Cirrhopetalum dentiferum
Synonim: Bulbophyllum dentiferum Ridley, Bulbophyllum cyclosepalon Carr
Występowanie:
Półwysep Indochiński (Tajlandia) i Malezja. W Tajlandii spotyka się je w pobliżu Satun, na południowo-zachodnim wybrzeżu przy granicy z Malezją. Brak szczegółów dotyczących wysokości siedlisk naturalnych, ale są to rejony stosunkowo nisko położone, więc wysokości prawdopodobnie dochodzą do 150-200 m. Dane klimatyczne są opracowane tylko na podstawie przypuszczeń, więc należy je traktować ostrożnie do czasu zbadania szczegółowych danych o siedlisku tej rośliny. Carr spotkał w Malezji rośliny opisane jako Bulbophyllum cyclosepalon w stanach Perk, Pahang i Kelantan. Choć były wcześniejsze doniesienia o występowaniu na Jawie, to Comber (1990) nie umieścił tego storczyka w swojej książce Orchids of Java (Storczyki Jawy).
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 13°C. Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 56 mm w styczniu-lutym do 325 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 29,2/18,7°C w styczniu do 31,1/21,1°C w maju. Okres kwitnienia: Sporadycznie w różnych porach roku.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej mały epifit sympodialny o rozkrzewiającym się i pnącym pokroju. Przyrosty są oddalone od siebie o 8-14 cm na długim, pełzającym kłączu, którego średnica wynosi 0,3 cm i na którym występują węzły o długości 1-2 cm. Czasem w węzłach wzdłuż kłącza wyrastają korzenie, ale ich większość wyrasta przy podstawie pseudobulwy.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają około 3,5 cm długości i 1,5 cm szerokości. Stożkowe, 4-kanciaste pseudobulwy są błyszcząco zielone.
Liście:
Dorastają do 18 cm długości i 3 cm szerokości. Pojedynczy, mięsisty liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Na ogół jest w pozycji wyprostowanej, wierzchołek ma tępy do zaokrąglonego oraz ma przy podstawie wyraźny, wąski ogonek o długości 2,5 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 20 cm długości. Choć opisywany jest jako o takiej właśnie długości, to rysunki Seidenfadena (1973-1975 & 1992) przedstawiają go jako znacznie krótszy, o długości ok. 8 cm, a na kolorowych zdjęciach w książce Seidenfadena i Wooda (1992) widać, że jest krótszy niż liście. Cienki, nitkowaty pęd kwiatowy wyrasta z podstawy pseudobulwy i ma kilka wyraźnych osłonek. Kwiaty tworzą półkole na szczycie pędu.
Kwiaty:
Do 14 na kwiatostanie. Płatek grzbietowy jest zielonkawo-żółty ze szkarłatnymi kropkami i brzegami. Boczne płatki zewnętrzne są bladożółte z ciemniejszą podstawą i mają duże, ciemne, purpurowe plamy na jednej trzeciej powierzchni od wewnątrz. Ich zewnętrzna część jest całkowicie pokryta różowo-purpurowymi kropkami. Płatki okółka wewnętrznego są zielonkawo-żółte z ciemnoczerwonymi plamkami, a warżka jest blado-żółta i również ma ciemnoczerwone plamki. Płatek grzbietowy w kształcie kapturka, prawie okrągły, ma 0,3-0,5 cm średnicy i porośnięte włoskami miejsce na szczycie o długości ok. 0,2 cm. Boczne płatki zewnętrzne mają 1,5-2,0 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości. Ich górne krawędzie są połączone prawie od podstawy aż do ostrych wierzchołków. Płatki okółka wewnętrznego mają 0,5 cm długości i 0,2 cm szerokości. Są nieco zakrzywione, podłużne, z tępymi wierzchołkami, z włoskowatym miejscem na szczycie o długości 0,1 cm, a ich brzegi są nieregularnie i drobniutko ząbkowane. Warżka ma ok. 0,25 cm długości i 0,1 cm szerokości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |