Dracula mopsus
Synonim: Masdevallia mopsus Lehmann & Kränzlin. Masdevallia triceratops Luer.
Występowanie:
Ekwador. Rosną w zachodnich prowincjach Ekwadoru: Azuay, Cotopaxi, El Oro, Bolívar i Manabí. W prowincji El Oro spotyka się je w gęstych, wilgotnych lasach na wysokościach 1200-1500 m, powyżej Zaruma. W prowincji Manabí są spotykane w pobliżu wierzchołka Montecristi na wysokości 650 m. W prowincji Cotopaxi rosną na zachód od Corazón, na wysokości 1200 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 32°C i 8°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady od 3 mm przez całą zimę do ok. 20 mm w lecie. Średnie temperatury (dzień/noc) od 26,7/17,2°C w styczniu do 28,3/19,7°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Kwitnie w sierpniu i we wrześniu
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. Uprawiane rośliny kwitną w zimie i wiosną.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to średniej wielkości, tworzący gęste kępy epifit sympodialny o grubych korzeniach.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwa ma 1-3 cm długości. Wysmukła, prosta, łodygowata pseudobulwa jest otoczona 2-3 ściśle przylegającymi rurkowatymi osłonkami.
Liście:
Liście mają 8-17 cm długości, wliczając w to złożoną podłużnie szypułkę u podstawy. Pojedynczy wyprostowany liść, nieco skórzasty, o wąsko eliptycznej blaszce o szerokości 1,5-2,5 cm, wyrasta na szczycie pseudobulwy. Jest on ostro zakończony przy wierzchołku, ma zgrubienie na spodniej stronie i stopniowo zwęża się, tworząc przy podstawie podłużnie złożony ogonek.
Kwiatostan:
Szypułka kwiatowa ma 4-10 cm długości. Purpurowy, zwisający pęd kwiatowy wyrasta u podstawy łodygowatej pseudobulwy. Kwiaty pojawiają się kolejno w kilkukwiatowym gronie na szczycie każdego pędu kwiatowego. Każdy kwiat ma szypułkę o długości 0,5-1,0 cm i ciemno-purpurową zalążnię o długości 0,4-0,5 cm.
Kwiaty:
Kilka w kwiatostanie. Kwiaty o kształcie głęboko miseczkowatym mają ok. 2,5 cm średnicy, a płatki okółka zewnętrznego są kremowe, z rzadkimi kropkami w kolorze czerwono-purpurowym lub purpurowo-brązowym, zwłaszcza od strony podstawy i przy wierzchołkach. Każdy płatek okółka zewnętrznego ma gruby, czerwono-brązowy ogonek wyrastający z wierzchołka. Płatki okółka wewnętrznego są żółto-zielone i mają purpurowe plamki. Warżka jest żółto-pomarańczowa z różowymi plamkami, a prętosłup jest biały. Płatek grzbietowy jest poprzecznie jajowaty, ma 0,9-1,0 cm długości i szerokości i od strony podstawy jest połączony z płatkami bocznymi na długości 0,2 cm, tworząc rozwartą, nieco zaokrągloną miseczkę. Ostro zakończony wierzchołek zwęża się w gruby, prosty ogonek o długości 0,5-0,7 cm. Boczne płatki zewnętrzne są ze sobą połączone wzdłuż wewnętrznych brzegów od strony podstawy na długości ok. 1 cm, tworząc eliptyczną, wklęsłą blaszkę o długości ok. 1,2 cm i szerokości 1,5 cm. Tępe wierzchołki zwężają się w ogonki podobne do ogonka płatka grzbietowego. Płatki okółka wewnętrznego są podłużne, mają 0,35 cm długości i 0,15 cm szerokości i są zaokrąglone przy wierzchołku. Warżka ma kształt gruszkowaty lub łyżeczkowaty, lub podobny do kształtu skrzypiec i ma ok. 0,5 cm długości i 0,25 cm szerokości. Nieco zaokrąglone epichile ma ok. 0,2 cm długości, 0,25 cm szerokości, jest płytko wklęsłe i na wewnętrznej stronie nieco pokryte brodawkami. Podłużne hypochile ma około 0,3 cm długości i 0,2 cm szerokości, wyprostowane brzegi, szczelinę na środku, oraz wklęsłą podstawę, która jest połączona z podstawą prętosłupa. Półcylindryczny prętosłup ma około 0,4 cm długości i grubą podstawę o długości 0,3 cm.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |