Aerangis biloba

(Lindley) Schlechter 1915
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aerangidinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Aerangis biloba

Synonim: Angraecum bilobum Lindley, Aerangis apiculatum Hooker, Aerangis campyloplectron Reichenbach 

Występowanie:

Zachodnia Afryka. Storczyk ten spotykany bywa w Kamerunie, Ghanie, Gwinei, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Nigerii, Senegalu, Sierra Leone i Togo. Rośliny rosną na wysokości do 700 m, w lasach, na terenach lesistych i w zaroślach i często też na obszarach uprawnych, np. na plantacjach kakao.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 9°C.
Średnia wilgotność od ponad 70% zimą do ponad 80% przez resztę roku.
Opady od 18 mm w styczniu do 234 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 29,3/17,0°C w styczniu do 27,8/20,1°C w czerwcu.
Okres kwitnienia: Od sierpnia do kwietnia z maksimum w listopadzie.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z raportów hodowców. Hodowcy podają, że kwiaty są bardzo trwałe.  

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to stosunkowo mały epifit monopodialny o długich korzeniach, które mają do 0,2-0,3 cm średnicy.  

Pseudobulwy/łodyga:

Zwykle krótka, ale może osiągnąć nawet 20 cm długości.  

Liście:

Dorastają do 18 cm długości i 3-6 cm szerokości. Na każdym pędzie jest 4-10 dwurzędowo ułożonych jajowatych, skórzastych liści, których końce są nierówno rozdzielone. Są koloru ciemnozielonego z czarnymi kropkami.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 10-40 cm długości. Pęd kwiatowy jest zwisający, a każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości 2-3 cm. 

Kwiaty:

8-10 w każdym kwiatostanie. Kwiaty są białe z różowawą ostrogą. Płatki obu okółków są rozpostarte, mają kształt wąsko-lancetowaty i są ostro zakończone. Mają 1,2-2,5 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości. Warżka ma 1,5-2,5 cm długości i 0,6-0,8 cm szerokości. Jest wygięta, owalno-lancetowata i ząbkowana na końcu. Ostroga przy podstawie warżki ma 0,5-0,6 cm długości i może być prosta lub lekko zakrzywiona. Prętosłup ma 0,3-0,6 cm długości, a pokrywa komory pyłkowej ma na środku grzebień.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia w ciągu całego roku wynosi 26-31°C, nocy 17-20°C, co daje amplitudę dobową 7-12°C. Najcieplejsze dni a najchłodniejsze noce i co za tym idzie największa amplituda dobowa roku ma miejsce podczas bardziej suchego okresu w zimie i na początku wiosny.

Światło:

15000-23000 luksów. Poziom światła powinien być dość niski, a światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone. Rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednio działanie promieni słonecznych, szczególnie w południe. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

W naturalnym siedlisku opady deszczu w okresie od wiosny aż do jesieni są obfite. Następnie, w nieco suchszej porze zimowej, ich ilość dość gwałtownie spada. Ale nawet w tym okresie ograniczonych opadów deszczu rosa i nocne mgły dostarczają dodatkowej wilgoci, a więc tak naprawdę nie jest to zbyt długi ani zbyt suchy okres. Rośliny należy często podlewać w okresie intensywnego wzrostu, lecz musi być ułatwiony odpływ wody i podłoże wokół korzeni powinno być zawsze luźne, z łatwym dostępem powietrza. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Większość uprawiających te rośliny od wiosny do połowy lata stosuje nawóz wzbogacony w azot, przechodząc na nawóz wzbogacony w fosfor późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Jak większość gatunków Aerangis, Aerangis biloba rośnie lepiej, a jego wiszące pędy kwiatowe lepiej się prezentują, gdy roślina jest umocowana na podkładce z nierównej kory. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności i muszą być podlewane lub zraszane codziennie, ale podczas gorącej i suchej pogody mogą wymagać podlewania kilka razy dziennie. Utrzymanie roślin mocowanych na podkładkach w odpowiednio wysokiej wilgotności uważane jest przez wielu hodowców za trudne, dlatego rośliny często rosną w małych wiszących doniczkach lub koszyczkach wypełnionych bardzo grubym, luźnym, dobrze przepuszczalnym podłożem, które utrzymuje roślinę, ale pozwala korzeniom wyrastać poza pojemnik. Rośliny powinny być przesadzane, gdy podłoże zaczyna się rozkładać. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie. Hillerman i Holst (1986) podają, że niektóre gatunki z rodzaju Aerangis wydają się rosnąć wolniej i mają tendencję do odwodnienia w sytuacji, gdy rosną zamontowane na podkładkach, pomimo zamgławiań i podlewania. Gdy liście zaczynają się marszczyć, zwijać, lub wykazują inne oznaki stresu, zwykle można roślinę uratować i będzie dalej dobrze rosła jeśli zanurzymy ją w wodzie na ok. 20 minut co najmniej trzy razy w tygodniu. 

Wilgotność powietrza:

80-85% od późnej wiosny aż do jesieni, spadając do 70-75% w czasie zimy i na początku wiosny. 

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą należy w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych, ale nie powinny one być zupełnie pozbawiane wody. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do momentu pojawienia się wiosną nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania.