Dendrobium aberrans

Schlechter 1912
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Dendrobiinae
Sekcja: Latouria

 

Foto: © Grażyna Siemińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium aberrans

Synonimy:

Sayeria aberrans.

Występowanie

Papua Nowa Gwinea. Storczyki te rosną na paprociach drzewiastych i ocienionych gałęziach w omszałych lasach Gór Bowutu (Maboro) na południe od miasta Lae, na wysokościach 300-1900 m.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 6°C.
Średnia wilgotność wynosi 80-85% przez cały rok.
Opady od 132 mm w grudniu do 302 mm w czerwcu
Średnie temperatury (dzień/noc) przez cały rok 25-28°C/16-17°C.
Okres kwitnienia: od stycznia do lipca, z największym nasileniem w lutym.


Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Podają oni, że rośliny przyrastają łatwo i szybko i często kwitną już w 2 lata po wyjęciu z "flaszek". 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit o wzroście sympodialnym osiągający 5-20 cm. Rośliny zawsze rosną w koloniach.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 2-3 cm długości. Ich kształt jest okrągławy do wrzecionowatego z 3-4 węzłami poniżej liści. Pęd może być purpurowy, oliwkowo-żółty lub trawiasto-zielony.

Liście:

2, rzadziej 3, na szczycie każdego przyrostu. Zwykle mają 5-10 cm długości, ale mogą osiągnąć nawet 18 cm. Są owalne, skórzaste i szeroko rozłożone.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 5-8 cm długości. Ten krótkie kwiatostany, mogące się pojawiać dwukrotnie w ciągu roku, są skręcone, proste lub zwisające i wyrastają blisko szczytu zarówno starych jak i nowych przyrostów. Starsze pseudobulwy mogą wydawać kwiatostany przez wiele lat. Kwiaty są gęsto ułożone.

Kwiaty:

2-6 w kwiatostanie. Mają 1,0-1,5 cm średnicy. Są kremowo białe z różowymi do purpurowych zabarwieniami na zewnątrz płatków obu okółków. Głęboko wcięta warżka jest czysto biała. Kwiaty mają kształt okrągły i są w pełni otwarte. Prętosłup często ma różowe plamki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W ciągu całego roku średnia temperatura w dzień wynosi 25-28°C, w nocy 16-17°C, co daje różnicę dobową 10-12°C.

Światło:

20000 - 30000 luksów.

Podlewanie:

Opady są bardzo obfite przez cały rok, z niewielkim ich zmniejszeniem w okresie zimy. Uprawiane rośliny nigdy nie powinny całkowicie wysychać.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Zbilansowany nawóz należy stosować co tydzień lub co 2 tygodnie przez cały rok.

Podłoże:

Rośliny można montować na kawałkach paproci drzewiastej o ile potrafimy zapewnić wysoką wilgotność i podlewanie przynajmniej raz dziennie w okresie lata. Sadząc je do doniczek należy stosować dowolne przewiewne, szybko przepuszczające wodę podłoże. Przesadzanie można wykonywać w dowolnym okresie, gdy tylko rosną nowe korzenie.

Wilgotność powietrza:

80-85% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Warunki uprawy bardzo niewiele zmieniają się w ciągu roku. W naturalnym siedlisku opady w zimie są tylko nieznacznie mniejsze. Należy jednak zmniejszyć ilość wody roślinom uprawianym w warunkach krótkiego, ciemnego dnia w Polsce. W przypadku zmniejszenia ilości wody należy także zmniejszyć lub wyeliminować nawożenie.