokiej cenie (10- 15 Euro) -raczej nie zachęca do ich nabycia.Ale w każdy piątek w stolicy Funchal , blisko promenady portowej znajduje się przebogaty targ kwiatowo-owocowo -rybny , w obrębie którego można "pobuszować" wśród kilku stoisk z sadzonkami i dorosłymi storczykami Oprócz hybryd można zakupić też botaniczne gatunki , np. stanhopeę Wardii Ceny są o wiele przystępniejsze w porównaniu z cenami sadzonek z ogrodu orchidei, przykładowo za młodą, dobrze ukorzenioną młodą hybrydę katlei trzeba zapłacić ok. 7 Euro , dorosłe ,piękne, wielkokwiatowe katleje kosztują od 25- 35 Euro za sztukę Oczywiście nie ma żadnych problemów z przywozem zakupionych roślin do Polski-gdyż jest to UE Z praktycznych informacji doradzałbym zatrzymać się w hotelach na południu wyspy (blisko stolicy Funchal)- gdyż będą Państwo mieli blisko ogrodów storczykowych i targowiska , dodatkowo klimat i temperatura wody Atlantyku jest o wiele bardziej "przyjazna" w porównaniu z Północą wyspy.Miłośnicy ryb i owoców morza -będą mieli istny "raj" na tej pięknej wyspie , również koneserzy wina Madera lub różnych smaków nalewek (w tym z jadalnych kasztanów) -nie będą zawiedzeni -życzę Państwu wielu pozytywnych wrażeń przy oglądaniu fotek z tej pięknej wyspy -Jarek Sułek.

Autor: Marta
E-mail:  
Data: piątek, 29 stycznia 2016 15:33:11
Dziękujemy. Jak się nazywa ten owoc w kształcie szyszki leżącej pomiędzy mango a pomarańczami? Oszałamiające widoki. Mogę tylko skoczyć do sklepu po maderę. . Marta

Autor: Agata Rapacz
E-mail: agata.rapacz@gmx.at
Data: sobota, 30 stycznia 2016 08:51:43
Ale bajka.Czy dobrze wyczytalam, ze zakupione tam storczyki wolno wwiezc do Europy?

Autor: gbielecki
E-mail:  
Data: sobota, 30 stycznia 2016 13:08:54
Madera jest portugalską wyspą i częścią UE więc bez problemu można robić roślinne zakupy tyle że rośliny są drogie i zazwyczaj w kiepskim stanie...

Autor: Basia
E-mail:  
Data: sobota, 30 stycznia 2016 19:10:06
witam,
Te zielone w kształcie kolby to owoce to monstery.
Pozdrawiam
b.

Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: czwartek, 4 lutego 2016 08:28:03
Na Maderze owoc monstery nazywany jest "owocem teściowej" , ja chcę dodać , że raczej "złej teściowej" , gdyż jego rdzeń jest bardzo gorzki , ale po kilkunastu dniach -da się go zjeść Te 2 żółtawe ptaszki siedzące na czarnym kamieniu -to dzikie kanarki , a ten szarawy wróblak , który dał się podejść blisko -to endemiczny świergotek kanaryjski.

Autor: Kamil Woszuk
E-mail: kuszow@gmail.com
Data: wtorek, 16 lutego 2016 12:45:10
w pełni dojrzałe owoce monstery dziurawej jadłem 2 lata temu- usta drętwiały po nich, wiec jako coś nowego warto spróbować, ale więcej zjeść nie radzę.

Powrót do grupy

© Copyright 2018 Orchidarium.pl