Epidendrum pseudepidendrum
Synonim: Pseudepidendrum spectabile Rchb. f.
Występowanie:
Kostaryka i Panama. W Kostaryce storczyk ten występuje najczęściej w lasach nizinnych i lasach niskich gór, na wysokościach 400-1000 m. Natomiast w Panamie rośnie w prowincji Chirique na wysokości 1200 m. Choć jest dość popularny w uprawie, to obecnie w naturze bywa spotykany rzadko, głównie z powodu niszczenia jego siedlisk naturalnych.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 10°C. Średnia wilgotność w okresie zimy i wiosny wynosi 70%, natomiast w lecie i jesienią przekracza 80%. Opady od 5 mm w styczniu-lutym do 305 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/15°C w styczniu do 27,2/17,4°C w maju. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum od marca do maja.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży, osiągający 100 cm wysokości, tworzący kępy epifit sympodialny.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 50-100 cm długości i 1,0-1,5 cm szerokości; rzadko osiągają 200 cm wysokości. Na mniejszych roślinach pędy są zwykle wyprostowane, natomiast na dużych roślinach pochylają się prawie do pozycji poziomej, a nawet nieco się zwieszają, ale ich wierzchołki są skierowane ku górze. W części wierzchołkowej są ulistnione, ale na większej części łodygi są bezlistne.
Liście:
Liście mają 5-20 cm długości i 2-6 cm szerokości. Niewielka liczba liści jest ułożona w dwóch rzędach w górnej części pędu; są szeroko rozłożone, ostro zakończone, eliptyczne i skórzaste. Liście są nieco węższe przy podstawie i przechodzą w osłonki ciasno obejmujące pęd.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 15 cm długości. Z wierzchołka pędu wzrostowego lub w jego pobliżu może wyrastać jeden lub więcej pędów kwiatowych. Szypułka jest otoczona przez kilka obejmujących ją osłonek. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości ok. 5 cm i otoczony przez osłonkę kwiatową o długości do 1,4 cm.
Kwiaty:
1-3 w każdym kwiatostanie. Gatunek występuje w kilku formach kolorystycznych. Oprócz standardowej, czerwonej odmiany istnieje forma semialba (poniżej) i forma alba.
Foto: © Jerzy Dziedzic. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bardzo ciekawe kwiaty są opisywane czasem jako najbardziej efektowne w całym rodzaju. Kwiaty mają 4,0-5,5 cm średnicy wzdłuż rozłożonych płatków okółka wewnętrznego i 5,5-6,5 cm długości od czubka płatka grzbietowego do wierzchołka warżki. Kwiaty wyglądają jak zrobione z wosku lub z plastiku, płatki obu okółków są ciemnozielone do jabłkowo-zielonych, duża warżka jest pomarańczowa do czerwono-pomarańczowej, a prętosłup jest zielony przy podstawie i ma wierzchołek pomarańczowo-czerwony do purpurowego. Mięsiste, lancetowate płatki okółka zewnętrznego są dość wąskie przy podstawie, powyżej środka rozszerzają się i następnie znowu zwężają, tworząc ostry wierzchołek. Mają 2,3-3,3 cm długości i 0,5-1,0 cm szerokości w najszerszym miejscu. Płatki okółka wewnętrznego są ostro zakończone, mają podłużnie lancetowaty kształt, 2,5-2,8 cm długości i 0,2-0,3 cm szerokości. Wypukła, bardzo mięsista warżka ma przy podstawie długi pazur ściśle połączony z prętosłupem. Warżka ma 3,0-3,5 cm długości i 2,0-2,3 cm szerokości. Część warżki od strony podstawy jest skierowana do przodu razem z prętosłupem, ale następnie ostro zagina się w dół na poziomie wierzchołka prętosłupa, a dalej rozszerza się gwałtownie, tworząc poprzecznie podłużną do nieco prostokątnej, albo zaokrągloną blaszkę o ząbkowanych lub postrzępionych brzegach. Zgrubienie na środku warżki ma 3 mięsiste, nieco wypukłe wyrostki, które rozciągają się od podstawy do wierzchołka warżki. Prętosłup ma 2 cm długości, jego wierzchołek jest rozdęty i ma parę wyrostków o kształcie rożków lub uszu. Każdy kwiat ma 4 pyłkowiny w dwóch parach różnej wielkości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |