Kefersteinia graminea
Synonim: Zygopetalum gramineum Lindley.
Występowanie:
Kolumbia i Wenezuela. W Kolumbii rośliny spotyka się na wysokościach 1000-2500 m, ale brak dodatkowych informacji o naturalnym siedlisku. W Wenezueli rośliny napotkano w Dystrykcie Federalnym w pobliżu Caracas w górach Cordillera de la Costa na wysokości 1700-2000 m, w stanie Aragua w pobliżu Colonia Tovar na wysokości 1250 m, a w stanie Mérida na wysokości 1800-2100 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 30°C i 7°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 56 mm zimą do 274 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 20,5/10,5°C w styczniu do 23,9/12,8°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Od lutego do września.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to średniej wielkości epifit sympodialny, dorastający do wysokości 35 cm i mający pokrój wachlarzowaty.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak. Kefersteinia graminea ma bardzo mały pęd okryty obejmującymi go z obu stron pochewkami liściowymi.
Liście:
Liście mają do 35 cm długości i 2,5 cm szerokości. Każda wachlarzowata rozeta ma ok. 5 liści o różnej wielkości, z których najmniejszy znajduje się na dole, poza pochewką, a największy na górze, w środku wachlarza. Liście są ostro zakończone na wierzchołku, mają wybrzuszenie na spodniej stronie i zwężają się u podstawy, gdzie są podłużnie złożone wzdłuż środkowego nerwu, na krótkim odcinku, tworząc krótki, wąski niby-ogonek.
Kwiatostan:
Może mieć 4,5-7,5 cm długości. Kilka wysmukłych, prostych lub łukowato wygiętych pędów kwiatowych wyrasta z podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy, z kąta liściowego najniższej osłonki.
Kwiaty:
1-3 na kwiatostan, ale najczęściej jeden. Płatki obu okółków mają delikatną teksturę, są bladozielone z licznymi kasztanowymi plamkami ułożonymi zwykle w przerywane, równoległe linie na każdym płatku. Warżka jest bardzo bladozielona i ma dużo czerwonawo-kasztanowych plamek. Zgrubienie na warżce jest ciemnokasztanowe, ma drobniutkie gruczoły, prawie aksamitną powierzchnię i gruczoły włosowe w środku. Zgrubienie jest białe i ma biały pylnik. Kwiaty są stosunkowo duże w porównaniu z kwiatami innych gatunków tego rodzaju, mają 3-4 cm średnicy. Ukośnie rozpostarte boczne płatki zewnętrzne mają kształt jajowaty do eliptycznego, są ostro zakończone, mają 2,0-2,3 cm długości i 0,9-1,0 cm szerokości. Lekko wklęsły płatek grzbietowy wychyla się do przodu, tworząc rodzaj kaptura nad prętosłupem. Lekko skośne płatki okółka wewnętrznego są wąsko-eliptyczne, ostro zakończone, mają 2 cm długości i 0,9 cm szerokości. Szeroko-jajowata 3-klapowa warżka ma boki wyprostowane. Działka środkowa na górnej połowie warżki zakrzywia się ostro w dół i ma pofalowane i lekko postrzępione brzegi. Mięsiste zgrubienie ma z przodu 2 zęby. Prętosłup ma 1,3-1,4 cm długości, jest silny i przy wierzchołku zakrzywia się lekko w dół.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |