Epidendrum parkinsonianum
Występowanie:
Od południowego Meksyku przez Środkową Amerykę do Panamy. W Meksyku, rośliny występują w stanach: Jalisco, Michoacan, Mexico, Morelos, Guerrero, Oaxaca, Veracruz, i Chiapas. Jest to występujący na szerokim obszarze, ale rzadko spotykany gatunek epifityczny, który normalnie rośnie w lasach dębowych i sosnowych na wysokości 1500-2300 m npm.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i -1°C. Średnia wilgotność waha się od 55% w marcu do 75% we wrześniu. Opady od 3 mm w styczniu do 170 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,3/6,7°C w styczniu do 28,9/13,2°C w maju.
Uwagi różne:
W naturze roślina kwitnie głównie wiosną i latem, lecz roślina może kwitnąć kilka razy do roku. Od samego początku Epidendrum parkinsonianum często było mylone z Epidendrum falcatum, które jest płożącym się litofitem o kruchych, podobnych do pseudobulw łodygach, nieco mniejszych kwiatach z szerszymi fragmentami o różowawym odcieniu na zewnątrz, oraz warżką, której środkowa działka jest tylko nieco dłuższa niż boczne.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Duże, silnie zwisające epifity, często tworzą kępy i osiągają długość ponad 200 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy ok. 10 cm długości są zgrupowane, wznoszą się łukowato, są smukłe, lekko cylindryczne, pokryte przezroczystymi, często chropowatymi osłonkami, przez to utrudnione może być odróżnienie od kłącza.
Liście:
1 lub więcej z pseudobulwy. Liście osiągają długość do 46 cm, mają kształt cylindryczny i są mięsiste. Mają kolor głębokiej zieleni z odcieniem fioletu.
Kwiatostan:
Krótkie szypułki pojawiają się na szczycie nowej pseudobulwy.
Kwiaty:
1-3 w każdym kwiatostanie. Kwiaty są efektowne, pachnące, trwałe i mogą mieć ponad 15 cm średnicy, chociaż zwykle są nieco mniejsze. Długie, wąskie, znacznej rozpiętości płatki okółka zewnętrznego i wewnętrznego mogą być białawe, jasnobrązowe, bladożółte lub żółtozielone. Mają one często odcień jasnofioletowy, po zewnętrznej stronie płatków fioletowo-brązowy. Duża biała warżka, mająca mniej lub więcej rozróżnialną, żółtą lub żółtopomarańczową plamkę na powierzchni, jest trójklapowa; część środkowa jest ostro zakończona i dłuższa niż boczne.
Tłumaczenie: Agnieszka Kaliniak |