Bulbophyllum graveolens
Synonim: Cirrhopetalum graveolens Bailey, Cirrhopetalum robustum Rolfe
Występowanie:
Nowa Gwinea. Storczyk ten został odkryty w Prowincji Centralnej w Papui Nowej Gwinei. Choć jest dość rzadki, to spotkano go w rozproszonych lokalizacjach w Papui Nowej Gwinei, na południe od centralnego pasma górskiego. O'Byrne podał, że spotykany jest zawsze w lasach deszczowych na wysokościach 100-600 m, gdzie zwykle rośnie na izolowanych stanowiskach na gałęziach drzew dolnej i środkowej warstwy lasu.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 17°C. Średnia wilgotność ponad 70% przez cały rok. Opady od 18 mm w lutym do 193 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,1/21,5°C w styczniu do 31,1/23,3°C w czerwcu. Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. Hodowcy podają, że jest to roślina długo i często kwitnąca, a O'Byrne (1994) podał, że kwiaty utrzymują się przez około 2 tygodnie.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to bardzo duży sympodialny epifit o pełzającym pokroju, z wieloma długimi białymi korzeniami o średnicy do 0,3 cm wyrastającymi z pełzającego kłącza o długości 3-5 cm i średnicy 1,5 cm. Pomiędzy pseudobulwami, które są oddalone od siebie o 3-4 cm, jest do 3 węzłów ze stożkowatymi odcinkami kłącza między nimi. Powierzchnia kłącza jest gąbczasta i początkowo pokryta cienkimi błonkowatymi osłonkami, które z czasem wykruszają się, pozostawiając pierścień szczecinek.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 6-10 cm długości i 2,5 -4 cm średnicy. Wyprostowane, jajowate do elipsoidalnych pseudobulwy są zielone, grube, mięsiste i głęboko rowkowane. Starsze pseudobulwy marszczą się i stają się pożłobione, często uzyskując czterokanciasty kształt.
Liście:
Liście mają długość 50-65 cm i szerokość 9-10 cm. Na szczycie pseudobulwy wyrasta pojedynczy, bardzo duży liść, opadający lub półwzniesiony, o kształcie lancetowatym do jajowatego. Jest ciemnozielony, gruby, sztywny, skórzasty, ostro zakończony, a u podstawy ma zwężający się ogonek liściowy w kształcie litery V, który ma do 5 cm długości i 1 cm szerokości.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 23 cm długości, wliczając w to szypułkę, która ma 15-20 cm długości i 0,5 cm średnicy. Wyprostowany, czasem łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta z kłącza u podstawy pseudobulwy. Przy podstawie szypułki jest para luźnych, rurkowatych osłonek oraz trzecia ponad nimi. Przylistek kwiatowy jest jajowaty do lancetowatego, wklęsły, trwały i ma do 1,6 cm długości. Kwiaty ułożone są poziomo, tworząc wachlarz na szczycie pędu kwiatowego. Każdy kwiat jest osadzony na cylindrycznej szypułkowatej zalążni o długości do 2,8 cm.
Kwiaty:
Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora.
6-9 w każdym kwiatostanie. Kwiaty nie otwierają się całkowicie i mają do 5 cm długości i 2 cm szerokości. Płatki obu okółków są woskowo żółto-zielone z ciemniejszymi zielonymi żyłkami i licznymi czerwonymi kropkami w pobliżu ich podstaw. Boczne płatki zewnętrzne są żółte, ale są gęsto pokryte czerwonymi plamkami. Mała warżka ma ciemnoszkarłatną i owłosioną górną powierzchnię, natomiast strona spodnia jest pomarańczowa z czerwonymi plamkami. Prętosłup jest żółty z czerwonymi plamkami, a pokrywa komory pyłkowej jest jaskrawo żółta. Płatek grzbietowy jest półwzniesiony, pochylony do przodu, co tworzy rodzaj kapturka nad prętosłupem. Ma kształt jajowaty, wklęsły, jest ostro skierowany ku górze i ma 2,3 cm długości. Boczne płatki zewnętrzne łączą się razem, tworząc wgłębioną, spłaszczoną, języczkowatą blaszkę. Mają one nieco różne wymiary i dorastają do 4,8 cm długości i 1,8 cm szerokości. Przy podstawie są rozchylone i otwarte, ale na pozostałej długości są złożone, połączone razem wzdłuż brzegów, spłaszczone i tworzą wgłębioną, jajowatą do eliptycznej rurkę. Małe, lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają około 1 cm długości i 3 ząbki na wierzchołku. Ruchoma warżka ma do 1 cm długości i szerokość 0,6 cm. Jest gruba, mięsista, zakrzywiona do dołu, wyraźnie 3-klapowa i ma zgrubienie wzdłuż nerwu na spodniej stronie. Jej mniej lub bardziej wyprostowane boczne działki są niskie, szerokie, owłosione przy podstawie i zakręcają się do góry przy brzegach. Rozdziela je szeroka czerwona rynienka. Działka środkowa jest trójkątna. Prętosłup ma około 0,7 cm długości i na szczycie długie, ostro zakończone wypustki. Podstawa prętosłupa ma do 1,4 cm długości. Początkowo jest prosta, a następnie zwęża się i zakrzywia stopniowo, tworząc kąt do 120 stopni.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |