Cycnoches chlorochilon
Synonim: Cycnoches ventricosum var. chlorochilon (Klotzsch) P. H. Allen. Ten storczyk był długo i stale mylony z Cycnoches warscewiczii, a nawet oba czasem były uznawane za odmiany Cycnoches ventricosum. Współczesne autorytety uważają jednak wszystkie te rośliny za odrębne gatunki, choć czasem trudno jest określić, o którym gatunku toczy się dyskusja.
Występowanie:
Panama, Kolumbia i Wenezuela. W Panamie spotyka się je w prowincji Chiriquí i wzdłuż rzeki La Maestra na wysokościach od poziomu morza do 25 m. W Wenezueli rosną na samotnych, mało ulistnionych drzewach w pobliżu Caracas, na wysokościach 900-1000 m oraz wzdłuż starej drogi pomiędzy Caracas i Maracay. Są doniesienia o napotkaniu ich w stanach Aragua i Miranda na wysokości 850 m, w stanie Yaracuy na wysokości 500 m i w stanie Zulia. W Kolumbii jest to najczęściej występujący gatunek z tego rodzaju. Brak danych dotyczących naturalnego siedliska, ale wiadomo, że rosną na gorących nizinach poniżej 1000 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 16°C. Średnia wilgotność waha się od 70% pod koniec zimy do 90% przez całe lato i jesień. Opady deszczu od 10 mm w lutym do 480 mm w październiku i ponad 300 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 32,8/19,4°C w styczniu do 31,1/21,7°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok z największym nasileniem wczesną jesienią.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Pridgeon (1992) podaje, że Cycnoches chlorochilon ma kwiaty męskie, które są dłuższe niż szersze, ich średnica osiąga czasem 15 cm, a podstawa warżki jest pozbawiona pazura. Te cechy nie występują ani w przypadku Cycnochesa warscewiczii ani Cycnochesa ventricosum.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 30-50 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają do 20 cm długości. Maczugowate pseudobulwy, lekko bocznie spłaszczone, są otoczone podstawami liści. Te podstawy liści na starych pseudobulwach są suche, białe i pozostają nawet po opadnięciu liści.
Liście:
Liście mają 12-30 cm długości i 2,5-5,0 cm szerokości. Każdy przyrost wytwarza 5-7 jasnozielonych, wyprostowanych do wygiętych, podłużnie lancetowatych lub eliptycznie lancetowatych liści. Przy podstawie są one wąskie, najszersze w środku i ponownie zwężają się, przechodząc w ostro zakończony wierzchołek. Po każdej stronie środkowego nerwu są nieco podłużnie, wachlarzykowato złożone.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 5-20 cm długości. Ostatnio dojrzała pseudobulwa wytwarza 1-2 pędy kwiatowe wyrastające przy podstawie dolnych liści.
Kwiaty:
1-6 w każdym kwiatostanie. Kwiaty na każdym kwiatostanie są zwykle albo wszystkie męskie albo żeńskie, ale najczęściej powstają kwiaty męskie. W każdym przypadku jednak są one duże, mięsiste i różnią się od siebie wyłącznie budową prętosłupa. Płatki obu okółków są żółtawo-zielone. Warżka jest biała i ma ciemnozielone, jajowate zagłębienie poniżej mięsistego, ostro zakończonego, trójkątnego, ciemnozielonego zgrubienia. Prętosłup jest zielony, a jego wierzchołek jest zielonawo-biały. Płatki okółka zewnętrznego są swobodne i rozpostarte. Lancetowaty, ostro zakończony płatek grzbietowy jest wyprostowany, wklęsły, ma 9-11 cm długości i 1,6-1,7 cm szerokości. Jest on skierowany w dół i zakrzywia się nieco do przodu poniżej prętosłupa w kierunku wierzchołka. Nieco sierpowate boczne płatki zewnętrzne są lancetowate, ostro zakończone, mają 6,5-7,5 cm długości i 1,4-1,6 cm szerokości. Rozpostarte, eliptyczno-lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają kształt nieco sierpowaty, są ostro zakończone, mają 7-8 cm długości i 2,0-2,5 cm szerokości. Mięsista warżka, nie mająca pędu przy podstawie, jest eliptyczno-lancetowata, ostro zakończona, wypukła w kierunku środka, ma 6,0-6,5 cm długości i 2,5-3,2 cm w poprzek. Prętosłup jest wysmukły, cylindryczny, miseczkowaty, ma 2,8-3,2 cm długości i ma rozdwojony wierzchołek. Kwiaty żeńskie widuje się rzadziej niż męskie, ale są one identyczne z męskimi, za wyjątkiem budowy prętosłupa. Żeńskie kwiaty mają krótki, gruby prętosłup, na szczycie którego jest para mięsistych, bocznych skrzydełek w kształcie uszu.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |