Cattleya violacea

(H.B.K.) Rolfe 1889
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cattleya violacea

(W tym artykule zawarto również wskazówki uprawowe dla innych gatunków rodzaju Cattleya rosnących w tym samym rejonie:
C. eldorado, C. lawrenceana i C. luteola).


Od czasu wprowadzenia do uprawy C. eldorado, C. lawrenceana, C. luteola i C violacea były podziwiane za ich piękno. Jednocześnie te same gatunki były źródłem frustracji i rozczarowań dla wielu hodowców, którzy dołączyli je do swoich kolekcji. Zachowując to w pamięci, rzućmy okiem na naturalne siedlisko i wymagania uprawowe ciepłolubnych gatunków rodzaju Cattleya, w nadziei, że dzięki temu więcej hodowców odniesie sukcesy w ich uprawie. Zagwarantuje to także, że w przyszłości gatunki te będą wciąż dostępne, zarówno dla wielbicieli gatunków botanicznych, jak i dla twórców hybryd.


Występowanie:

Cattleya violacea. W przeszłości ten gatunek był znany (i nadal bywa sprzedawany) jako Cattleya superba. Jego naturalne siedlisko pokrywa powierzchnię większą niż inne siedliska roślin z rodzaju Cattleya. Rośliny są skoncentrowane w trzech głównych rejonach na wysokości 150-700 m npm. Na rejon pierwszy składa się dorzecze Amazonki od jej ujścia, aż do podnóża Andów, na zachód od Iquitos (Peru), o długości prawie 2400 km. Ten gatunek rozprzestrzenił się również na południe, około 650 km w kierunku płaskowyżu brazylijskiego i na północ, gdzie występuje w pasie o długości około 160 km w górę Rio Branco i kilkuset kilometrów w górę Rio Negro, w kierunku południowych wyżyn oddzielających Brazylię, Kolumbię, Wenezuelę i Gujanę Brytyjską. Drugim naturalnym siedliskiem C. violacea są podnóża Andów, w dorzeczu rzeki Ariari, w pobliżu Villavicencio (Kolumbia). Trzeci rejon występowania to siedliska wzdłuż rzeki Paragua w Wenezueli, która wpada do Orinoko po północnej stronie wyżyn rozdzielających Wenezuelę i Brazylię.
Jakby na to nie spoglądać, to bardzo duży obszar. Zwykle termin "rozległe naturalne siedlisko" oznacza, że gatunek może się dostosowywać do wielu różnych warunków uprawy, ale w tym przypadku ta zasada zawodzi. Jeśli porównamy dane meteorologiczne ze stacji położonych w pobliżu każdego z wymienionych powyżej siedlisk z tymi położonymi w pobliżu dorzecza Amazonki, różnice są tak niewielkie, że aż wydaje się to niemożliwe. To nieprawdopodobne, że na tak dużym obszarze pogoda jest taka sama, ale jednak. Okres kwitnienia Cattleya violacea to maj do sierpnia.

Cattleya eldorado Linden 1869-70

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cattleya eldorado dzieli swoje naturalne siedlisko z C. violacea. Jej zasięg rozciąga się od okolic Manaus (Brazylia) w kierunku zachodnim, kilkaset kilometrów wzdłuż Amazonki, dalej wzdłuż Rio Negro w kierunku jej górnego biegu w regionie, gdzie krzyżują się granice Brazylii, Kolumbii i Wenezueli. Okres kwitnienia: lipiec do października.

Cattleya lawrenceana Rchb.f. 1885

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cattleya lawrenceana rośnie na wysokości 300-500 m na północny zachód od Manaus, wzdłuż środkowego i górnego biegu Rio Branco, dopływu Rio Negro. Zasięg jej występowania rozciąga się w kierunku zachodnim do wenezuelskiego okręgu Amazonas, w kierunku północnym wzdłuż brazylijskiego okręgu Roraima, wenezuelskiego okręgu Bolivar i w kierunku wschodnim do brazylijskich okręgów Guyana i Para. Dzieli swoje naturalne siedlisko z C. violacea tylko w wąskim paśmie wzdłuż północnego krańca zasięgu C. violacea. Okres kwitnienia: marzec do czerwca.

Cattleya luteola Lindley 1853

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cattleya luteola rośnie w tym samym naturalnym siedlisku, co C. violacea, na południe i zachód od Manaus (Brazylia). Zasięg jej występowania rozciąga się z południowego zachodu przez płaskowyż brazylijski i dalej, w kierunku zachodnim wzdłuż Amazonki aż do podnóża Andów, na zachód od Iquitos (Peru). Okres kwitnienia: sierpień do października.

Klimat:

Zanotowane temperatury skrajne to 36,2°C i 15,1°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady od 38 mm w lutym do 262 mm we wrześniu.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 29,0/21,5°C przez cały rok.

Tłumaczenie: Sandra Wawrzyniak


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Należy utrzymywać wysoką, jednakową temperaturę przez cały rok, ze wskazaniami dziennymi około 29°C. W nocy temperatura powinna spadać do 21°C. Amplituda dobowa wynosi 7-9°C przez cały rok.

Światło:

20000-35000 luksów. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.

Podlewanie:

Przez cały rok należy obficie podlewać z wyjątkiem trzech zimowych miesięcy, kiedy podlewanie należy nieco ograniczyć.

Nawożenie:

W okresie wykazywania aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Aby zapobiec gromadzeniu się osadów mineralnych, ilość wody równa 1/10 objętości doniczki musi przepłynąć swobodnie przez doniczkę przy każdym podlewaniu. Aby usunąć wcześniej nagromadzone sole należy przed kolejnym nawożeniem dobrze przepłukać doniczkę co każde 3-4 tygodnie. Najpierw należy normalnie podlać roślinę i pozostawić doniczkę na około 30 minut. W tym czasie rozpuszczą się nagromadzone sole. Następnie należy przepłukać doniczkę raz jeszcze czystą wodą w ilości odpowiadającej podwójnej objętości doniczki. Przykładowo: do 15 cm doniczki zmieści się 10 filiżanek wody,  czyli przy każdym podlewaniu ze spodu doniczki powinna wylać się 1 filiżanka wody, a do porządnego przepłukania należy użyć 20 filiżanek.

Podłoże:

Rośliny zamontowane na korku lub korze zwykle rosną dobrze, jeśli zapewni im się wysoką wilgotność. Jeśli używamy doniczek, nieszkliwione, gliniane doniczki zapewniają lepsze rezultaty niż te plastikowe, ale niezależnie od tworzywa podłoże musi być przewiewne i musi umożliwiać szybkie przesychanie. Zarówno kora jodłowa o średniej granulacji, jaki i kawałki korka zapewniają dobre rezultaty. Niektórzy hodowcy nie polecają stosowania jako podłoża kawałków paproci drzewiastej, ponieważ według nich rośliny nie rosną w niej zbyt silnie i zdrowo.

Wilgotność powietrza:

Przez cały rok należy utrzymywać wilgotność 70-80%.

Okres spoczynku:

Wskazówki na temat okresu spoczynku nie wynikają w sposób oczywisty z danych dotyczących klimatu. Jednakże botanicy z Oregon State University twierdzą jednoznacznie, że wszystkie rośliny wymagają okresu spoczynku, tak samo jak my potrzebujemy snu. W regionach tropikalnych, gdzie przez cały rok panują jednakowe warunki, okres spoczynku może być bardzo krótki. To taki rodzaj tygodniowej drzemki. Wymagane warunki spoczynku występują prawdopodobnie podczas suchszego okresu zimowego. W siedlisku naturalnym miesięczna średnia opadów mniejsza niż 76 mm może zostać łatwo zapewniona przez jeden lub dwa przelotne tropikalne deszcze. Jednakże przy relatywnie wysokiej wilgotności i nocnym obniżeniu temperatury o około 8°C roślinom zapewniana jest wilgoć w postaci rosy. W okresie zimowym można zasymulować te warunki przez porządne podlewanie co kilka tygodni wraz ze słabym zamgławianiem co kilka dni. Nawożenie także powinno być obniżone i stosowane co 2-3 tygodnie, jeśli roślina nie jest akurat w fazie aktywnego wzrostu.