Bulbophyllum gracillimum

(Rolfe) Rolfe 1912
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Bulbophyllinae

 

Foto: © Marcin Wielicki. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bulbophyllum gracillimum

Synonim: Cirrhopetalum gracillinum Rolfe, Cirrhopetalum psittacoides Ridley, Bulbophyllum psittacoides (Ridley) J. J. Smith, Cirrhopetalum warianum Schlechter, Bulbophyllum leratii (Schlechter) J. J. Smith. Uwaga: Czasem można spotkać w literaturze nazwę Bulbophyllum gracilimum, ale roślina została oryginalnie opisana jako Cirrhopetalum gracillimum, więc prawidłowa nazwa to Bulbophyllum gracillimum. 

Występowanie:

Półwysep Tajlandzki, Singapur, Malaje, Sumatra, Indonezja i dalej na wschód aż do Nowej Gwinei, północno-wschodnia Australia, Wyspy Solomona, Nowa Kaledonia i Fidżi. Storczyk ten rośnie na nizinach na wymienionych obszarach, zwykle poniżej 500m. Najczęściej znajduje się go na niskich gałęziach drzew w lasach deszczowych. Na Malajach, gdzie jest dość rozpowszechniony, spotkać go można w okolicach Pinang, Perak, Negri Sembiilan i Pahang.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 17°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 86 mm w lutym do 257 mm w listopadzie.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,9/21,1°C w styczniu do 32,2/22,2°C w maju.
Okres kwitnienia: cały rok.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W naturze rośliny te kwitną wiosną i latem. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Mały (12 cm) epifit o wzroście sympodialnym.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwy mają długość 1,5-2,0 cm i szerokość 0,5-0,9 cm. Wyprostowane pseudobulwy mają kształt jajowaty, są gładkie, gdy są młode, po czym pojawiają się wyraźne bruzdy (4-5) i pseudobulwy marszczą się. Mają kolor zielony do ciemnozielonego, a ich dolna połowa jest okryta trwałymi osłonkami. Przyrosty mogą być dość skupione lub oddalone od siebie do 2 cm na pełzającym, często rozgałęziającym się kłączu, które jest często omszałe, ma 0,2 cm średnicy, a jego powierzchnia jest brązowa, pomarszczona i pokryta łuskami. Korzenie wyrastają przy podstawie każdego przyrostu i wzdłuż kłącza. Są krótkie, mają ok. 0,1 cm średnicy, są białe, nitkowate i często rozgałęziają się. Rośliny te dość często tworzą średniej wielkości kępy. 

Liście:

Liście zwykle mają 6-8 cm długości, 1,5-2,5 cm szerokości, ale zdarza się, że dorastają do 12 cm. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrasta jeden wyprostowany liść o kształcie owalnym lub podłużno-eliptycznym, który jest gruby, skórzasty i ma krótką, wąską szypułkę złożoną wzdłuż przy podstawie. Liście są błyszczące, ciemnozielone na górnej powierzchni i matowo-zielone na spodzie. Ich brzegi są zwykle zakrzywione, a wierzchołek dość ostry i nieco wcięty.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 15-35 cm długości. Nitkowaty, półwzniesiony do zwisającego pęd kwiatowy wyrasta z kłącza przy podstawie najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Każdy kwitnący przyrost może wydać od jednego do kilku kwiatostanów. Kwiaty skierowane są na zewnątrz, tworząc na wierzchołku kwiatostanu niekompletną parasolkę. Każdy kwiat jest osadzony na wąsko-stożkowej, różowej, szypułkowatej zalążni o długości ok. 0,6 cm.

Kwiaty:

3-10 ale zwykle około 6-7. Skierowane na zewnątrz, pachnące kwiaty są zmienne w kolorystyce. Najczęściej są ciemno purpurowo-czerwone z purpurowo-fioletową warżką, ale kolory mogą zmieniać się od białego poprzez kremowy do różowego z purpurowymi do białych wierzchołkami niektórych części. Dominującą cechą kwiatów są długie, wąskie, zwężające się boczne płatki zewnętrzne, które mają zwykle 2,5-3,0 cm długości, ale mogą czasem dorastać nawet do 5 cm. Przy podstawie są połączone na długości ok. 0,5 cm, ale długie, zwężające się, ostro zakończone ogonki są swobodne. Jajowaty płatek grzbietowy ma 0,6-1,3 cm długości i 0,2 cm szerokości oraz długi, wysmukły, często opadający, nitkowaty koniuszek. Ukośnie jajowate płatki okółka zewnętrznego mają 0,6 cm długości, 0,1 cm szerokości przy podstawie i zwężają się stopniowo tworząc ostre końce. Zarówno haczykowaty płatek grzbietowy z krótkim, nitkowatym ogonkiem na końcu, jak i zwężające się, ostro zakończone płatki okółka wewnętrznego mają brzegi pokryte włoskami. Ruchoma warżka jest mięsista i ma zaledwie 0,2 cm długości.  

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia w ciągu całego roku wynosi 29-32°C, nocy 21-22°C, co daje amplitudę dobową 8-10°C.  

Światło:

12000-18000 luksów. Wymaga dość cienistych stanowisk, a światło zawsze musi być przefiltrowane lub rozproszone. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Opady deszczu są umiarkowane do obfitych przez cały rok z krótkim, nieco bardziej suchym okresem w lecie i drugim późną zimą. Wysoka wilgotność i duże dobowe wahania temperatury powodują jednak występowanie obfitej rosy, a więc siedlisko naturalne rzadko bywa zupełnie suche. Podłoże uprawianych roślin powinno być stale wilgotne i nigdy nie powinno całkowicie wysychać. Podłoże nigdy nie powinno rozmakać, a wokół korzeni należy zapewnić doskonałą cyrkulację powietrza.  

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią.  

Podłoże:

Rośliny można uprawiać zamocowane na kawałkach paproci drzewiastej lub korka, o ile zapewni się wysoką wilgotność i codzienne podlewanie w okresie lata. W okresie wyjątkowo gorącej i suchej pogody zamocowane rośliny mogą wymagać nawet kilkakrotnego podlewania w ciągu dnia. Niektórzy hodowcy uważają, że zapewnienie wysokiej wilgotności tak zamocowanym roślinom jest trudne, więc często rośliny te uprawiane są w koszyczkach lub płytkich pojemnikach wypełnionych luźnym, szybko przesychającym podłożem, które ulega bardzo powolnemu rozkładowi. Rośliny te reagują niekorzystnie na naruszanie bryły korzeniowej, dlatego nie powinny być dzielone ani przesadzane dopóki podłoże zachowuje luźną strukturę i zapewnia dobry drenaż. Gdy przesadzenie jest konieczne, najlepiej jest wybrać moment, w którym pojawiają się nowe korzenie, ponieważ jest to okres, kiedy roślina ma największe szanse na najszybszą regenerację.  

Wilgotność powietrza:

Około 85% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. W naturalnym siedlisku opady są obfite w ciągu całego roku, ale uprawiane rośliny potrzebują mniej wody, jeżeli światła jest niewiele, temperatury są niskie albo dni krótkie. Rośliny te nie powinny jednak nigdy być zasuszane.