Dracula ligiae
Występowanie:
Kolumbia. Po raz pierwszy rośliny spotykano w Medellín, ale brak szczegółów dotyczących siedliska i wysokości. Od tamtego czasu spotykane też były w Zachodnich Kordylierach w pobliżu Frontino w departamencie Antioquia, na wysokości ok. 2050 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i 2°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady deszczu od 64 mm w grudniu i styczniu do 196 mm w maju. Średnia temperatura (dzień/noc) to 24/12°C przez cały rok. Okres kwitnienia: Kwiecień i październik.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży, tworzący gęste kępy epifit sympodialny o grubych korzeniach.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwa ma 4,0-5,5 cm długości. Gruba, prosta, łodygowata pseudobulwa jest otoczona 2-3 luźnymi, rurkowatymi osłonkami.
Liście:
Liście mają 15-27 cm długości, wliczając w to długą szypułkę przy podstawie, o długości 5-7 cm, a ich szerokość w połowie blaszki wynosi 3,0-4,5 cm. Pojedynczy owalny liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Jest on prosty do wygiętego, nieco skórzasty, ma wybrzuszenie na spodzie wzdłuż środkowego nerwu i kilka podłużnych nerwów i zwęża się u dołu, tworząc wąską, złożoną wzdłuż szypułkę.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 27-32 cm długości, wliczając w to szypułkę o długości 20-25 cm. Wyprostowany kwiatostan wyrasta przy podstawie pseudobulwy. Kwiaty pojawiają się kolejno na szczycie pędu w kilkukwiatowym gronie o długości do 7 cm. Każdy kwiat ma szypułkę o długości 1,5-2,0 cm i zalążnię o długości 0,6-0,7 cm.
Kwiaty:
Kilka na kwiatostanie. Płatki okółka zewnętrznego są jasno żółtawe z licznymi purpurowo-brązowymi kropkami, które zagęszczają się przy wierzchołkach i łączą w kilka podłużnych linii w kierunku podstawy płatka. Są pokryte brodawkami z krótkimi, żółtymi włoskami wewnątrz i wszystkie mają długie, wysmukłe ogonki wyrastające z wierzchołków. Płatki okółka wewnętrznego są w kolorze kości słoniowej i poznaczone brązowymi plamkami. Warżka jest żółtawa z epichile zabarwionym na różowo i hypochile z brązowymi plamkami. Prętosłup jest jasnożółty. Szeroki, jajowatego kształtu płatek grzbietowy ma długość 3 cm i szerokość 2,3 cm. Jest on połączony przy podstawie z bocznymi zewnętrznymi płatkami na długości około 0,9 cm i tworzy szeroko rozpostarty kwiat nieco miseczkowaty przy podstawie. Wierzchołek płatka grzbietowego jest tępo zakończony, ale zwęża się w prosty, wysmukły ogonek o długości 2,5-3,0 cm. Boczne płatki zewnętrzne są kształtu jajowatego, ukośne, mają ok. 3,5 cm długości, 2,3 cm szerokości i są połączone wzdłuż swoich wewnętrznych brzegów od strony podstawy na długości ok. 2 cm, tworząc szeroki lejek. Dość ostro zakończone wierzchołki zwężają się w wysmukłe, ukośnie skierowane w dół ogonki podobne kolorem i kształtem do ogonka na szczycie płatka grzbietowego. Małe, podłużne płatki okółka wewnętrznego mają długość 0,35 cm i szerokość 0,175 cm, mają zaokrąglone, dwuczęściowe wierzchołki z brodawkami między blaszkami, z których ta wewnętrzna jest ząbkowana. Warżka o kształcie łyżeczki ma 1,4 cm długości i 0,9 cm szerokości. Epichile ma kształt jajowaty, jest głęboko wklęsłe, ma 1 cm długości, 0,9 cm szerokości i ma ząbkowane brzegi zakrzywiające się do środka. Podłużne hypochile ma 0,4 cm długości i szerokości. Ma wyprostowane brzegi, szczelinę na środku i wklęsłą podstawę, która jest nieruchomo połączona z podstawą prętosłupa. Półcylindryczny prętosłup ma około 0,4 cm długości i grubą podstawę o długości 0,3 cm.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |