Dracula vampira
Synonim: Masdevallia vampira Luer.
Występowanie:
Ekwador. Rośliny spotyka się tylko w górskich lasach deszczowych na wysokości 1800-2200 m, na zachodnich zboczach Mt. Pichincha w prowincji Pichincha. Choć ich występowanie jest ograniczone, to nie są rzadkimi roślinami w naturze. Odwiedzający naturalne siedlisko podają, że wiele tych roślin można znaleźć w wilgotnej, liściastej ściółce na niższych częściach ogromnych drzew obrośniętych epifitami.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 1°C. Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 18 mm w styczniu do 173 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,7°C w styczniu do 27,8/13,2°C w maju. Okres kwitnienia: Kwitnie sporadycznie przez cały rok, z minimum w zimie.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo duży epifit tworzący kępy i osiągający 19-34 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Brak. Grube, proste łodyżki przy podstawie każdego przyrostu mają 4-6 cm długości, są otoczone przez 2 lub 3 rurkowate osłonki i wytwarzają kilka dość grubych korzeni.
Liście:
Długości 15-28 cm i szerokości 4,0-5,5 cm. Pojedynczy, wyprostowany, skórzasty liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Liść jest wąsko-eliptyczny, cienki, skórzasty i ma wyraźny nerw na spodniej stronie. Zwęża się do ostrego końca, a także zwęża się przy podstawie w złożony, mało wyraźny ogonek o długości 5-8 cm.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 20-40 cm długości. Gruba, pozioma lub rosnąca w dół szypułka wyrasta u podstawy łodygowatej pseudobulwy.
Kwiaty:
1-3. Pojedyncze kwiaty powstają sukcesywnie na każdym kwiatostanie. Kwiat wyrasta na połączeniu ogonka i zalążni o długości 2,8-3,5 cm. Cechą charakterystyczną tego gatunku są duże, szeroko rozpostarte płatki okółka zewnętrznego. Podstawowym kolorem płatków okółka zewnętrznego jest zielonkawy, prawie całkowicie zakryty przez liczne cienkie, mniej lub bardziej równoległe, podłużne, czarno-purpurowe żyłki, które zbiegają się przy końcach. Małe, białe płatki okółka wewnętrznego mają purpurowe plamki. Warżka jest biała z żyłkami różowawymi do żółtawych, a prętosłup jest żółty. Szeroko-jajowaty płatek grzbietowy ma długość 3,5-5,5 cm i 3,5-4,0 cm szerokości. Przy podstawie płatek grzbietowy jest połączony z bocznymi na długości około 1,5 cm, tworząc płaski, szeroko rozpostarty kwiat. Przy wierzchołku jest raczej tępo zakończony i zwęża się tworząc wysmukły, wyprostowany, czarniawy ogonek o długości 5-11 cm. Płatki boczne są szeroko-jajowate, ukośne, mają 4-6 cm długości, 3-4 cm szerokości i przy podstawie są połączone razem na długości około 1,5 cm, tworząc szeroki, płaski lejek. Są nieco zaostrzone na końcach i zwężają się w wysmukłe czarne ogonki, podobne do tego przy płatku grzbietowym. Podłużne płatki okółka wewnętrznego mają 0,6 cm długości i 0,2 cm szerokości. Warżka ma 1,5-2,4 cm długości i 1,1-1,7 cm szerokości. Jajowata, wklęsła górna część warżki ma 1,0-1,7 cm długości i 1,1-1,7 cm szerokości, brzegi zawinięte do środka i liczne promieniście biegnące żyłki na wewnętrznej powierzchni. Żyłki rozgałęziają się i wznoszą. Dolna część warżki ma około 0,7 cm długości, 0,5 cm szerokości i wyprostowane, tępe, brzegi, szczelinę na środku i wklęsłą podstawę, która jest połączona z podstawą prętosłupa. Półcylindryczny prętosłup ma 0,7 cm długości i grubą podstawę o prawie takiej samej długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |