Ancistrochilus rothschildianus
Występowanie:
Zasięg występowania tego storczyka obejmuje zachodnią część Afryki równikowej i rozciąga się od Sierra Leone do południowej Nigerii. Ancistrochilus rothschildianus jest rzadkim storczykiem epifitycznym lasów deszczowych, rosnącym zwykle na umiarkowanych wysokościach w pobliżu wybrzeża. Spotyka się go jednak czasem w głębi lądu, gdzie jego siedlisko sięga na wschód aż do lasów deszczowych centralnej Ugandy.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 4°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 38 mm w styczniu do 455 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,3/16,5° w sierpniu do 26,8/17,7° w marcu. Okres kwitnienia: Od stycznia do marca.
Uwagi różne:
Rośliny te pod względem wzrostu i kwitnienia zachowują się podobnie do kwitnącego jesienią Pleione. Traktujemy je bardzo podobnie, tylko w czasie zimowego okresu spoczynku Ancistrochilus wymaga nieco wyższej temperatury i trochę więcej nawadniania. Nasze minimalne zimowe temperatury utrzymujemy w ok. 15°C, z rzadkimi krótkimi spadkami temperatury do 13°C w czasie wyjątkowo zimnych okresów.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mała epifityczna roślina osiągająca 15-35 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy są luźno zgrupowane, ze stosunkowo długim łączącym je kłączem. Mają do 5 cm średnicy, kształt stożkowy lub gruszkowaty i wyglądają nieco jak wysuszona i pomarszczona czekoladka "chocolate kiss" firmy Hersheys.
Liście:
2 liście wyrastają na szczycie każdej pseudobulwy. Mają one 10-40 cm długości, są cienkie i o delikatnej strukturze, lekko wyprostowane lub wygięte i pod koniec sezonu wzrostowego zwykle opadają.
Kwiatostan:
Na każdym przyroście pojawia się zwykle 1, rzadziej 2 kwiatostany. Kwiatostan ma 5-8 cm długości. Wyrasta on u podstawy dojrzałej pseudobulwy, zwykle wtedy, gdy liście zaczynają opadać.
Kwiaty:
2-5 w każdym kwiatostanie. Kwiaty o wielkości 5 cm są pachnące, trwałe i stosunkowo duże i okazałe względem wielkości rośliny. Płatki okółków wewnętrznego i zewnętrznego są białe, lila, lub ciemnoróżowe. Ostro zakończona środkowa działka warżki jest mocno purpurowa z pięcioma ciemnymi różowymi prążkami, natomiast boczne działki i prętosłup są zielonkawo-kremowe z brązowymi plamkami.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |