Dendrobium phalaenopsis
Normalnie uznawane za synonim D. bigibbum Lindley. Clements (1989) wyróżnił D. phalaenopsis i D. bigibbum jako oddzielne gatunki.
Występowanie:
Północno wschodnia Australia. Rośliny rosną na półwyspie Cape York w przybrzeżnych rejonach pomiędzy Mt. Malloy i Iron Range. Rośliny rosną w bardzo jasnych warunkach na niewielkich drzewach i skałach w dosyć otwartych lasach. Normalnie spotykane są w półsuchych rejonach poniżej 610 m npm.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i 6°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady od 15 mm w marcu do 389 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,3/17,1°C w styczniu do 29,9/22,1°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Od lipca do stycznia.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. Dane z uprawy wskazują, że najintensywniejsze kwitnienie występuje jesienią. Hodowcy podają, że rośliny słabo rosną w obszarach gdzie zimą jest niska ilość światła, niedobór ten powoduje opadanie pąków. D. phalaenopsis jest często uznawany za trudny w uprawie i doprowadzeniu do kwitnienia z powodu wymagań co do dużej ilości światła, wysokich temperatur zimowych i okresu suszy zimowej, która to kombinacja warunków jest czasem trudna do zapewnienia w kolekcjach mieszanych.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Smukły (40-122 cm) epifit lub litofit sympodialny, bardzo podobny do D. bigibbum. Rośliny rzadko rozwijają się w naprawdę duże okazy, ponieważ stare pseudobulwy mają skłonność do obumierania.
Pseudobulwy:
40-122 cm wysokości. Cylindryczne łodygi są lekko nabrzmiałe u podstawy. Wierzchołkowe 30% łodygi jest ulistnione. Łodygi, które obumierają u podstawy, mogą wytwarzać nowe rośliny u wierzchołka.
Liście:
3-5, rzadko do12. Podłużne, lancetowate liście mają 8-15 cm długości. Są skórzaste, sztywne i zaczerwienione lub z purpurowym odcieniem. Ich trwałość wynosi 2 lata.
Kwiatostan:
Ma 20-40 cm długości. Każdego roku, przez okres kilku lat, każdy przyrost wytwarza 1-4 kwiatostanów z węzłów w pobliżu wierzchołka pseudobulwy. Kwitnienie może być kontynuowane nawet wtedy, gdy łodygi są bezlistne. Kwiatostany są zwykle łukowato wygięte lub poziome, lecz mogą być także zwisające. Kwiaty są równomiernie rozmieszczone wzdłuż górnej połowy łodygi kwiatowej.
Kwiaty:
3-20 w kwiatostanie. Okazałe kwiaty mają 3,5-7,0 cm średnicy z szerokimi, zachodzącymi na siebie płatkami zewnętrznymi i wewnętrznymi o wyraźnej fakturze. Są one podobne do kwiatów D. bigibbum, lecz kwiaty D. phalaenopsis mają nieco większe płatki, które są tylko nieznacznie zakrzywione i środkowy płatek warżki jest zwykle dłuższy i spiczasty zamiast bardziej lub mniej zaokrąglony. Kwiaty są zwykle intensywnie liliowe, lecz mogą też być białe, blado liliowe, karmazynowe lub purpurowe. Wszystkie barwy są jasne i intensywne. Warżka jest zwykle w ciemniejszym odcieniu barwy, którą mają płatki okwiatu, z intensywniejszą barwą gardzieli i pasków na prostokątnej i spiczastej działce środkowej. Boczne działki warżki są łukowate. Ostroga jest szeroka. Kwiaty są silnie zróżnicowane pod względem rozmiarów i barw. Jeśli nie są narażone na kontakt z wodą, utrzymują się miesiącami, tak więc optymalnie uprawiana roślina potrafi prawie stale kwitnąć.
Dendrobium phalaenopsis - symbol australijskiego stanu Queensland na znaczku pocztowym Australii.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |