Isabelia virginalis
Występowanie:
Brazylia. Pierwotnie zbierane były w Górach Organowych na północny wschód od Rio de Janeiro. Wiadomo, że rośliny występują także w przybrzeżnych górach w stanach Rio de Janeiro, San Paulo i Parana. Siedlisko gatunku rozciąga się w głąb lądu do gór Minas Gerais. Zwykle rosną na małych gałązkach i na konarach w chłodnych, mglistych lasach, lecz rosną także w szczelinach skalnych i kieszeniach gruzowisk na zerodowanych piaskowcach w Vila Velha w pobliżu Ponta Grossa w stanie Parana. Rośliny spotyka się także na wysokości 500-600 m na obszarach, gdzie suma opadów rocznych wynosi ok. 1200 mm.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 41°C i -4°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 64 mm w styczniu do 175 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,7/9,4°C w styczniu do 29,5/18,5°C w maju. Okres kwitnienia: Listopad i grudzień.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach hodowców. Niektórzy hodowcy podają, że kwitnienie jest intensywniejsze od końca jesieni do wiosny, lecz może występować nieregularnie w ciągu całego roku.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Mały epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 2,5-7,5 cm.
Pseudobulwy:
Mają 0,7-1,0 cm długości. Jajowate pseudobulwy są blisko rozmieszczone wzdłuż płożącego, rozgałęzionego kłącza. Z czasem rośliny formują gęsty kobierzec. Pseudobulwy są prawie niewidoczne pod pokrywającymi je podobnymi do plecionki żółtobrązowymi włóknami, które tworzą rodzaj miniaturowych siatkowych koszyków.
Liście:
Mają 2,5-7,5 cm długości. Wyprostowane, podobne do igieł liście sa nieco rowkowane. Na każdym przyroście występuje tylko jeden liść rosnący na szczycie pseudobulwy.
Kwiatostan:
Bardzo krótki. Łodyga kwiatowa wyrasta z wierzchołka nowej pseudobulwy.
Kwiaty:
1. Każda łodyga kwiatowa wytwarza pojedynczy kwiat o średnicy 1 cm. Szeroko rozstawione płatki zewnętrzne i węższe, skierowane do przodu płatki wewnętrzne zwykle są białe, lecz czasem z różowym lub jasnofioletowym odcieniem, szczególnie na płatkach okółka zewnętrznego. Spód każdego bocznego płatka zewnętrznego tworzy ostrogę w miejscu połączenia z podstawą szerokiej, zaokrąglonej, czysto białej warżki. Biały prętosłup ma ametystowe plamki i ametystowo zabarwiony wierzchołek pokrywy komory pyłkowej.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |