Cattleya

Foto: © Copyright Orchid Greenhouse. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cattleya

Cattleye są doskonałymi roślinami dla zaczynających przygodę z uprawą storczyków. Te silne rośliny mogą znieść wiele błędów popełnianych przez początkujących, ale chętnie wytwarzane w odpowiednich warunkach kwiaty są wspaniałą nagrodą zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych w uprawie storczyków. Ponadto istnieje wiele miniatur, które mogą być uprawiane przez osoby dysponujące ograniczoną przestrzenią.

Światło:

Aby dobrze rosnąć i kwitnąć, Cattleye potrzebują dużo, choć nie bezpośredniego światła. 20000-30000 luksów jest wystarczającym poziomem i, jak to bywa u wielu innych storczyków, bardzo ważne jest poranne słońce. Okno wschodnie, albo południowe z lekkim cieniowaniem od połowy kwietnia do końca września, np. przy pomocy półprzezroczystej zasłony lub gęstej firanki, będzie zupełnie wystarczające.

Temperatura:

Cattleye powinny mieć dzienne temperatury w zakresie 21-27°C, natomiast temperatury w nocy powinny wynosić 15-18°C. Takie nocne obniżenie temperatury inicjuje powstawanie pąków kwiatowych i polepsza wzrost rośliny. Pomocne w tym będzie ustawienie rośliny blisko szyby okna. Od czerwca do sierpnia cattleye można wystawiać na zewnątrz, ale należy uważać, aby światło było przefiltrowane. Słońce padające bezpośrednio na liście może je poparzyć. Latem rośliny zwykle tolerują nieco wyższe temperatury, chociaż z kolei przegrzanie roślin wystawionych na pełne południowe letnie słońce może skończyć się ich uśmierceniem. W wypadku utrzymywania się latem na parapecie temperatur powyżej 35°C absolutnie konieczne jest cieniowanie (np. żaluzjami) lub przestawienie roślin.

Z kolei zimą należy uważać na wietrzenie podczas mrozów - przewianie rośliny silnym prądem powietrza o temperaturze 0°C lub poniżej może spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem. Silne przemarznięcie może doprowadzić do śmierci całej rośliny. Szok temperaturowy (także podczas transportowania roślin zimą) może spowodować także opadanie kwiatów i pąków.

Wilgotność powietrza:

Cattleye lubią wilgotność na poziomie 45-60%. Można to osiągnąć przy pomocy nawilżacza, albo umieszczając roślinę na tacy, na której rozsypiemy kilkucentymetrową warstwę np. keramzytu lub innego porowatego materiału, i dopiero na tym postawimy doniczki z roślinami. Kiedy podlewamy roślinę, wypływająca woda przecieka przez porowaty materiał na tacę, a parując zapewnia roślinie wyższą wilgotność. Należy jednak uważać, aby doniczki nie stały w wodzie, ale ponad nią, zapewniając dostęp powietrza do korzeni także od spodu. Najłatwiej to zrobić, kładąc na wierzchu metalową siatkę (taką do budowy klatek dla zwierząt) lub kratkę dostępną w sklepach ogrodniczych. Rośliny można też rano zamgławiać, ale ważne jest, aby liście obeschły przed nocnym obniżeniem temperatury. Roślin nie należy zamgławiać zimą, bo w niższych temperaturach i przy obniżonym metabolizmie są bardziej podatne na gnicie wywołane pozostawaniem wody w kątach liści. Należy unikać zamgławiania wodą z kranu, a używać wyłącznie deszczówki lub wody destylowanej. W wypadku dysponowania tylko wodą z kranu lepiej całkowicie zrezygnować z zamgławiania, ponieważ powoduje to bardzo szkodliwe dla storczyków gromadzenie się kamienia wodnego w kątach liści.

Woda:

Cattleye podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche prawie do dna doniczki. Takie przesychanie trwa zwykle tydzień. Jeżeli mamy wątpliwości, czy podłoże wystarczająco przeschło, to lepiej nie podlewać, tylko odczekać dzień lub dwa i podlać dopiero wtedy. Małe rośliny mogą wysychać szybciej niż duże. Znaczenie ma także wielkość doniczki. Duża roślina w dużej doniczce wymaga rzadszego podlewania, ale nie oznacza to, że należy sadzić małe rośliny do dużych doniczek, ponieważ wtedy podłoże zbyt długo lub nigdy nie przesycha. Wszystkie storczyki epifityczne, do których należy znakomita większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! ICH PODŁOŻE NIE MOŻE BYĆ PRZEZ CAŁY CZAS RÓWNOMIERNIE WILGOTNE!!! Należy je podlewać mocno, ale odpowiednio rzadko - dorosłe rośliny zwykle raz na 7 do 10 dni. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny!!! Jest to najczęstszy błąd przy uprawie pierwszego storczyka, ponieważ jest to najistotniejsza różnica między traktowaniem epifitów i innych roślin doniczkowych. Zachowanie okresu przeschnięcia po każdym podlaniu to 99% gwarancji sukcesu w uprawie storczyków.

Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Można podlewać wodą z kranu, najlepiej przegotowaną i odstaną, ale wymaga to bezwzględnie corocznego przesadzania (dokładnej wymiany podłoża bez powiększania doniczki). Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Należy podlewać dopiero po przeschnięciu podłoża (zwykle NIE CZĘŚCIEJ niż raz na tydzień), ale nie można też dopuszczać do długotrwałego, całkowitego wyschnięcia "na wiór". Dobrym wskaźnikiem może być stan pseudobulwy. Jeżeli młode pseudobulwy marszczą się, oznacza to, że roślina jest za mało podlewana. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny. To jedyny sposób dający pewność, ze podłoże nasiąkło w całej objętości, a korzenie wystające z doniczki też pobrały wodę.

Nawożenie:

Należy stosować (ogólnie dostępne w hipermarketach i w sklepach ogrodniczych) nawozy dla storczyków. Cattleye posadzone w korze należy latem nawozić co drugie podlewanie połową zalecanej dawki nawozu dla storczyków. W okresie zimowym wystarczy nawożenie co 3-4 tygodnie. Większość osób uprawiających storczyki stosuje się jednak do zasady "weakly weekly", co oznacza nawożenie co tydzień (czyli przy każdym podlewaniu), ale bardziej rozcieńczonym nawozem - zwykle 1/4-1/2 zalecanej na opakowaniu dawki nawozu dla storczyków. Jeżeli nawozi się przy każdym podlewaniu, to co miesiąc lub co dwa miesiące podłoże powinno być przepłukane czystą wodą bez nawozu. Nie jest to trudne - wystarczy po prostu raz na jakiś czas podlać roślinę obficie czystą wodą bez nawozu. Optymalne postępowanie w tym wypadku jest następujące: najpierw należy normalnie podlać rośliny, aby rozpuścić nagromadzone sole. Po około godzinie podłoże należy przepłukać wodą w ilości równej dwukrotnej objętości doniczki.

Kwitnienie:

Cattleye zwykle kwitną raz do roku, a kwiaty utrzymują się od trzech tygodni do dwóch miesięcy (w optymalnych warunkach na niektórych odmianach). Istnieje bardzo wiele odmian kolorystycznych, a kwiaty mogą mieć bardzo różny kształt i wielkość.

Cattleya

Foto: © Copyright Tamara Florczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Po przekwitnięciu, gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go wyciąć dość nisko, uważając jednak, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Jak w wypadku większości storczyków o sympodialnym typie wzrostu, te storczyki nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy - łodygi kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie. Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po kilku latach mogą zrzucić liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc w miarę możliwości (uwzględniając rozsądną pojemność doniczki i estetykę) nie należy ich odcinać.

Przesadzanie:

W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Zwykle stosuje się korę sosnową o średniej granulacji (1-1,5 cm). Przesadzanie wykonuje się zasadniczo co 2 lata, wiosną. Jest ono konieczne, gdy roślina wyrasta z doniczki i nowe przyrosty wystają poza jej krawędź, albo gdy podłoże uległo rozkładowi. Nowa doniczka musi być na tyle duża, aby wystarczyła na 2 lub 3 lata (1 lub 2 nowe pseudobulwy rocznie), ale nie powinna być za duża, bo wtedy podłoże nie będzie przesychało odpowiednio szybko.

Zaczynamy od delikatnego, ale mocnego wyciągnięcia rośliny ze starej doniczki. Następnie usuwamy możliwie dokładnie stare podłoże spomiędzy korzeni. Wycinamy wszystkie martwe korzenie, martwe pseudobulwy i umieszczamy roślinę w doniczce tak, aby najstarsza pseudobulwa była przy krawędzi nowej doniczki. Rozkładając korzenie wypełniamy doniczkę nowym podłożem, uciskając dość mocno ale delikatnie, każdą dodaną porcję. Podłoże musi sięgać tak wysoko, aby roślina utrzymała się w odpowiedniej pozycji, z kłączem na powierzchni, około 1,5 cm poniżej krawędzi doniczki. Nowo posadzone rośliny mają tendencję do przechylania się, ale można posłużyć się odpowiednim pierścieniem z drutu, który mocujemy do doniczki, a który podtrzyma roślinę.

Dla dokonania podziału po prostu wyjmujemy roślinę z doniczki i przecinamy kłącze między pseudobulwami tak, aby każda część miała 3-4 zrośnięte pseudobulwy. Jeżeli będzie to możliwe, należy rozplątać korzenie, aby każda część miała choć trochę korzeni z aktywnymi stożkami wzrostu. Czasem przy dzieleniu konieczne jest obcięcie części korzeni, ale jest to na ogół nieuniknione i nie trzeba się tego obawiać. Przez 2 tygodnie po przesadzeniu rośliny nie należy jej podlewać, aby korzenie zabliźniły się.

 

Przydatne łącza:

Orchidarium > Storczyki od A do Z (opisy uprawy gatunków)

Orchidarium > Galeria > Cattleya (fotografie hybryd i gatunków)

Polskie Towarzystwo Miłośników Orchidei > FAQ (najczęściej zadawane pytania)

 

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Grażyna Siemińska
Edycja: Jerzy Dziedzic