Eulophia speciosa

(Robert Brown ex Lindley) H. Bolus
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Cymbidieae
Podplemię: Eulophiinae

Foto: © Copyright Cameron McMaster. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Eulophia speciosa

Synonim: Lissochilus speciosus Robert Brown ex Lindley.

Występowanie:

Obszar występowania jest bardzo rozległy i obejmuje tropikalną Afrykę wschodnią, sięgając daleko na południe aż po Prowincję Cape w Republice Południowej Afryki. W RPA rośliny te występują w następujących prowincjach: Południowy i Wschodni Cape, Transkei, Natal, Swaziland i Wschodni Transvaal. Zwykle rosną w starych, nieruchomych piaskach, wybrzeżowych glebach bielicowych, w czerwonawych do jasnobrązowych piaskach, glinach i glebach laterytowych. Tworzą lokalne kolonie do 50 roślin na otwartych, raczej osłoniętych miejscach w nadbrzeżnych zaroślach, w dolinach pokrytych stepowymi zaroślami, wśród kolczastych krzewów niskiej roślinności stepowej i roślinności trawiastej gór w głębi lądu. Rośliny występują na wysokościach od poziomu morza do 1000 m.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i -2°C.
Średnia wilgotność wynosi 60% latem do około 80% przez cały rok.
Opady od 20 mm przez całe lato (15 mm w sierpniu) do 109 mm w grudniu i styczniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 17,2/7,8°C w styczniu do 26,1/15,6°C w sierpniu.
Okres kwitnienia: Od kwietnia do września.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny kwitną wiosną. Uprawiający te rośliny podają, że gatunki Eulophia ze swoimi podziemnymi bulwami są trudne do utrzymania w uprawie dłużej niż kilka lat, chyba że zwróci się specjalną uwagę na reżim podlewania. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to dość silna roślina gruntowa (naziemna) osiągająca 40-90 cm wysokości. Przyrosty wyrastają z nieregularnych podziemnych bulw połączonych grubym kłączem.  

Liście:

Liście mają do 60 cm długości. Są sztywne, mięsiste, ułożone w wachlarz i mają tylko około 2 cm szerokości.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma długość do 100 cm. Prosty kwiatostan wyrasta z podstawy nowego przyrostu mniej więcej w czasie, gdy liście osiągają dojrzałość.  

Kwiaty:

Każda kiść składa się z 10-30 szeroko rozstawionych kwiatów. Atrakcyjne kwiaty mają 2,5-3,6 cm średnicy, zielone płatki okółka zewnętrznego, jaskrawo żółte płatki okółka wewnętrznego i żółtą warżkę, która ma białawe boczne działki, a w środku czerwone plamki i linie. Małe płatki okółka zewnętrznego mają ok. 0,8 cm długości i 0,3-0,4 cm szerokości. Płatki okółka wewnętrznego są znacznie większe, rozstawione, i mają do 1,8 cm długości i 1,6 cm szerokości. Warżka jest prawie tak długa jak płatki okółka wewnętrznego. Prosty, widoczny prętosłup ma ok. 0,6 cm długości.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Średnia temperatura latem wynosi w dzień 24-26°C, a w nocy 14-16°C, co daje dobową różnicę rzędu 10-11°C. Ze względu jednak na rozległy obszar występowania i szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny te mogą się przystosować do temperatur nieco wyższych lub niższych niż podane w danych klimatycznych.  

Światło:

20000-35000 luksów. Rośliny adaptują się do jasnych warunków, ale światło powinno być rozproszone. Jeżeli rosną przy wysokim poziomie światła, należy zwrócić uwagę na to, aby liście nie uległy poparzeniu. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Opady deszczu są niewielkie do umiarkowanych przez cały rok. Pora sucha trwa od późnej wiosny aż do początków jesieni. Uprawiane rośliny powinny być mocno podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale podłoże musi szybko odprowadzać wodę i wysychać pomiędzy podlewaniami. Gdy nowe przyrosty dojrzeją i zakończy się kwitnienie, ilość wody należy zmniejszyć. Kolejne zmniejszenie jej ilości następuje, gdy liście zmieniają kolor i opadają.  

Nawożenie:

W okresie silnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców zaleca stosowanie jesienią (gdy wzrost ulega spowolnieniu, a nowe przyrosty osiągnęły dojrzałość) nawozu o obniżonej zawartości azotu i zwiększonej ilości potasu. Powoduje to pobudzenie do lepszego kwitnienia w następnym sezonie i sprzyja zahartowaniu nowych przyrostów przed okresem spoczynku. Aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych w okresie silnego nawożenia, zaleca się przepłukiwanie pojemników mniej więcej co miesiąc. Przepłukiwanie jest szczególnie ważne tam, gdzie woda jest silnie zmineralizowana.  Najpierw należy normalnie roślinę podlać aby rozpuścić nagromadzone sole, a po około godzinie przepłukać podłoże wodą w ilości równej dwukrotnej objętości pojemnika. 

Podłoże:

Te naziemne rośliny są zwykle uprawiane w doniczkach wypełnionych wyjątkowo luźnym podłożem. Jest to szczególnie ważne, bo te rośliny nie tolerują zleżałego podłoża wokół korzeni. Podłoże stosowane przez wiele osób składa się z 1 części tłustej gliny, 1 części dobrze przefermentowanego obornika, 1/2 części pociętych włókien paproci osmunda i 1/2 części pociętych włókiem paproci drzewiastej. Niektórzy zalecają także dodatek w różnych ilościach kory sosnowej, kompostu, wysokiego torfu, perlitu, grubego piasku, pumeksu i węgla drzewnego. Skład podłoża powinien być ustalony przez każdego uprawiającego te rośliny w zależności od warunków uprawy i możliwości podlewania. Ze względu na to, że rośliny te nie tolerują zleżałego podłoża, powinny być przesadzane zanim podłoże zacznie się rozkładać. Tak więc przesadzanie powinno się odbywać każdego roku zanim pojawią się nowe przyrosty.  

Wilgotność powietrza:

75-80% przez większość roku, latem w okresie suchym spada do 60-65%.  

Okres spoczynku:

W zimie średnia temperatura dnia wynosi 17-18°C, nocy 8°C, z amplitudą dobową 9-11°C. Choć w okresie zimy opady w naturalnym siedlisku są stosunkowo duże, to uprawianym roślinom należy jej dostarczać tylko okazjonalnie i utrzymywać roślinę na sucho aż do pojawienia się nowych przyrostów. Nawożenie powinno być wyeliminowane aż do wiosny, gdy wznawia się częstsze podlewanie.