Encyclia cochleata
Synonim: Epidendrum cochleatum Linnaeus, Anacheilium cochleatum (Linnaeus) Hoffmannsegg, Phaedrosanthus cochleatus (Linnaeus) O. Kuntze, Epidendrum cochleatum var. costaricense Schlechter, Anacheilium cochleatum (Linnaeus) Hoffmannsegg var.triandrum (Ames) R.P. Sauleda, R.P. Wunderlin & B.F. Hansen, Epidendrum cochleatum var. triandrum (House) Ames, Epidendrum triandrum House. Nazwa Helleborine cochleato flore Plumier była także wymieniana jako synonim, ale nie znaleźliśmy tej nazwy ani w Indeksie Kewensis ani w żadnych innych pracach.
Występowanie:
Meksyk, Ameryka Środkowa, Kolumbia, Wenezuela, Karaiby i Floryda. W Meksyku rośliny te rosną na zboczach górskich skierowanych w stronę Oceanu Atlantyckiego, w stanach Campeche, Chiapas, Hildalgo, Oaxaca, Puebla, Quintana Roo, San Luis Potos', Tabasco, Tamaulipas i Veracruz. Spotyka się je w rzadkich lasach i na polanach, w różnych typach lasów, takich jak tropikalne lasy z drzewami zrzucającymi liście, lasy wiecznie zielone i dąbrowy. Zakres wysokości siedlisk naturalnych rozciąga się od poziomu morza aż do wysokości 2000 m. Zwykle rosną jednak na wysokościach w pobliżu środka tego zakresu i na większości terenów Ameryki Środkowej spotyka się je na wysokościach 300-1300 m. W Wenezueli widziano je w otwartych lasach powyżej Pie del Cerro w pobliżu La Victoria na wysokości ok. 1520 m oraz w lasach deszczowych wzdłuż drogi do Choron na wysokości ok. 1370 m. W Puerto Rico storczyk ten jest szeroko rozprzestrzeniony i popularny. Rośnie tam zarówno w miejscach zacienionych jak i nasłonecznionych, w lasach od prawie suchych do wilgotnych, na wysokościach 200-900 m. Na Wyspach Dziewiczych spotka się je jednak tylko na wyspie St. Croix.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 6°C. Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok. Opady od 20 mm w styczniu do 230 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/10,6°C w styczniu do 28,9/16,7°C w maju. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w lecie.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny kwitną w ciągu całego roku. Są doniesienia, że rośliny pochodzące z Meksyku zwykle mają znacznie większe kwiaty niż rośliny pochodzące z innych regionów.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo duży epifit, litofit lub roślina naziemna o sympodialnym typie wzrostu, osiągająca 25-59 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 5,5-26,0 cm długości i 2-5 cm szerokości. Elipsoidalne do gruszkowatych pseudobulwy są oddalone od siebie, nieco spłaszczone i czasem mają krótką szypułkę.
Liście:
Liście mają 20-33 cm długości i 3-5 cm szerokości. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrastają zwykle 2, ale czasem 3 lub 4 liście o kształcie podłużno-lancetowatym do lancetowatego. Są błyszczące, nieco skórzaste i zwężają się, tworząc ostry wierzchołek. Liść ma krótką, złożoną podstawę wyrastającą z pseudobulwy.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 50 cm długości lub więcej. Pęd kwiatowy jest wydłużony, rzadko się rozgałęzia, może być wyprostowany lub wygięty. Wyrasta na wierzchołku najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Wyłania się on z osłonki, która może mieć 2,5-13,0 cm długości. Kwitnienie jest długim procesem, trwającym od późnej wiosny aż do zimy. Kwiaty rozwijają się na pędzie sukcesywnie w miarę jego wydłużania się i zawiązywania nowych pąków. Rośliny mogą kwitnąć prawie ciągle. Zanim zakończy się proces kwitnienia, pęd kwiatowy może osiągnąć długość 70 cm.
Kwiaty:
Foto: © Tamara Florczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Liczne. Trwałe kwiaty otwierają się kolejno, a równocześnie otwartych jest tylko kilka. Mają one do 9 cm długości, z muszelkowatą warżką u góry. Są bardzo zmienne co do wielkości i stopnia rozchylenia. Kolor kwiatów jest też nieco zmienny, ale płatki obu okółków są zwykle zielonkawo-żółte z purpurowymi kropkami przy podstawie. Górna część warżki jest najczęściej głęboko ciemnopurpurowa (prawie purpurowo-czarna) z żółto-zielonymi smużkami. Biała podstawa warżki ma wyraźnie widoczne, promieniście rozchodzące się purpurowe żyłki i 2 żółte zgrubienia przy podstawie tarczki. Prętosłup jest zielony z purpurowymi kropkami. Wąsko lancetowate, ostro zakończone płatki obu okółków mają 3,0-7,5 cm długości i 0,3-0,7 cm szerokości. Mogą się rozchylać lub być skierowane ostro w dół i być mniej lub więcej skręcone. Warżka ma 1,0-2,1 cm długości i 1,2-2,5 cm szerokości. Połączona z prętosłupem warżka rozchyla się począwszy od środka w stronę prętosłupa. Może ona być szeroko zaokrąglona do sercowatej, głęboko wklęsła, z nieco pofalowanymi brzegami. Gruby prętosłup ma 0,7-0,9 cm długości, najszerszy jest w połowie, z tępym wierzchołkiem krótszym niż boczne ząbki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |