Dendrobium harveyanum

Rchb.f. 1883
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Dendrobiinae
Sekcja: Densiflora

 

Foto: © Jerzy Dziedzic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium harveyanum

Występowanie

Storczyk rzadko spotykany; występuje w Birmie (obecnie Myanmar), Tajlandii, Wietnamie i w Prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Rosną na zboczach Doi Suthep w Tajlandii i w pobliżu Dalat w Wietnamie. Wysokość naturalnego siedliska jest oszacowana z dużym przybliżeniem, tak więc dane klimatyczne należy traktować z ostrożnością.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 40°C i 1°C.
Średnia wilgotność wynosi 78-83% przez większość roku, spada do 60% przy końcu zimy i na początku wiosny.
Opady od 8-10 mm w grudniu-lutym do 292 mm we wrześniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) latem 28-30°C/21°C, zimą 26-30°C/11°C.
Okres kwitnienia: od lutego do kwietnia.


Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Kwiaty są podobne do kwiatów Dendrobium brymerianum Rchb.f. ale nieco mniejsze. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit o wzroście sympodialnym osiągający 15-23 cm.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 15-23 cm długości. Wrzecionowate pseudobulwy są głęboko rowkowane. Wierzchołki pseudobulw nigdy nie są ulistnione.

Liście:

2-3. Liście mają 8-10 cm długości, są skórzaste, owalne i z czasem opadają.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 15 cm długości. Luźny kwiatostan wyrasta z górnych węzłów na starszej, bezlistnej pseudobulwie.

Kwiaty:

3-6 w kwiatostanie. Kwiaty mają 5 cm średnicy. Płatki obu okółków mogą mieć kolor jaskrawej chromowej żółci do żółci kanarkowej lub miedzianej czerwieni. Jedyne w swoim rodzaju płatki okółka wewnętrznego mają długie włoski na brzegach. Warżka jest okrągła i gęsto postrzępiona. Wydzielają miodowy zapach.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura letniego dnia wynosi 28-30°C, nocy 21°C, dając różnicę dobową 7-9°C. Wiosna przed rozpoczęciem letniej pory deszczowej jest najcieplejszą porą roku. Wtedy średnia temperatura dnia wynosi 32-33°C, nocy 14-21°C, dając różnicę dobową 11-18°C.

Światło:

25000 - 35000 luksów. Należy zapewnić jasne światło i silny ruch powietrza. Duże zachmurzenie w okresie letnim wskazuje, że od wiosny do jesieni konieczne jest cieniowanie, ale poziom światła powinien być taki wysoki, jaki tylko roślina potrafi znieść bez poparzenia liści.

Podlewanie:

Opady są umiarkowane do obfitych od końca wiosny aż do początku jesieni, ale zimą warunki są bardzo suche. Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane w wilgoci w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty dojrzeją, ilość wody należy stopniowo ograniczyć.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/2 - 1/4 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Korzystne jest stosowanie nawozu wysoko azotowego od wiosny do połowy lata, a w okresie późnego lata i jesieni stosowanie nawozu wysoko fosforowego.

Podłoże:

Rośliny mogą być montowane na podkładkach z korka lub paproci drzewiastej o ile potrafimy zapewnić wysoką wilgotność i podlewanie przynajmniej raz dziennie w okresie letnim. Jeżeli uprawiamy rośliny w doniczkach, to te powinny być możliwie małe, aby tylko pomieścić bryłę korzeniową. Jako podłoże może służyć dowolne, luźne, szybko przesychające podłoże. Przesadzanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie.

Wilgotność powietrza:

78-83% przez większość roku, spada do prawie 60% późną zimą i na początku wiosny.

Okres spoczynku:

Średnia temperatura zimowego dnia wynosi 26-30°C, nocy 11°C, dając różnicę dobową 15-18°C (!!!). Hodowcy wskazują, że rośliny wymagają dłuższego okresu zimowego spoczynku. W naturalnym siedlisku przez okres 4-5 zimowych miesięcy ilość opadów jest niewielka, ale wysoka wilgotność na początku tego okresu wskazuje, że dostępna jest jej dodatkowa ilość pochodząca z częstych mgieł, mżawek i obfitej rosy. Niektórzy hodowcy zalecają zupełne wyeliminowanie wody zimą, ale rośliny są zdrowsze, jeżeli w okresie zimy będą przesychać między podlewaniami, ale nie będą całkowicie suche przez zbyt długi okres czasu. Jednak w okresie 1-2 ostatnich miesięcy zimy pogoda jest bezchmurna, ciepła i sucha, z tak niską wilgotnością, że nie występuje nawet poranna rosa. Rośliny muszą przesychać zupełnie między podlewaniami i pozostawać suche nieco dłużej. Przed zbytnim wysuszeniem ochronią rośliny okazjonalne, poranne zamgławiania. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do rozpoczęcia regularnego podlewania. Chłodny, suchy spoczynek jest konieczny dla uprawianych roślin i powinien trwać do chwili, gdy wiosną pojawią się nowe przyrosty. W naturalnym siedlisku w zimie jest najwyższy poziom światła.