Epidendrum nocturnum
Synonim: Epidendrum carolinianum Lamarck, Nyctosma nocturna Rafinesque-Schmaltz, Epidendrum tridens Poeppig & Endlicher, Epidendrum discolor Richard & Galeotti, Epidendrum spruceanum Lindley, Epidendrum bahiense Rchb. f., Epidendrum carpophorum Barbosa-Rodrígues, Epidendrum buenaventurae Lehmann & Kränzlin, Phaedrosanthus nocturnus Kuntze, Epidendrum nocturnum var. minus Cogniaux, Auliza nocturna Small, Epidendrum leucarachne Schlechter, Epidendrum oliganthum Schlechter, Amphiglottis nocturna Britton.
Występowanie:
Obszar występowania rozciąga się od południowej Florydy przez Meksyk i Amerykę Środkową, Karaiby, do północnej części Ameryki Południowej i dalej na południe aż do Peru, Boliwii i Brazylii. Rosną zwykle jako epifity na drzewach i skałach, ale czasem zdarza się, że są storczykami naziemnymi. Spotyka się je zarówno na terenach wilgotnych, jak i suchych, rosnące w wysokich, wiecznie zielonych nizinnych lasach, na otwartych przestrzeniach i w powalonych lasach. Zwykle rosną na wysokościach 100-1000 m, ale spotykano je także nawet na wysokości 2000 m. Ten szeroko rozpowszechniony storczyk napotykano wiele razy, a długa lista lokalizacji, wysokości i innych danych jest dostępna w bazie danych Tropicos.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 9°C. Średnia wilgotność około 90% przez cały rok. Opady deszczu od 200 do 300 mm przez cały rok. Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,0/16,1°C w styczniu do 27,2/17,2°C w maju. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, ale maksimum przypada zimą.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. O tych roślinach mówi się, że mogą kwitnąć bez przerwy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający zróżnicowane rozmiary, nawet do 100 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwa ma co najmniej 50 cm długości. Wysmukłe, ulistnione pędy w przekroju są okrągłe przy podstawie, ale są nieco spłaszczone w kierunku wierzchołka. Na całej długości te pędy są okryte rurkowatymi osłonkami, które pozostają nawet po opadnięciu liści.
Liście:
Liście mają zmienną wielkość, począwszy od wąskich i małych (6 cm długości i 0,5 cm szerokości) do bardzo dużych (17 cm długości i 7 cm szerokości). Wznoszące się do rozpostartych, liście są owalno-eliptyczne do podłużno-eliptycznych, czasem nawet lancetowatych, a ich wierzchołki mogą być zaokrąglone lub dość ostro zakończone. Są dwurzędowo ułożone na pędzie i zwykle tylko w górnej jego połowie. Czasem jednak pędy mogą być ulistnione na prawie całej długości. Liście mogą być dość cienkie, sztywne i skórzaste, zwykle są zielone, ale czasem mają zabarwienie kasztanowe.
Kwiatostan:
Krótki. Pęd kwiatowy pojawia się na szczycie pędu, zwykle wyrasta tylko jeden kwiat, ale czasami się zdarza, że wyrastają dwa kwiaty. Kwiaty są krótkotrwałe, utrzymują się tylko 1-3 dni, ale wkrótce potem pojawiają się kolejne pąki, tak że roślina może kwitnąć ciągle przez dłuższy okres czasu, bo kwiaty mogą pojawiać się z tego samego pędu przez kilka lat. Pąki są purpurowo-czerwone na zewnętrz, ale wkrótce po otwarciu zmieniają kolor na czerwonawo brązowy. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości 5-17 cm.
Kwiaty:
4-6 w kwiatostanie, ale jednocześnie tylko 1-2. Kwiaty intensywnie pachną, zwłaszcza w nocy, ich płatki okółka zewnętrznego mają wewnętrzne powierzchnie zielonkawo-jasnobrązowe, płatki okółka wewnętrznego są białawe w momencie otwarcia, ale szybko zmieniają kolor na zielonkawo-żółty, biała warżka ma żółte zgrubienie, prętosłup jest biały. Kwiaty mają 7,5-12,5 cm szerokości, wydłużone lancetowato płatki okółka zewnętrznego są nieco skręcone w kierunku wierzchołka, mają ostro zakończone wierzchołki, na ogół dość mocno odgięte brzegi, 3,5-9,0 cm długości i 0,3-0,8 cm szerokości. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, natomiast płatki boczne rozkładają się ukośnie. Wąskie, nitkowate płatki okółka wewnętrznego mają ostro zakończone wierzchołki, 3,5-8,5 cm długości, 0,3 cm szerokości, a ich brzegi są mniej odgięte niż płatki okółka zewnętrznego. Ułożenie płatków okółka wewnętrznego jest różne, od wznoszącego się poprzez poziome do bardzo zwisającego. 3-klapowa warżka ma ok. 7 cm długości licząc od podstawy prętosłupa to wierzchołka wydłużonej działki środkowej, ze swobodną częścią o długości ok. 5,8 cm. Stosunkowo szerokie działki boczne, rozpostarte i skierowane do przodu, są nieco owalne do jajowatych lub owalno-lancetowatych. Mają one przy podstawie kształt nieco sercowaty, są tępo, czasem ostro zakończone, brzegi mogą mieć gładkie lub ząbkowane, mają 1,2-3,8 cm długości i 0,4-1,0 cm szerokości poniżej środka. Wąska, wydłużona do nitkowatej działka środkowa zwęża się, przechodząc w długi, ostro zakończony wierzchołek. Ma 2,2-5,7 cm długości i 0,3 cm szerokości w pobliżu podstawy. Zgrubienie, które tworzy para prostych grzbietów rozdzielonych niższym i krótszym grzbietem, znajduje się pomiędzy bocznymi działkami, rozciągając się od podstawy warżki do podstawy środkowej działki. Prętosłup jest nieco rozszerzony w stronę wierzchołka i ma 1,5-2,5 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |