Bulbophyllum longiflorum
Synonim: Epidendrum umbellatum Forster 1786, Cymbidium umbellatum (Forster) Sprengel, Cirrhopetalum thouarsii Lindley 1824, Cirrhopetalum umbellatum (Forster) Hooker & Arnott, Cirrhopetalum clavigerum Fitzgerald, Bulbophyllum clavigerum (Fitzgerald) Mueller, Phyllorchis umbellata (Forster) Kuntze, Phyllorchis thouarsii (Lindley) Kuntze, Phyllorchis clavigera (Fitzgerald) Kuntze, Cirrhopetalum thouarsii var. concolor Rolfe 1892, Cirrhopetalum kenejianum Schlechter 1915, Cirrhopetalum longiflorum (Thouars) Schlechter, Cirrhopetalum africanum Schlechter 1915. Poniżej wymienione synonimy zostały zakwestionowane przez Seidenfadena (1973) jako wątpliwe: Cirrhopetalum layardii Mueller & Kränzlin, Bulbophyllum layardii (Mueller & Kränzlin) J. J. Smith, i Bulbophyllum trisetum Ames. Natomiast te następne według Seidenfadena (1973) nie są synonimami Bulbophyllum longiflorum: nie Epidendrum umbellatum Swartz 1800, nie Zygopetalum umbellatum Reinw 1825, nie Bulbophyllum longiflorum Rchb. f. 1880, nie Bulbophyllum umbellatum Lindley 1830, Bulbophyllum longiflorum Ridley 1896, i nie Bulbophyllum clavigerum Perrier 1951. Storczyk ten był pierwotnie opisany przez Forstera w 1786 jako Epidendrum umbellatum. W roku 1822 Thouars określił Bulbophyllum longiflorum, które Lindley w roku 1824 ustanowił rośliną typową rodzaju Cirrhopetalum i połączył z rośliną Forstera. To zostało zaakceptowane przez większość kolejnych autorów, ale Garay et al. w 1994 ponownie uznali Cirrhopetalum za rodzaj, chociaż to nie zostało zaakceptowane przez wszystkich. Jeżeli Cirrhopetalum uzna się za oddzielny rodzaj, to za prawidłową nazwę tej rośliny powinno być ponownie uznane Cirrhopetalum umbellatum (Forster). Szczegółową dyskusję o tym gatunku i wszystko o jego synonimach można znaleźć w pracy Seidenfadena (1973).
Występowanie:
Afryka, Wyspy Molukka, Nowa Gwinea, Australia, Nowa Kaledonia, Fidżi, Tahiti i prawdopodobnie Guam. W Afryce rośliny znajdowano w Malawi, Tanzanii, Ugandzie, Zairze, Zimbabwe oraz na Madagaskarze, na wyspach Mascarene i na Seszelach. Rosną epifitycznie w lasach, zwykle na pionowych gałęziach w głębokim cieniu, na wysokościach 500-1700 m. Na Madagaskarze spotyka się je w pobliżu Antananarivo, Antisiranana, oraz w licznych innych lokalizacjach na wysokościach od poziomu morza do 1200 m. W Australii spotyka się je w lasach deszczowych w McIlwraith Range północno-wschodniego Queenslandu. Rosną tam na drzewach i pnączach, zwykle w wilgotnych miejscach, gdzie jest duży ruch powietrza, wzdłuż brzegów strumieni i na grzbietach wzniesień. Na Wyspach Solomona i w Vanuatu rosną w lasach deszczowych, zwykle w dość jasnych miejscach, na wysokości ok. 200 m. Na wyspach Viti Levu, Ovalau, Ngau i Vanua Levu należących do Fidżi rosną zarówno epifitycznie, jak i na stromych skalistych zboczach lub wzdłuż strumieni, na wysokościach od poziomu morza do 1150 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 3°C. Średnia wilgotność 70-80% przez cały rok. Opady od 8 mm w zimie do 300 mm w lecie. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,1°C w styczniu do 29,1/18,4°C przez całe lato. Okres kwitnienia: cały rok.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały do średniego epifit sympodialny, którego przyrosty o wysokości do 23 cm są oddalone od siebie o 2-6 cm, a wyrastają na grubym, zdrewniałym kłączu.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwa ma 1,5-3,0 cm długości i 1 cm szerokości. Cztero-kanciaste pseudobulwy są wyraźnie stożkowe.
Liście:
Liście mają 8-20 cm długości i 1,5-4,0 cm szerokości. Pojedynczy, wyprostowany, podłużny liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. U podstawy blaszki ma wysmukły ogonek liściowy o długości 0,8-2,5 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 20 cm długości. Pęd kwiatowy wyrasta z podstawy pseudobulwy, a kwiaty są ułożone bardzo blisko siebie, tworząc baldaszek na wierzchołku. Każdy kwiat jest osadzony na wąsko-cylindrycznej do maczugowatej szypułkowatej zalążni o długości do 2 cm.
Kwiaty:
2-7 w każdym kwiatostanie. Kwiaty mogą być jasnożółte, jasnopurpurowe lub brązowe, z ciemniejszymi plamkami. Płatek grzbietowy ma 0,9-1,0 cm długości i 0,5-0,9 cm szerokości. Jest wklęsły, eliptyczny i ma nitkowate wierzchołki o długości 1 cm. Boczne płatki zewnętrzne mają 2,2-3,8 cm długości i 0,4-0,7 cm szerokości. Są lancetowate, ostro zakończone, skręcone tak, że zewnętrzne krawędzie łączą się, za wyjątkiem wierzchołka, który pozostaje swobodny. Płatki okółka wewnętrznego są lancetowate, mają 0,5-0,9 cm długości, do 0,3 cm szerokości i nitkowate wierzchołki do 0,6 cm długości. Podłużna warżka ma 0,6-0,75 cm długości, 0,15-0,25 cm szerokości, jest mięsista i zakrzywiona, a boczne obrzeżenia wywijają się w stronę wierzchołka. Gruby, półcylindryczny prętosłup ma 0,3 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |