Cattleya aurantiaca

(Bateman ex Lindley) P.N.Don 1840
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae

 

Foto: © Greg Allikas - www.orchidworks.com Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cattleya aurantiaca

Synonim: Epidendrum aurantiacum Bateman i Lindley, E. aureum Lindley.

Występowanie:

Meksyk, Gwatemala, Salwador, Honduras i Nikaragua. W Nikaragui rośliny rosną na drzewach znajdujących się na suchych pagórkowatych pastwiskach oraz w lasach w pobliżu dróg. W pobliżu Matagalpa i Managua występują na wysokości 600-1000 m.  Natomiast w Meksyku rosną na drzewach porastających osłonięte stoki wzgórz oraz zboczy dolin rzek w rejonie Pacyfiku na wysokości 300-1100 m.  Środowisko naturalne tej rośliny rozciąga się od stanu Sinaloa na południe aż do granic z Gwatemalą. Zanotowano także występowanie na wyspach Revillagigedo, około 725 kilometrów od wybrzeży stanu Colima.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 6°C.
Średnia wilgotność waha się od 65% zimą do ponad 80% latem i jesienią.
Opady od 5 mm w zimie do 470 mm w czerwcu i wrześniu.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 28/14°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: Od stycznia do lipca z maksimum przypadającym w marcu.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparto na danych od hodowców. W naturze rośliny kwitną zwykle wiosną.  

Uwagi dotyczące hybryd:

Ilość chromosomów wynosi 2n = 40. C. aurantiaca łatwo krzyżuje się z C. skinneri Bateman i wskutek tego powstaje C. X guatemalense T. Moore.  C. aurantiaca jest powszechnie wykorzystywana do tworzenia wielu hybryd mających żółte, czerwone lub pomarańczowe kwiaty. Jaskrawe, czyste kolory są zazwyczaj cechą przekazywaną na potomstwo.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym, średnich do dużych rozmiarów, dorastający do 38 cm wysokości.  

Pseudobulwy:

Długości 15-20 cm. Żółtozielone pseudobulwy są smukłe, wrzecionowatego lub cylindrycznego kształtu, wraz z wiekiem pojawiają się na nich bruzdy. Są pokryte 4-5 zachodzącymi na siebie bibułkowatymi osłonkami wyrastającymi z węzła łodygi.  

Liście:

Dwa na każdym przyroście. Liście znajdują się na szczycie każdej pseudobulwy. Są często nieco zakrzywione, sztywne i mięsiste, długości około 18 cm i szerokości 5 cm.  

Kwiatostan:

Długości do 10 cm. Kwiatostan wyrasta spomiędzy liści na szczycie ostatnio wykształconej pseudobulwy z pochwy o długości 5-10 cm. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się po paru miesiącach chłodnej pory suchej.  

Kwiaty:

Najczęściej 4-6, czasem tylko 1, ale zdarza się, że roślina wytwarza 15 kwiatów. Tworzą grona na szczycie kwiatostanu. Mają średnicę 2,5-3,8 cm i zazwyczaj utrzymują się około 2 tygodni. Są bez zapachu. Płatki okółka zewnętrznego i wewnętrznego są prawie tej samej wielkości i kształtu, a płatki okółka wewnętrznego mają tendencję do nachylania się do przodu. Wskutek tego kwiaty nie otwierają się całkowicie i zdarza się, że niektóre klony ulegają samozapyleniu bez otwierania się. Niektórzy hodowcy twierdzą, że te skłonności są dziedziczne, a inni, że jest to spowodowane wysokimi temperaturami. Nakrapiana warżka jest prawie tej samej wielkości i kształtu, co płatki okółka zewnętrznego i wewnętrznego. W przeciwieństwie do przedstawicieli cattleyi dwulistnych z Brazylii, warżka nie ma płatków bocznych. Jej brzegi u podstawy zakrzywiają się do góry w kierunku częściowo ukrytego prętosłupa, co jest charakterystyczne dla wszystkich przedstawicieli gatunków Cattleya występujących w Ameryce Środkowej. Kolor kwiatu może być zróżnicowany od żółtego lub żółtopomarańczowego do głębokiego czerwonopomarańczowego z czerwonymi lub purpurowymi żyłkami przebiegającymi od gardzieli do połowy długości nakrapianej warżki. Niektóre populacje w środowisku naturalnym ulegają samozapyleniu.

Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Średnia temperatura dnia w lecie to 26-27°C, a w nocy 15°C, z dobową amplitudą 12°C. Najcieplejszym okresem jest wiosna poprzedzająca sezon deszczowy. Średnia temperatura dnia wynosi wtedy 28-29°C, nocą 14-16°C, z amplitudą dobową 13-15°C.  

Światło:

25000-35000 luksów. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Opady deszczu są bardzo obfite od późnej wiosny do jesieni, następnie zimą przechodzą gwałtownie w suchy sezon. Uprawiane rośliny powinny być mocno podlewane w okresie pełnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy zmniejszyć.   

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Małe doniczki lub koszyczki mogą być wypełnione bardzo grubym, luźnym, szybko wysychającym podłożem, umożliwiającym korzeniom szybkie wyschnięcie po podlaniu. Zaleca się raczej mniejsze doniczki wystarczające na 1-2 letnie przyrosty, bo podłoże w większych doniczkach zbyt długo pozostaje mokre po podlaniu. Wynikiem niewystarczająco szybkiego obsychania korzeni może być ich gnicie. Większość hodowców zaleca stosowanie grubej kory, choć inni preferują kawałki korka zmieszane z dużymi bryłkami węgla drzewnego. Rośliny te można także mocować na płatach paproci drzewiastej lub korka, ale ponieważ należy im zapewnić wysoką wilgotność przez cały rok, w okresie lata muszą być podlewane co najmniej raz dziennie. W wypadku tak zawieszonych roślin, podczas suchych i gorących okresów niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Przesadzanie lub podział rośliny powinny być wykonywane, gdy rozpocznie się wzrost nowych korzeni. Pozwala to roślinom zaaklimatyzować się w stosunkowo krótkim czasie i dostarcza im najmniej stresu. W przypadku naruszenia w nieodpowiednim czasie, wiele z dwulistnych katlei pozostanie w stanie stagnacji, a końcu zginie.  

Wilgotność powietrza:

75-85% od późnej wiosny do późnej jesieni, spada do około 65% późną zimą.  

Okres spoczynku:

W bardzo ciepłe zimowe dni średnie temperatury wynoszą 27-28°C, średnie temperatury w nocy 12-13°C, z amplitudą wahań dobowych 15-16°C. Ponieważ siedlisko tej rośliny rozciąga się na bardzo dużym obszarze, w niektórych regionach temperatury w nocy mogą wynosić około 10°C, a w innych 14-16°C. Zimą opady deszczu są niewielkie w całym rejonie występowania, ale wysoka amplituda temperatur i wysoka wilgotność powoduje, że dodatkowa wilgoć jest dostępna na skutek skraplania pary wodnej. Dlatego w zimie podlewanie uprawianych roślin powinno być ograniczone, lecz nie wolno pozwolić, aby pozostawały suche przez dłuższy czas. Rośliny rosnące na kawałkach kory muszą być lekko zraszane co 3-5 dni, a rosnące w pojemnikach powinny być podlewane co 2-4 tygodnie. Częstotliwość podlewania powinna być zróżnicowana w zależności od warunków otoczenia - znaczenie ma odpowiednia temperatura, wilgotność, ruch powietrza, natężenie światła, rozmiar doniczki i rodzaj podłoża. Nawożenie powinno być ograniczone lub należy z niego zrezygnować całkowicie aż do wiosny, gdy znów wznawia się silniejsze podlewanie.