Aerangis biloba
Synonim: Angraecum bilobum Lindley, Aerangis apiculatum Hooker, Aerangis campyloplectron Reichenbach
Występowanie:
Zachodnia Afryka. Storczyk ten spotykany bywa w Kamerunie, Ghanie, Gwinei, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Nigerii, Senegalu, Sierra Leone i Togo. Rośliny rosną na wysokości do 700 m, w lasach, na terenach lesistych i w zaroślach i często też na obszarach uprawnych, np. na plantacjach kakao.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 9°C. Średnia wilgotność od ponad 70% zimą do ponad 80% przez resztę roku. Opady od 18 mm w styczniu do 234 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 29,3/17,0°C w styczniu do 27,8/20,1°C w czerwcu. Okres kwitnienia: Od sierpnia do kwietnia z maksimum w listopadzie.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z raportów hodowców. Hodowcy podają, że kwiaty są bardzo trwałe.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo mały epifit monopodialny o długich korzeniach, które mają do 0,2-0,3 cm średnicy.
Pseudobulwy/łodyga:
Zwykle krótka, ale może osiągnąć nawet 20 cm długości.
Liście:
Dorastają do 18 cm długości i 3-6 cm szerokości. Na każdym pędzie jest 4-10 dwurzędowo ułożonych jajowatych, skórzastych liści, których końce są nierówno rozdzielone. Są koloru ciemnozielonego z czarnymi kropkami.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 10-40 cm długości. Pęd kwiatowy jest zwisający, a każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości 2-3 cm.
Kwiaty:
8-10 w każdym kwiatostanie. Kwiaty są białe z różowawą ostrogą. Płatki obu okółków są rozpostarte, mają kształt wąsko-lancetowaty i są ostro zakończone. Mają 1,2-2,5 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości. Warżka ma 1,5-2,5 cm długości i 0,6-0,8 cm szerokości. Jest wygięta, owalno-lancetowata i ząbkowana na końcu. Ostroga przy podstawie warżki ma 0,5-0,6 cm długości i może być prosta lub lekko zakrzywiona. Prętosłup ma 0,3-0,6 cm długości, a pokrywa komory pyłkowej ma na środku grzebień.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |