Barkeria barkeriola
Występowanie:
Meksyk. Rośliny spotyka się w pobliżu wybrzeży Pacyfiku w stanach Nayarit i Jalisco, gdzie rosną na wysokości począwszy od poziomu morza aż do 1000 m. W pobliżu miejscowości San Blas znajdowano te rośliny rosnące w zaroślach, niewiele ponad linią przypływów. Rosną także w pobliżu autostrady biegnącej pomiędzy Tepic i Puerto Vallarta, gdzie znaleziono je w wąwozach i wzdłuż potoków, w których woda pojawia się raczej tylko w porze deszczowej.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 6°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady deszczu od 3 mm w okresie od stycznia do maja, aż do 368 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,3/12,9°C w lutym do 27,8/18,4°C w lipcu. Okres kwitnienia: zima.
Uwagi różne:
W naturze rośliny te kwitną jesienią lub na początku zimy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo mały, 20 cm, epifit o wzroście sympodialnym.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 20 cm długości. Typowe dla tego rodzaju wysmukłe pseudobulwy są nieco większe niż nabrzmiałe, o kształcie wrzecionowatym, łodygi.
Liście:
Kilka. Cienkie, lancetowate liście mają 8 cm długości, wyrastają w pobliżu wierzchołka, naprzemianlegle wzdłuż pseudobulwy. Ich spodnia strona jest czerwonawa z czerwonymi krawędziami na górnej powierzchni, ale kolor zmienia się w zależności od poziomu światła. Liście te szybko opadają i gdy roślina zakwita, liści zwykle już nie ma.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 4-27 cm długości. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta na górze ostatnio wykształconej i dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
2-10 w kwiatostanie. Bladoliliowe i białe kwiaty mają 2,5-3,5 cm średnicy. Owalne, nawet owalno-lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają 1,5-2,5 cm długości. Płatki okółka zewnętrznego są nieco dłuższe niż u wewnętrznego, nie odginają się, mają kształt lancetowaty do owalno-lancetowatego i zwężają się na końcach. Warżka o kształcie skrzypiec ma 2,0-3,5 cm długości i zaokrąglony lub ostro zakończony koniec. Jedyną oznaką zgrubienia są dwie, lekko zakrzywione linie przy podstawie. Gatunek ten, choć podobny do B. uniflora, jest wyraźnie rozróżnialny, bo posiada mięsiste skrzydełka na prętosłupie, który jest najszerszy w połowie wysokości, płatki jego okółka zewnętrznego są dłuższe niż wewnętrznego, a zalążnia ma pęcherzykowaty nektarnik.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |