Brassia verrucosa
Występowanie:
Gatunek spotykany w dolnych i środkowych partiach wilgotnych lasów górskich aż do wysokości 1600 m npm. Chociaż jest znajdowany tylko w punktowych siedliskach, to obszar występowania jest rozległy, po obu stronach rozdzielających wpływy dwóch oceanów pasów górskich od południowego Meksyku, przez Gwatemalę, Honduras, Salwador do Nikaragui. Zanotowano także występowanie tej rośliny w Wenezueli. W Gwatemali rośnie na skalistych wzgórzach w pobliżu Santa Rosa i na południowych zboczach Volcano Atitlan.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i 3°C. Średnia wilgotność wynosi 75-80% przez cały rok. Opady od 25 mm w marcu do 188 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,8/12,1°C w styczniu do 24,3/16,0°C w maju. Okres kwitnienia: Kwitnie od maja do lipca.
Uwagi różne:
Gatunki z rodzaju Brassia mają opinię niechętnie kwitnących. Dane klimatyczne sugerują, że kwitnienie może być indukowane przez zwiększenie ilości światła, wyższą temperaturę lub zwiększenie wilgotności po przejściu suchszego okresu spoczynku.
Uwagi dotyczące hybryd:
Ilość chromosomów wynosi 2n = 60 i 2n = 52-58. W przypadku tworzenia nowych hybryd, B. verrucosa łatwo krzyżuje się z innymi przedstawicielami oncidiowatych. Rezultatem jest znaczne zwiększenie wielkości kwiatu i sił witalnych rośliny. Krzyżowanie z Odontoglossum powoduje znaczne zwiększenie wskaźnika kwitnienia, przedłuża okres kwitnienia i wzmaga tolerancję nowych przyrostów na ciepłe warunki uprawy. Do wad przy krzyżowaniu z B. verrucosa należą tendencje do osłabienia intensywności barw kwiatów i powstawanie niepłodnych hybryd.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Duży epifit sympodialny dorastający do wysokości 50 cm.
Pseudobulwy:
Mają 6-10 cm wysokości. Rosną w kępach na krótkim łączącym je kłączu. Na matowych, ciemnozielonych, jajowatego kształtu pseudobulwach z kilkoma liściowymi osłonkami u podstawy z wiekiem pojawiają się bruzdy.
Liście:
2 na szczycie każdej pseudobulwy. Liście uprawianych roślin mogą osiągać długość 38 cm. Skórzaste, ostro zakończone liście są złożone u podstawy.
Kwiatostan:
Kwiatostan długości do 75 cm wyrasta z podstawy pseudobulwy.
Kwiaty:
5-8. Kwiaty są atrakcyjnie rozmieszczone wzdłuż łodygi, a na dobrze prowadzonych roślinach wyrasta do 15 pąków kwiatowych. Są efektowne, długości do 20 cm. Płatki okółka zewnętrznego i wewnętrznego są koloru bladozielonego z czerwonobrązowymi, ciemnozielonymi lub czerwonobrązowymi kropkami. Są długie, wąskie i ostro zakończone, tworząc kwiat przypominający gwiazdę lub pająka. Stosunkowo szeroka warżka jest koloru białego z czarnozielonymi brodawkami na dolnej części i czerwonymi kropkami wokół podstawy.
Foto: © Zeynep Kurgun-Chen. Wszelkie prawa zastrzeżone
Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska |