Isochilus linearis
Synonim: Cymbidium lineare (Jacquin) Swartz, Encyclia linearis (Jacquin) Dressler, Epidendrum lineare Jacquin, Epidendrum lineare Ruiz & Pavon, Isochilus brasiliensis Schlechter, Isochilus leucanthus Barbosa-Rodrigues, Isochilus pauciflorus Cogniaux, Isochilus peruvianus Schlechter, Leptothrium lineare (Jacquin) Kunth. Strona internetowa w3 Tropicos prowadzona przez The Missouri Botanical podaje następujące synonimy: Isochilus linearis var. leucanthum Lindley, Isochilus linearis var. linearis, oraz Isochilus linearis var. unilateralis Robinson. Williams ([1951]1986) stwierdził jednak, że odmiana unilateralis jest "trudna do odróżnienia od gatunku", ale jest traktowana jak odrębny gatunek przez Haegsatera & Salazara (1990). Duża liczba synonimów wskazuje na szerokie rozpowszechnienie i zmienność tego gatunku. Wzorcowa roślina pochodzi z Karaibów, a niektórzy autorzy wątpią, czy rośliny pochodzące z Ameryki Środkowej są w rzeczywistości tym samym gatunkiem.
Występowanie:
Meksyk, Ameryka Środkowa, Karaiby oraz wschodnia część Ameryki Południowej od Wenezueli po Argentynę. Jest to najpopularniejszy i najszerzej występujący gatunek rodzaju Isochilus. Może rosnąć na powierzchni gruntu, przyczepiony do skał, zwalonych pni lub na drzewach. Rośnie zwykle w gęstych mieszanych lasach lub w górskich lasach deszczowych, a wysokości jego występowania leżą w zakresie od poziomu morza do wysokości 2000 m. Najczęściej jednak spotyka się je na wysokościach 1000-2000 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 27°C i -4°C. Średnia wilgotność waha się od 60% pod koniec zimy do 80% przez całe lato i jesień. Opady od 5-10 mm w zimie do 175 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 19,4/8,9°C w styczniu do 23,9/13,5°C w maju. Okres kwitnienia: od czerwca do stycznia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Tworzący kępy epifit o wzroście sympodialnym i zmiennej wysokości (30-76 cm).
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy osiągają do 76 cm długości i mają 1 mm średnicy. Wysmukłe, ciasno skupione łodygi mogą być wyprostowane, łukowato wygięte lub zwisające. Są całkowicie i ciasno okryte rurkowatymi osłonkami liściowymi, które z kolei są pokryte małymi, podobnymi do brodawek guzkami. Przyrosty wyrastają na pełzającym kłączu w odległości 0,3-0,5 cm od siebie.
Liście:
Dorastają do 6,5 cm długości i 0,25 cm szerokości. Dwurzędowo ułożone liście są wąsko podłużne, na wpół wyprostowane lub rozłożone, mogą być tępo zakończone lub mieć płytko rozdzielony wierzchołek. Gdy pędy są młode, są na całej długości pokryte 2 rzędami liści, ale z wiekiem dolne opadają i stary pęd ma tylko kilka liści w pobliżu wierzchołka.
Kwiatostan:
Ma długość do 2 cm. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta z wierzchołka ostatnio dojrzałego pędu. Kwiaty są luźno ułożone w mniej lub bardziej dwurzędową kiść, ale czasem są tylko na jednej stronie pędu kwiatowego. Przylistki kwiatowe mają zwykle kolor czerwono-karminowy.
Kwiaty:
3-6. Małe, zmienne kolorystycznie kwiaty mogą być od prawie białych do ciemno różowo-karmazynowych, ale kolor czerwono-karminowy jest najpopularniejszy. Warżka jest zwykle nieco ciemniejsza od pozostałych części kwiatu. Rurkowate kwiaty mają 0,8-0,9 cm długości. Eliptyczno-lancetowate płatki okółka zewnętrznego mają długość do 0,9 cm, są raczej wklęsłe, ich wierzchołki są ostro-tępe i są połączone ze sobą od podstawy do około jednej czwartej ich długości, tworząc rurkowatą podstawę kwiatu. Nawet te niepołączone części płatków okółka zewnętrznego są tylko lekko rozchylone. Podłużno-lancetowate do jajowatych płatki okółka wewnętrznego mają do 0,9 cm długości i 0,5 cm szerokości. Przy podstawie mają wąski pazurek, tępo zakończone wierzchołki i są skierowane do przodu wzdłuż boków prętosłupa. Wąska, podłużno-lancetowata warżka, z krótkim, wąskim pazurem przy podstawie, zakrzywia się ostro, tworząc przy podstawie rodzaj litery S. Dolna połowa blaszki warżki leży bardzo blisko i równolegle do spodu prętosłupa, natomiast jej górna połowa zakrzywia się lekko w dół. Warżka ma do 0,9 cm długości, najwęższa jest przy podstawie, ale stopniowo rozszerza się, osiągając w pobliżu wierzchołka szerokość 0,2 cm, po czym znowu zwęża się w tępo zakończony wierzchołek. Prosty prętosłup o krótkiej podstawie ma 0,6 cm wysokości, nie ma skrzydełek, ale na wierzchołku ma ząb.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |