Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Ciekawe miejsca

 Temat:  Fata Morgana
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna Wojturska
E-mail: anmati@wp.pl
Data: piątek, 14 lipca 2006 17:51:55
Jako że w jednym z postów Jerzy krytycznie odniósł się do "nowinek" z tego dziłau postanowiłam odgrzebać zdjęcia z majówki w Pragi i zaprosić Pańswta na małą wycieczkę po Fata Morganie - jednym z najnowocześnieszych w Europie ogrodów botanicznych. Jedank zanim tam Was zabiorę, zapraszam do oglądnięcia kilku zdjęć z ogrodu botanicznego znajdującego się w samej Pradze.
Na powitanie rośliny strefy suchej












A teraz przechodzimy do strefy tropikalnej








Jak widać udało mi się wytropić pierwszego storczyka vanilię rosnącą razem ze wspaniałą tillandsią usneoides











A oto niespodzianka, piękna Schomburgia Tibicinis, jaka szkoda, że nie kwitła





A teraz mała przeprawa kładką przez "jeziorko" by dotrzeć do małego orchidarium






I już się żegnamy z tropikami

Wyjeżdamy z Pragi żeby trafić to Fata Morgany




Tu również wita nas strefa sucha




Przejście magicznym tunelem przenosi nas do tropikalnej dżungli, gdzie na przywitanie widzimy piękne motyle, a odgłosy małp i papug puszczane z głośników sprawiają, że można zapomnieć że jesteśmy w sztucznie stworzonym świecie











Nie byłabym sobą gdybm nie wypatrzyła storczyków, nie były to jakieś nadzwyczajne okazy, ale zawsze coś....










Za to aranżacja .....


























Ostatni "rzut oka" na drzewo epifityczne, przechodzimy koło wodospadu




I przechodzimy do strefu chłodu, uff... jaka ulga po 30 stopniowym wilgotnym upale
















A do tego cuda trafiłam za "nosem", zwabił mnie swoim pięknym zapachem,
zgadniecie jak się nazywa









Jeszcze wizyta u dendrobium kingianum i żegnamy się z "chłodolubami".

I na pożegnanie jeszcze coś z tropików


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ewa Jóźwiak
E-mail: Ewka@hejstorczyki.pl
Data: piątek, 14 lipca 2006 20:36:21
Witam,
bardzo dziękuję za pokazanie tych miejsc. Ja już wiem co będę robiła w Pradze, jak się tam wybiorę a przecież to tak niedaleko.

Zagadka trudna, duża kompresja zdjęć. Obstawiam, że jest to jakiś vandopsis.

Pozdrawiam
ewka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona Dorochowicz
E-mail: iwodor@poczta.neostrada.pl
Data: piątek, 14 lipca 2006 20:48:11
Witam !

NIESAMOWITE . Jaką powierzchnię zajmuje ten ogród ? Ile trzeba zarezerwować czasu, żeby go zwiedzić ?

Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: ilona
E-mail:  
Data: sobota, 15 lipca 2006 22:56:20
zagadka -
Sedirea japonica
coś wygrałam???

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna Wojturska
E-mail: anmati@wp.pl
Data: wtorek, 18 lipca 2006 09:54:32
Witam!

Pani Ewo ma Pani absolutnie rację, zdjęcia przy tak dużej kompresji straciły sporo na atrakcyjności, ale mimo to tajemniczej Pani Ilonie udało się rozpoznać na zdjęciu Sedirea japonica. Nagroda nie byłoa co prawda przewidzana, raczej liczyłam na odzew osób, które posiadają ów okaz w swojej kolekcji i mogły by się podzielić doświadczeniami z uprawy.
Pani Iwono, Fata Morgana ma 130 m długości i moim zdaniem jest całkiem spora. Na zwiedzanie można przeznaczyć cały dzień, tym bardziej że ta szklarnia jest tylko częścią ogrodu botanicznego. Resztę rodzinki na czas botanicznego amoku, można np. wyprawić do ZOO, które jest obok.

Anna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl