Coelogyne pandurata

Lindley 1853
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Coelogyninae

 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcie opublikowano za pozwoleniem Orchideengalerie.

Coelogyne pandurata

Występowanie:

Rośliny znajdowano na Malajach, Sumatrze, Borneo i na Filipinach - na wyspach Mindanao, Luzon i Samar. Zwykle rosną na starych drzewach nad rzekami, w pobliżu wybrzeża lub na gorących, wilgotnych i bagnistych nizinach. 

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 17°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady deszczu od 160 mm w sierpniu do 386 mm w styczniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,0/23,3 przez całą zimę do 32,2/23,3 w ciągu lata.
Okres kwitnienia: od maja do lipca, ale może kwitnąć przez cały rok.

Uwagi różne:

Dla zaindukowania kwitnienia wymagane jest silne nasłonecznienie.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit o wzroście sympodialnym, średniej wielkości, dorastający do wysokości 31-51 cm.

Pseudobulwy:

Duże, bardzo spłaszczone, owalne i często zakrzywione pseudobulwy mają 7,5-12,5 cm wysokości i rozwijają się wzdłuż płożącego się kłącza daleko od siebie.

Liście:

2 na każdy przyrost. Wiecznie zielone liście mają ok. 46 cm długości. Eliptyczno-lancetowate liście, które pojawiają się na wierzchołku pseudobulwy na grubych szypułkach, są sztywne, skórzaste, ciemno-zielone i z silną fakturą.

Kwiatostan:

Ma 20-45 cm długości. Łukowate pędy kwiatowe wyrastają ze środka nowych przyrostów, zazwyczaj przed wykształceniem się nowych liści.

Kwiaty:

5-9 w kwiatostanie, u rozrośniętych okazów powyżej 15. Kwiaty otwierają się stopniowo, każdy utrzymuje się ok. tygodnia, nie wszystkie kwiaty w kwiatostanie muszą być otwarte w tym samym czasie. Silnie pachnące kwiaty mają 7,5-12,4 cm średnicy i wyrastają luźno wzdłuż pędu kwiatowego. Płatki wewnętrzne i zewnętrzne są jednolite, barwy blado-zielonej do żółto-zielonej. Górny płatek zewnętrzny jest pochylony do przodu ponad prętosłupem, a wewnętrzne i zewnętrzne płatki boczne są szeroko rozpostarte. Niebiesko-zielona warżka jest szeroka i efektowna z pofalowanym brzegiem. Warżka ma w gardzieli ciemnozielone akcenty i nieregularne, ciemnobrązowe i czarne plamki.

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 31-32°C, nocy 23°C, co daje różnicę dobową 8-9°C. Z wyjątkiem silnego oświetlenia warunki powinny być podobne do tych, w jakich uprawia się ciepłolubne Phalaenopsisy.

Światło:

35000-40000 luksów. Rośliny bardzo dobrze rosną przy słabym oświetleniu, lecz zazwyczaj nie zakwitną, jeśli nasłonecznienie nie będzie silniejsze. Hodowcy powinni pamiętać, że jeśli rośliny rosną w silnym oświetleniu, niezbędne jest zapewnienie ruchu powietrza.

Podlewanie:

Opady są bardzo obfite w ciągu roku. Należy pozwolić aby rośliny uprawiane przeschły przed kolejnym podlewaniem, lecz nigdy nie powinny one zupełnie wyschnąć.

Nawożenie:

W okresie silnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych w okresie silnego nawożenia, zaleca się przepłukiwanie pojemników mniej więcej co miesiąc. Przepłukiwanie jest szczególnie ważne tam, gdzie woda jest silnie zmineralizowana.  Najpierw należy normalnie roślinę podlać aby rozpuścić nagromadzone sole, a po około godzinie przepłukać podłoże wodą w ilości równej dwukrotnej objętości pojemnika.

Podłoże:

Zaleca się kosze, gliniane lub plastikowe doniczki z przepuszczalnym i przewiewnym, łatwo przesychającym podłożem. Przy zastosowaniu glinianych doniczek dobre rezultaty daje użycie mieszanki 80% średniej wielkości kawałków kory sosnowej z 10% pociętego mchu torfowca i 10% średniej wielkości kawałków paproci drzewiastej. Najlepiej jest przesadzać, gdy na większości niedawno dojrzałych pseudobulw (tych, które wytworzyły nowe kwiaty) zaczynają rosnąć nowe korzenie. To może być trochę mylące, jako że rośliny kwitną z nowych przyrostów zanim rozwiną się liście i pseudobulwy. W tym czasie można zaobserwować wzrost nowych korzeni, lecz pojawiają się one na kłączach łączących nowe i stare przyrosty. Przesadzanie należy odłożyć do czasu, gdy kwitnienie się zakończy, nowe przyrosty dojrzeją, a u nowych pseudobulw zacznie się wzrost nowych korzeni.

Wilgotność powietrza:

80-90% przez cały rok. Tak wysokie wartości nie są niezbędne w uprawie, lecz powinno utrzymywać się wilgotność ponad 50-60% przy silnym ruchu powietrza.

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Zimą średnie temperatury wynoszą w ciągu dnia 30-31°C, a nocą 23°C, z różnicą wahań dobowych 7°C. Chociaż w naturze podczas zimy opady deszczu są obfite, w uprawie nie należy zwiększać podlewania w tym okresie, szczególnie jeśli rośliny hodowane są na wyższych szerokościach geograficznych. Podłoże powinno prawie zupełnie przeschnąć przed kolejnym podlaniem, co dla większości hodowców oznacza zmniejszenie częstotliwości podlewania. Światło powinno być utrzymywane na możliwie wysokim poziomie, byle tylko nie doprowadzić do oparzeń liści.