Cymbidium erythrostylum

Rolfe 1905
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Cymbidieae
Podplemię: Cymbidiinae

 

Foto: © Greg Allikas - www.orchidworks.com

Cymbidium erythrostylum

Występowanie:

Wietnam (Annam). Rośliny rosną na wysokości 1500 m. 

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 3°C.
Średnia wilgotność wynosi od 65% przez całą zimę do ponad 80% przez całe lato.
Opady od 5 mm w styczniu do 257 mm we wrześniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,2/10,4°C w styczniu do 26,5/15,4°C w maju.
Okres kwitnienia: wrzesień do listopada.

Uwagi różne:

W naturze rośliny te kwitną późną wiosną lub wczesnym latem. Autorzy zastanawiają się, co może wywoływać wiosenne kwitnienie w naturze i jesienne kwitnienie w uprawie i po przejrzeniu danych klimatycznych wnioskują, że przyczyną wywołującą kwitnienie jest reakcja na cykl okresu wilgotnego i suchego. Podczas gorących letnich dni trudno jest utrzymać uprawiane rośliny w odpowiedniej wilgotności, tak więc przyczyną ich kwitnienia może być reakcja na zbyt suche warunki uprawy. Warunki wymagane do zaindukowania kwitnienia ciągle nie są jeszcze znane.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit, litofit lub roślina naziemna osiągająca 45-50 cm wysokości.

Pseudobulwy:

6 cm wysokości. Każda spłaszczona, o owalnym kształcie pseudobulwa jest okryta u podstawy liśćmi i 2-3 łuskowatymi przylistkami wyrastającymi u podstawy.

Liście:

Mają 45 cm długości. Każdy przyrost ma 6-8 wąskich, łukowato wygiętych liści ze środkowym nerwem.

Kwiatostan:

Osiąga 15-35 cm długości. Smukły, łukowato wygięty pęd pojawia się u niedojrzałych pseudobulw pomiędzy dolnymi liśćmi.

Kwiaty:

4-8 w kwiatostanie. Każdy kwiat ma ok. 6 cm średnicy. Kwiat jest w zarysie trójkątny, z szerokimi, płaskimi zewnętrznymi płatkami w pełni otwartymi i wewnętrznymi płatkami, które są skierowane do przodu, osłaniając prętosłup i podstawę warżki. Oba rodzaje płatków są białe, pokryte fakturą, która sprawia, że wydają się błyszczące, chociaż są matowe. Dolne końce wewnętrznych płatków, które są blado różowe wzdłuż środkowych żyłek, są czasem różowo nakrapiane u podstawy. Warżka jest żółtobiała, z ciemn żółtym zabarwieniem środkowego płatka. Ma ona głęboko czerwone żyłki, poprzerywane i nakrapiane w pobliżu krawędzi płatków bocznych. Kwiaty nie pachną, lecz są bardzo trwałe.

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 24°C, nocy 15°C, z amplitudą dobową 8-9°C.

Światło:

30000-40000 luksów. W naturalnym środowisku nasłonecznienie w okresie letnim i wczesną jesienią jest niskie, ponieważ jest ograniczone wskutek występowania silnego zachmurzenia połączonego z letnimi monsunami. Te sezonowe zmiany powinny być odtworzone w uprawie przez zapewnienie około 50% zacienienia, szczególnie latem w środku dnia. Na jesieni i zimą należy zaprzestać cieniowania roślin, dostarczając tak dużej ilości światła, jak to możliwe, byle tylko nie doprowadzić do oparzeń liści.

Podlewanie:

Od późnego lata do wczesnej jesieni występują obfite opady deszczu z krótkim, jednomiesięcznym okresem przejściowym do zimowego okresu suszy trwającego 4 miesiące.

Nawożenie:

W okresie silnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień zwykłą dawką nawozu dla roślin zielnych lub podwójną dawką nawozu dla storczyków. Wielu hodowców zaleca stosowanie jesienią nawozów z mniejszą ilością azotu a wyższą fosforu, co pobudza rośliny do kwitnienia w następnym sezonie i pozwala wzmocnić się nowym przyrostom przed zimą. Aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych w okresie silnego nawożenia, zaleca się przepłukiwanie pojemników mniej więcej co miesiąc. Przepłukiwanie jest szczególnie ważne tam, gdzie woda jest silnie zmineralizowana. Najpierw należy normalnie roślinę podlać aby rozpuścić nagromadzone sole, a po około godzinie przepłukać podłoże wodą w ilości równej dwukrotnej objętości pojemnika.

Podłoże:

W okresie wzrostu roślinom należy zapewnić wystarczający poziom wilgotności. W rezultacie należy stale utrzymywać pewną wilgotność, lecz równocześnie podłoże powinno być luźne i szybko przesychające, aby chronić korzenie, które gniją w rozmokłym lub zbitym podłożu. Większość hodowców stosuje mieszankę opartą na korze sosnowej i pociętych włóknach paproci drzewiastej. Do podłoża podstawowego są często dodawane w różnych ilościach: posiekany mech torfowiec, korzenie paproci Osmunda, ziarnisty piasek, perlit, węgiel drzewny i włóknisty torf. Niektórzy hodowcy używają samej kory sosnowej średniej lub grubej gradacji. Dobre rezultaty uzyskiwane są przy stosowaniu w dolnej części doniczki kory o średniej gradacji, a w górnej drobnych kawałków kory zmieszanych z 10% dodatkiem perlitu i 10% węgla drzewnego. Ponieważ cymbidia pobierają znaczne ilości składników pokarmowych, hodowcy często polecają dodawanie do podłoża starego obornika lub innych nawozów stałych. Rośliny należy przesadzać co dwa lata, lub częściej, jeśli przerastają doniczkę lub jeśli podłoże ulega rozkładowi. Przesadzanie należy wykonać późną zimą, kiedy rośliny zaczynają wytwarzać nowe przyrosty i nie kwitną. W innym przypadku przesadzanie należy wykonać najwcześniej jak to jest możliwe po kwitnieniu, zwracając szczególną uwagę, aby nie złamać nowych, kruchych korzeni.

Wilgotność powietrza:

75-85% przez większość roku.

Okres spoczynku:

Zimą średnie temperatury dnia wynoszą 23-25°C, nocy 10-12°C, ze zwiększoną amplitudą wahań dobowych wynoszącą od 12 do 14°C. Przez 4 miesiące zimą i wczesną wiosną opady deszczu są słabe, tak więc podlewanie w tym czasie należy zredukować, lecz nie wolno go zaprzestać. Wysoka wilgotność i nocne ochłodzenia mogą powodować występowanie dużej ilości rosy. Woda jest także dostępna w postaci mżawki z mgły i niskich chmur. Warunki te można upozorować w uprawie przez okazjonalne poranne zamgławianie połączone z rzadkim podlewaniem (co 2-3 tygodnie), szczególnie jeśli można oczekiwać okresu jasnej, słonecznej pogody. Nawożenie powinno być ograniczone lub należy z niego zrezygnować całkowicie aż do wiosny, gdy rośliny wznowią wzrost i można będzie je znów obficiej podlewać. Należy zapewnić stosunkowo silne nasłonecznienie, aby odzwierciedlić warunki licznych, słonecznych, bezchmurnych dni występujących zimą w naturze.