Bulbophyllum ambrosia
Synonim: Eria ambrosia Hance, Bulbophyllum amygdalinum Averyanov.
Występowanie:
Wietnam i Chiny. Jest to dość popularny, płożący się, epifityczny lub naskalny storczyk spotykany w północnym Wietnamie w dystrykcie Cao Bang. Rosną one w omszałych pierwotnych i wtórnych, wiecznie zielonych, mieszanych i szpilkowych lasach porastających zwietrzałe wapienie na wysokościach 500-700 m. Lokalnie występują obficie, zwłaszcza na grzbietach górskich. W Chinach rośliny te spotyka się w prowincjach Fujian, Guangdong, Guangxi i na południu prowincji Yunnan, gdzie znajduje się je rosnące na gałęziach drzew w górskich lasach, na wysokościach do 1300 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i -4°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady deszczu od 13 mm w grudniu i styczniu do 284 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 15,3/6,4°C w styczniu do 29,4/21,1°C w lipcu. Okres kwitnienia: Od listopada do marca.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W Chinach rośliny te kwitną od końca zimy do wiosny.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej niewielki, osiągający 22 cm wysokości epifit sympodialny, którego kolejne przyrosty są oddalone od siebie o 3-9 cm na pełzającym kłączu.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2-6 cm długości i 0,3-0,8 cm grubości. Ich kształt jest cylindryczny.
Liście:
Liście mają 3,5-13,0 cm długości i 1,2-2,2 cm szerokości. Pojedynczy skórzasty, wyprostowany lub wygięty liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Podłużny liść ma rowek wzdłuż nerwu środkowego, rozdwojony koniec, a jego wąska, złożona wzdłuż przy podstawie szypułka ma 0,3-0,7 cm długości.
Kwiatostan:
Ma długość 4-7 cm. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta z podstawy pseudobulwy. Zwykle wyrasta tylko jeden kwiatostan, ale czasem zdarza się, że wyrastają nawet 3.
Kwiaty:
Na wierzchołku pędu kwiatowego wyrasta pojedynczy kwiat. Kwiaty mają średnicę 1,5 cm, płatki okółka zewnętrznego są żółtawe z purpurowo-czerwonymi podłużnymi żyłkami, płatki okółka wewnętrznego są białawe, a żółtawa warżka na purpurowo-czerwone zabarwienie przy podstawie i w części wierzchołkowej. Wyprostowany płatek grzbietowy jest nieco wydłużony, ma 1 cm długości, 0,5 cm szerokości i jest dość ostro zakończony. Ukośnie rozłożone boczne płatki zewnętrzne mają kształt jajowaty do trójkątnego, ostro zakończone wierzchołki, 1 cm długości, 0,6 cm szerokości i są połączone z podstawą prętosłupa, tworząc szeroki lejek. Mniejsze, poziomo rozłożone płatki okółka wewnętrznego mają kształt jajowaty do trójkątnego, 0,6 cm długości i 0,3 cm szerokości u podstawy. Warżka jest połączona z podstawą prętosłupa. Jest ona ruchoma, o kształcie nieco rombowym, ma 0,6-0,7 cm długości, rowki na połowie przy podstawie, jest nieco grubsza przy wierzchołku i ma 1-2 mięsiste wyrostki. Prętosłup jest krótki, ale ma podstawę o długości do 1 cm.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |