Gastrochilus japonicus
Synonim: Saccolabium japonicum Makino, Gastrochilus holttumianus S. Y. Hu & Barreto, Gastrochilus somai (Hayata) Hayata, Saccolabium somai Hayata, Saccolabium taiwanianum S. S. Ying.
Występowanie:
Japonia, Wyspy Ryukyu i Tajwan. W Japonii storczyk ten spotyka się na wyspach: Honshu, Shikoku, Kyushu, Yakusima i Sakisima. Na Wyspach Ryukyu rośliny spotyka się w górskich lasach na szczycie Nishime-dake, także w kilku lokalizacjach na wyspie Okinawa, oraz na wyspach Ishigaki, Iriomote i Amami-Osima. Na Tajwanie spotyka się je w lasach na całej wyspie, na wysokościach 500-2000 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 31°C i 0°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady deszczu od 46 mm w grudniu do 912 mm w maju i ponad 700 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,6/8,6 w styczniu do 26,1/17,2 w sierpniu. Okres kwitnienia: Od kwietnia do września z maksimum w lecie.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały, do 8 cm wysokości, epifit o wzroście monopodialnym, o zwisającym pokroju, z długimi nitkowatymi korzeniami rosnącymi w dużej ilości przy podstawie pędu.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma 3-8 cm długości. Gruby, zwisający pęd jest otoczony krótkimi, obejmującymi go osłonkami liściowymi.
Liście:
Liście mają 5-10 cm długości i 1,0-1,5 cm szerokości. Na pędzie wyrasta kilka wydłużonych do sierpowatych lub podłużnie lancetowatych liści, ułożonych dwurzędowo i dość blisko siebie. Są one mięsiste, skórzaste, z ostro zakończonymi wierzchołkami, złożone wzdłuż środkowego nerwu tworzącego rodzaj kanału na górnej powierzchni, a wybrzuszenie na dolnej.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma ok. 2 cm długości. Rozszerzający się do nieco opadającego pęd kwiatowy wyrasta z pędu poniżej liści. Kwiaty ułożone są w raczej płaską parasolkę w górnej części pędu kwiatowego, a każdy osadzony jest na szypułkowatej zalążni o długości ok. 1,0 cm.
Kwiaty:
4-7 w każdym kwiatostanie. Płatki obu okółków są jasnożółte lub żółtawo-zielone i mają różowo-purpurowe plamki i kropki na wewnętrznej stronie. Torba warżki jest biała z żółtymi smużkami, a przy podstawie żółta z czerwonymi kropkami. Blaszka warżki jest zielonkawa z żółtą częścią środkową i z czerwonymi kropkami. Rozpostarte kwiaty mają ok. 1,5 cm średnicy. Płatki obu okółków są eliptyczne do jajowatych, tępo zakończone lub zaokrąglone na wierzchołkach. Płatki okółka zewnętrznego mają 0,7 cm długości i 0,45 cm szerokości, a płatek grzbietowy jest lekko wklęsły i w pozycji wyprostowanej, podczas gdy boczne płatki zewnętrzne rozchylają się poziomo. Płatki okółka wewnętrznego mają ok. 0,6 cm długości, 0,32 cm szerokości i są ukośnice skierowane do góry. Warżka ma dużą miseczkowatą ostrogę lub torebkę przy podstawie, która jest odwrotnie eliptyczna po otworzeniu. Ostroga ma ok. 0,6 cm szerokości i głębokości. Rozpostarta, trójkątna blaszka warżki rozpościera się do przodu od górnego przedniego brzegu woreczka przy podstawie. Ma ona ok. 0,45 cm długości, 0,9 cm szerokości i nieregularnie ponacinany brzeg. Prętosłup jest krótki i na dole przechodzi w podstawę, która jest połączona z torbiastą częścią warżki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |