Eria thao

Gagnepain 1950
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Podochileae
Podplemię: Eriinae

 

Foto: © Jay Pfahl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Eria thao

Występowanie:

Wietnam i Chiny. W Wietnamie rośliny te spotyka się w regionie koło Hué oraz w pobliżu Tamdao, May Bac i Mang Canh. Nie ma danych dotyczących wysokości naturalnego siedliska. W Chinach występuje w południowej części wyspy Hainan, gdzie rośnie na drzewach lub skałach, w lasach na wysokościach 600-1200 m.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 1°C.
Średnia wilgotność waha się od 70% zimą do ponad 80% przez resztę roku.
Opady od 5 mm w grudniu do 203 mm w październiku.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 19,7/11,9°C w styczniu do 26,1/20,6°C w czerwcu.
Okres kwitnienia: Od sierpnia do października.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały sympodialny epifit o przyrostach rozmieszczonych co 1,0-1,5 cm na wysmukłym kłączu.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwa ma 1,0-1,5 cm średnicy. Okrągłe do jajowatych młode pseudobulwy są otoczone łuskowatymi, podłużnie żyłowanymi osłonkami, które z czasem nikną.  

Liście:

Długości 5-10 cm i szerokości 1,5-2,0 cm. Pojedynczy, prosty liść o kształcie wąsko-eliptycznym do owalnego wyrasta z wierzchołka pseudobulwy. Jest skórzasty, ze zgrubieniem wzdłuż środkowego nerwu na spodniej stronie, ostro zakończony i zwęża się przy podstawie, tworząc wysmukły, złożony ogonek o długości 1,5-2,0 cm.  

Kwiatostan:

Ma długość 3-4 cm. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta z podstawy pseudobulwy. Kwiat wyrasta z szypułkowatej zalążni pokrytej gęstymi, wełnistymi, rudymi włoskami.   

Kwiaty:

1 na pęd kwiatowy. Kwiat jest żółty, jego płatek grzbietowy jest skierowany w dół, a rozpostarte boczne płatki zewnętrzne mają około 2 cm długości. Płatki okółka zewnętrznego są na zewnątrz gęsto pokryte rudymi włoskami. Płatek grzbietowy jest wydłużony do lancetowatego, sztywno skierowany w dół, ma tępy lub zaokrąglony wierzchołek, 1,7 cm długości i 0,6-0,8 cm szerokości. Boczne płatki zewnętrzne są trójkątne do jajowatych, tępo zakończone, mają około 2 cm długości i 0,6-0,9 cm szerokości, są połączone przy podstawie, tworząc lejek o długości 0,6-0,7 cm. Płatki okółka wewnętrznego są eliptyczne, tępo zakończone, mają 1,5 cm długości i 0,5 cm szerokości przy podstawie. Są skierowane ukośnie w dół, tak że trafiają między boczne płatki zewnętrzne a płatek grzbietowy. 3-klapowa warżka ma 1,5 cm długości, 1,0 cm szerokości i nieco wydłużoną działkę środkową, której długość wynosi 1,0 cm a szerokość 0,6 cm. Tarczka warżki ma 3 wybrzuszenia, z których środkowe jest bardziej wysmukłe i przebiega prawie do końca działki, podczas gdy dwa boczne są krótsze i grubsze. Prętosłup ma około 0,6 cm długości i grubą podstawę o długości 0,8 cm.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Latem średnia temperatura dnia wynosi 26°C, nocą 20-21°C, z amplitudą dobową 5-6°C.  

Światło:

15000-23000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie południowego słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do jesieni opady deszczu są umiarkowane do obfitych. Jesienią ich ilość gwałtownie zmniejsza się i rozpoczyna się 4-5 miesięczny okres suszy trwający do początków wiosny. Uprawiane rośliny powinny być często podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale począwszy od późnej jesieni powinny przesychać między podlewaniami. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok, ale są i tacy, którzy od wiosny do połowy lata stosują nawóz o zwiększonej zawartości azotu, a następnie, późnym latem i jesienią, zaczynają stosować nawóz o większej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny mogą rosnąć zamocowane na kawałkach paproci drzewiastej lub korka, o ile potrafimy im zapewnić wysoką wilgotność, ale w okresie letnich gorących i jasnych dni może wymagać to kilkukrotnego podlewania w ciągu dnia. Rośliny jednak zwykle sadzi się do płytkich pojemników lub koszyczków, bo dla większości hodowców trudne jest utrzymanie latem wysokiej wilgotności roślinom posadzonym na podkładkach. Doskonale spisują się koszyczki o dużych otworach wyłożone mchem torfowcem. Podłoże powinno być luźne, szybko odprowadzające wodę, ale jednak zatrzymujące pewną jej ilość. Hawkes (1965) sugerował, aby gatunki Eria o małych pseudobulwach traktować i uprawiać podobnie jak małe, tropikalne gatunki Bulbophyllum, czyli w ciasno upakowanych włóknach paproci Osmunda lub paproci drzewiastej z dodatkiem dużej ilości składników poprawiających drenaż. Pocięte włókna paproci drzewiastej zmieszane z około 10% perlitu, 10% pociętego mchu torfowca i 10% węgla drzewnego stanowią doskonałe podłoże dla wielu hodowców. Po ustabilizowaniu się gatunków z rodzaju Eria ich bryła korzeniowa powinna być jak najrzadziej naruszana, a więc należy wybierać podłoże, które rozkłada się bardzo powoli. Hodowcy podają, że naruszenie bryły korzeniowej często wstrzymuje kwitnienie na kilka sezonów. Kora sosnowa może być użyta, jeśli zawiera dodatki utrzymujące wilgoć, lecz w tym przypadku wymagane jest częstsze przesadzanie, gdyż podłoże to szybciej ulega rozkładowi. Jeżeli konieczne jest przesadzenie, powinno być wykonywane jedynie wtedy, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni. Pozwoli to roślinie zaadaptować się w możliwie najkrótszym czasie. 

Wilgotność powietrza:

80-85% przez większość roku, ze spadkiem do około 70% w zimie.  

Okres spoczynku:

Zimą średnia temperatura dnia wynosi 20-21°C, nocą 12-14°C, z amplitudą dobową 6-8°C. Zimą opady są niewielkie, ale rosa i mżawki zapewniają wilgoć podczas prawie całego okresu suchego. Rośliny powinny przesychać nieco pomiędzy podlewaniami, ale nie powinny być suche przez dłuższy okres. Poranne zamgławiania pomiędzy sporadycznymi lekkimi podlewaniami powinny umożliwić roślinie przejście suchego okresu spoczynku, zapewniając jej jednocześnie wystarczającą ilość wilgoci. Przy końcu zimy stopniowo zwiększa się ilość wody. Nawożenie należy zredukować lub całkowicie wyeliminować aż do momentu, gdy wiosną rozpocznie się intensywniejsze podlewanie.