Arpophyllum giganteum

Hartweg ex Lindley 1840
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Arpophylliinae

 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora.

Arpophyllum giganteum

Synonim: Arpophyllum cardinale Linden & Rchb. f., Arpophyllum squarrosum hort., Arpophyllum jamaicense Schlechter, Arpophyllum stenostachyum Schlechter. W roku 1947 Correll połączył wszystkie gatunki tego niewielkiego rodzaju w 2 gatunki, mianowicie w Arpophyllum alpinum o kwiatach 0,8 cm lub większych i Arpophyllum spicatum La Llave i Lexarza o kwiatach mniejszych niż 0,8 cm. Kilka nazw, łącznie z Arpophyllum giganteum Hartweg ex Lindley uznał za synonimy pod nazwą Arpophyllum spicatum. W roku 1974 Garay dokonał przeglądu tego rodzaju i obecnie mamy 5 gatunków, a nazwy będące poprzednio synonimami Arpophyllum spicatum są uważane za synonimy Arpophyllum giganteum Hartweg ex Lindley. Kwiaty Arpophyllum spicatum i Arpophyllum giganteum są praktycznie nierozróżnialne i wielu autorów dalej uważa je za ten sam gatunek.  

Występowanie:

Meksyk, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Jamajka, Kolumbia i Wenezuela. W Meksyku rośliny spotyka się na zboczach Sierra Madre Oriental, Wyżyny Centralnej i Sierra Madre de Chiapas w stanach Veracruz, Oaxaca i Chiapas. Jest to jeden z najpopularniejszych storczyków górnych i dolnych partii górskich lasów deszczowych Meksyku, występujący na wysokościach od 350 do 2100 m. W Wenezueli spotyka się go w pobliżu granicy z Kolumbią, w stanie Táchira, na wysokościach 900-1100 m.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i 2°C.
Średnia wilgotność waha się od 55% zimą do ponad 70% latem i jesienią.
Opady od 5 mm od listopada do marca do 170 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,6/8,9°C w styczniu do 31,7/16,3°C w maju.
Okres kwitnienia: Od stycznia do czerwca, z maksimum w kwietniu.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W Meksyku rośliny te kwitną od późnej zimy do połowy wiosny. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to duży (do 75 cm) epifit sympodialny o przyrostach wyrastających gęsto na grubym, twardym, pełzającym kłączu pokrytym szarymi osłonkami. O tych roślinach mówi się, że są największe z tego rodzaju, ale wytwarzają najmniejsze kwiaty. 

Pseudobulwy/łodyga:

Długość pseudobulwy wynosi 17-35 cm, a jej średnica u podstawy 0,7 cm. Węzłowate, półwzniesione do łukowato wygiętych pędy są nieco cylindryczne przy podstawie, gdzie są otoczone ciemnymi osłonkami, po czym szybko przechodzą w część spłaszczoną o szerokości około 1 cm, która jest lekko rowkowana i w większości pokryta osłonkami od jasno do ciemnobrązowych. 

Liście:

Liście mają 28-65 cm długości i 2,5-3,5 cm szerokości. Na szczycie pseudobulwy wyrasta pojedynczy, wyprostowany do pochylonego, ostro zakończony liść. Jest mięsisty, skórzasty i mniej lub bardziej złożony wzdłuż nerwu środkowego, zwłaszcza przy podstawie.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma około 25 cm długości, wliczając w to szypułkę pokrytą spłaszczoną osłonką o długości 12 cm. Pęd kwiatowy jest półwzniesiony lub wygięty, a kwiaty tworzą gęstą, cylindryczną kiść na górnej połowie pędu.  

Kwiaty:

Każdy kwiatostan wytwarza wiele kwiatów. Nieco miseczkowate, różowo-purpurowe kwiaty mają dość mięsiste płatki okółka zewnętrznego o długości 0,7 cm i szerokości 0,3-0,4 cm. Boczne płatki zewnętrzne są nieco szersze niż płatek grzbietowy. Te boczne płatki są całkowicie rozdzielone aż do podstawy. Płatki okółka wewnętrznego są mniej mięsiste, mają około 0,7 cm długości i tylko około 0,16 cm szerokości. Warżka jest głęboko wklęsła przy podstawie, ma po rozłożeniu 0,7 cm długości i 0,45 cm szerokości przy wierzchołku. Jej obrzeżenia w części wierzchołkowej są nieregularne. Prętosłup nie ma podstawy, jest nieco cylindryczny do maczugowatego i ma do 0,4 cm długości. 

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych lub ciepłych wymaganiach temperaturowych.

Latem średnia temperatura dnia wynosi 28-29°C, nocy 16°C, z amplitudą dobową 12-13°C. Podane temperatury odzwierciedlają średnie warunki, w jakich powinno się uprawiać ten gatunek. Ze względu na szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny te powinny przystosować się do warunków o 6°C cieplejszych lub o 3°C chłodniejszych niż podane w danych klimatycznych.  

Światło:

20000-30000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca w godzinach południowych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni opady deszczu są umiarkowane do obfitych. Ich ilość następnie dość gwałtownie spada i od jesieni aż do następnej wiosny nastaje pora sucha. Uprawiane rośliny powinny być obficie podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. Według Hawksa (1965) korzenie tych roślin wyjątkowo źle reagują na zleżałe lub skwaśniałe podłoże. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy zmniejszyć.  

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok. Inni jednak, od wiosny do połowy lata stosują nawóz wysokoazotowy, przechodząc na wysokofosforowy późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Hawkes (1965) podaje, że Arpophyllum w zasadzie "najlepiej rośnie w doniczkach wypełnionych podłożem składającym się z równych części pociętego mchu torfowca i pociętych włókien paproci drzewiastej". Według tegoż autora, to choć rośliny te powinny być stale utrzymywane wilgotne, to są "wysoce wrażliwe na zleżałe lub zakwaszone podłoże wokół korzeni i szybko giną, jeżeli dopuścimy do takiego stanu". Rośliny powinny być przesadzane natychmiast, gdy podłoże zaczyna się rozkładać albo gdy wyrastają z doniczek. Najlepiej to robić, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie. Pozwoli to roślinie zaadaptować się w nowym podłożu w możliwie najkrótszym czasie. 

Wilgotność powietrza:

70-75% latem i wczesną jesienią, obniżając się zimą i wiosną do 55-60%.  

Okres spoczynku:

W zimie średnia temperatura dnia wynosi 26-28°C, nocy 9-11°C, co daje różnicę dobową 16-17°C. Ze względu na szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny te mogą się przystosować do warunków o 6°C cieplejszych lub o 3°C chłodniejszych niż podane w danych klimatycznych. Zimą opady deszczu w siedliskach naturalnych są niskie, ale dodatkowa wilgoć pochodzi z obfitej porannej rosy i mgły. Zimą należy znacznie ograniczyć ilość wody, ale rośliny nie powinny pozostawać suche zbyt długo, aby pseudobulwy nie pomarszczyły się. Według Hawkesa (1965) podłoże powinno być stale wilgotne. Na ogół wystarcza okazjonalne zamgławianie wczesnym rankiem pomiędzy rzadkimi podlewaniami. Nawożenie należy wyeliminować aż do momentu pojawienia się nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania na wiosnę.