Comparettia falcata
Synonimy:
Comparettia rosea Lindley 1840, Comparettia cryptocera Morren 1852, Comparettia erecta Schltr. 1920, Comparettia falcata var. paulensis (Cogn.) I.Bock 1986, Comparettia paulensis Cogn. 1906, Comparettia pulchella Schltr. 1920, Comparettia venezuelana Schltr. 1919, Ionopsis orchioides Kraenzl. 1921, Orchis pauciflora Sessé & Moç. 1894 (przyp.tł.).
Występowanie:
Szeroko rozpowszechniony ale rzadki w Meksyku, Ameryce Środkowej, północnej części Ameryki Południowej i na Karaibach. Rośliny te rosną na drzewach i krzewach w wilgotnych lasach deszczowych, zwykle na dużych wysokościach. W Meksyku rośliny spotyka się w stanach Veracruz, Oaxaca i Chiapas na wysokościach 1000-2200 m. W Gwatemali rosną w departamentach na Alta Verapaz (w pobliżu Cobán), Chiquimula, Guatemala, Huehuetenango, San Marcos, Quiche i Sololá poniżej 1800 m. W Hondurasie rośliny napotkano w departamencie Comayagua na wysokości 1350-2000 m. W Nikaragui storczyk ten jest znany w departamentach Jinotega i Matagalpa, gdzie występuje na wysokościach 1300-1400 m. W Kostaryce rośliny napotkano w departamentach Alajuela, Cargago i Heredia, gdzie rosną na wysokościach 1000-2100 m. W Wenezueli rosną w Dystrykcie Federalnym, w stanach Aragua, Carabobo, Merída i Miranda na wysokościach 750-2300 m, oraz na Terytorium Amazonii na wysokości 1250 m. W Ekwadorze występują w różnych miejscach, począwszy od granicy z Kolumbią po granicę z Peru. Rosną na drzewach w wilgotnych lasach, często na drzewach Guava, na wysokościach 730-1500 m. Znaleziono je w prowincjach Carchi, El Oro, Morona-Santiago, Napo, Pastaza, Pichincha, Tungurahua i Zamora-Chinchipe. W Peru rośliny znaleziono w departamencie Huánoco w pobliżu Cuchero (Cochero) pomiędzy Cassapi a Pampayaco (Pampayacu) oraz w departamencie Amazonas na wysokościach 1350-1600 m. Na Karaibach znaleziono je w Republice Dominikańskiej na wysokości 1350 m. W Puerto Rico rośnie na krzewach, gałęziach i w rozgałęzieniach konarów w wilgotnych lasach na wysokościach 700-970 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i 2°C. Wilgotność wynosi 80-85% przez cały rok. Opady od 112 mm w marcu do 335 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) latem 24-26°C/14-15°C, zimą 22-23°C/10-11°C. Okres kwitnienia: cały rok.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały sympodialny epifit osiągający 20 cm. Przyrosty są gęsto skupione, a czasem zwisają. Przy podstawie każdego przyrostu wyrasta wiele białych korzeni, których średnica nie przekracza 0,25 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 1-4 cm długości i do 1 cm średnicy. Małe, cylindryczne pseudobulwy wyrastają bardzo blisko siebie, a przy podstawie są okryte 1 lub kilkoma parami obejmujących pseudobulwę szarawymi lub brązowymi osłonkami, które mają do 5 cm długości.
Liście:
Liście mają 3-17 cm długości i 1-5 cm szerokości. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta pojedynczy liść, skórzasty, szeroko eliptyczny do owalnego. Liście są albo tępo albo ostro zakończone przy wierzchołku, a przy podstawie są wąskie, złożone wzdłuż i często czerwonawo-purpurowo zabarwione.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 10-90 cm długości. Pęd kwiatowy wyrasta przy podstawie ostatnio dojrzałej pseudobulwy. Wygina się w dół i zwisa na większej części swojej długości. Kwiaty są dość rzadko rozmieszczone na pędzie lub na kilku rozgałęzieniach pędu. Każdy kwiat wyrasta na wysmukłej, zakrzywionej szypułkowatej zalążni, która ma 1-2 cm długości.
Kwiaty:
Efektowne kwiaty mają kolor głęboko różowy, zwykle są nieco bledsze w środku z ciemniejszymi żyłkami. Kwiaty mają do 1,5 cm średnicy mierzonej w poprzek nieco rozłożonych płatków okółka wewnętrznego i około 2 cm długości od wierzchołka płatka grzbietowego do wierzchołka brzegu szeroko rozłożonej, nerkowatej w kształcie warżki. Szeroko eliptyczny płatek grzbietowy jest głęboko wklęsły, wygina się do przodu nad prętosłupem, jest lekko zakrzywiony, ma ostro zakończony wierzchołek, 0,8-1,0 cm długości i 0,4-0,5 cm szerokości. Boczne płatki zewnętrzne są połączone tworząc wysmukłą, lekko spłaszczoną ostrogę, która ma 0,9-1,5 cm długości i jest ukryta za dużą, 3-działkową warżką. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt jajowaty do eliptycznego, są dość tępo zakończone, mają 0,8-1,0 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości. Skierowane są do przodu po każdej stronie prętosłupa na większej części ich długości, ale mogą być nieco skręcone w okolicy wierzchołka. Poniżej środka płatki te są ułożone dość blisko przy podstawie płatka grzbietowego, z którym tworzą kaptur nad prętosłupem. Duża, rozłożona, 3-działkowa warżka ma parę długich, wysmukłych wyrostków skierowanych w tył od podstaw. Są one zawarte wewnątrz zagłębienia utworzonego przez połączone boczne płatki zewnętrzne. Boczne działki przy podstawie warżki są raczej małe i zaokrąglone. Duża, szeroko rozpostarta, nerkowata działka środkowa ma pofalowane brzegi, dość głębokie wcięcie na środku brzegu przy wierzchołku i może mieć białe wybrzuszenie przy podstawie. Działka środkowa jest oddzielona od płatków bocznych bardzo krótkim, wąskim przesmykiem.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |