Dracula bella

(Rchb. f.) Luer 1978
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Pleurothalidinae

 

Foto: © Piotr Piesik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dracula bella

Synonim: Masdevallia bella Rchb. f.

Występowanie:

Kolumbia. Rośliny te rosną w kilku siedliskach w północnej części Zachodnich Kordylierów, ale spotka się je raczej rzadko i na niewielkich obszarach. Spotyka się je także w Departmencie Antioquia w pobliżu Canasgordas i Frontino, w Departmencie Choc w Vereda Guangarales, w Departmencie Risaralda w Canon de Cuanza, oraz w pobliżu Mampay i Tatam. Rosną zwykle na wysokościach 1800-2000 m, ale znane są przypadki znajdowania ich nawet na wysokości 2440 m. Rosną na drzewach i na dnie lasu.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i 2°C.
Średnia wilgotność 70% przez cały rok.
Opady deszczu od 64 mm w grudniu i styczniu do 196 mm w maju.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 25/12,5°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w maju.

Uwagi różne:

Według doniesień Dracula bella kwitnie często i wiecej niż raz do roku. 


Uwagi dotyczące hybryd:

Drakule zwykle nie ulegają samozapyleniu. Dracula bella często bywa krzyżowana z innymi gatunkami tego rodzaju. Skrzyżowanie z Dracula gigas dało hybrydę Dracula Quasimodo. Skrzyżowaniem z Dracula vampira jest hybryda Dracula Spectre, a hybryda z Dracula fuligifera nosi nazwę Dracula Bountiful.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to dość duży epifit o wzroście sympodialnym, o wysokości 18-25 cm. 

Pseudobulwy:

Brak. Mocne, proste, łodyżkowate pseudobulwy o długości 2,5-3,0 cm mają u podstawy 2-3 luźne, rurkowate pochewki. Korzenie są dość grube. 

Liście:

Mają około 15-20 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście są owalno-lancetowate, z szypułką u podstawy. Są mięsiste, złożone wzdłuż, stosunkowo wyprostowane i mają na szczycie 3 ostre ząbki. 

Kwiatostan:

Purpurowy kwiatostan ma 15-18 cm długości. Jest dość mocny, rośnie w dół, a wyrasta nisko z ukrytej pseudobulwy. Węzły mają kształt rurkowaty i 1,5-1,7 cm długości.

Kwiaty:

1 na pęd kwiatowy. Kwiaty mają 20 cm średnicy. Roślina otrzymała swoją nazwę dzięki pięknym kwiatom. Kwiaty są kasztanowego lub ceglasto-czerwonego koloru, który pokrywa żółte tło. Płatki okółka zewnętrznego są żółte, z nieregularnymi rudymi kropkami i plamkami i gęsto pokryte wewnątrz krótkimi włoskami. Płatek grzbietowy jest trójkątno-owalny, ma 4,0-4,4 cm długości, 2,0-2,4 cm szerokości i przy podstawie łączy się z bocznymi płatkami okółka wewnętrznego na długości około 0,9-1,0 cm, co daje w rezultacie szeroko otwarty kwiat. Płatek grzbietowy jest ostro zakończony i przechodzi w ciemno-rudy ogonek o długości około 13 cm. Ciemno purpurowa zalążnia ma 0,8 cm długości, 0,6 cm szerokości oraz 6 postrzępionych, grzebieniowatych wyrostków. 

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Podobna w ciągu całego roku - średnie temperatury dnia 23,9-26,1°C, średnie temperatury nocy 11,4-13,1°C, z amplitudą wahań dobowych 11,3-14,1°C. Uprawiający te rośliny podają, że Dracula bella dobrze rośnie w umiarkowanych temperaturach i może znieść warunki cieplejsze niż większość chłodolubnych gatunków rodzaju Dracula. Niezależnie od warunków, temperatury powinny być podobne przez cały rok. Rośliny uprawiane w cieplejszych warunkach niż idealne są często w lepszej kondycji o ile zapewni się ochłodzenie w nocy lub odpowiednią różnicę temperatur pomiędzy dniem i nocą. 

Światło:

15000-20000 luksów. Rośliny wymagają umiarkowanego światła i silnego ruchu powietrza. 

Podlewanie:

Opady deszczu są umiarkowane przez cały rok, oprócz kilku miesięcy obfitych opadów. 

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień lub co dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

Rośliny można uprawiać także zamocowane na kawałkach paproci drzewiastej lub korka, o ile zapewni się wysoką wilgotność i codzienne podlewanie. Jeżeli rośliny są uprawiane w doniczkach, można stosować dowolne, luźne, szybko przesychające podłoże. Przesadzanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni. 

Wilgotność powietrza:

70-80%. W naturalnym siedlisku wilgotność jest prawdopodobnie większa niż podawana przez stacje meteorologiczne. 

Okres spoczynku:

W ciągu całego roku warunki uprawy ulegają bardzo niewielkim wahaniom. Jeżeli rośliny uprawiane są w temperaturach niższych niż wskazane, albo gdy jest mniej światła, to mogą nie tolerować za dużej ilości wody.