Lycaste macrophylla

(Poeppig & Endlicher) Lindley
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Zygopetalinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Lycaste macrophylla

Synonim: Maxillaria macrophylla Poeppig & Endlicher, Lycaste plana Lindley, Lycaste filomenoi Schlechter.  Lycaste macrophylla (Poeppig & Endlicher) Lindley jest w Sekcji MACROPHYLLAE. Jest to duża grupa roślin z rodzaju Lycaste występujących w Ameryce Środkowej i Południowej, aż do Peru na południu. Zwykle wszystkie one mają płatki okółka wewnętrznego w kształcie wstążek, które zachodzą na siebie wzdłuż górnych i środkowych brzegów, za wyjątkiem odgiętego koniuszka. Wszystkie mają owłosioną, okrągłą pokrywę komory pyłkowej, która jest wklęsła na spodniej stronie - jest to cecha charakterystyczna wspólna z Lycaste dowiana. Lycaste macrophylla subsp. xanthocheila jest karłowatym gatunkiem, który bardziej przypomina Lycaste dowiana. Ten gatunek jest bardzo zmienny w kolorystyce i zostało wydzielonych kilka podgatunków o różnych zasięgach geograficznych. Niektóre z tych podgatunków to: subsp. macrophylla (Poeppig & Endlicher) Lindley, subsp. desboisiana (Cogniaux) Fowlie, subsp. puntarenasensis Fowlie i subsp. measuresiana (Williams) Fowlie.  

Występowanie:

Od Kostaryki i Panamy na południu Ameryki Środkowej i dalej na południe przez Kolumbię, Wenezuelę aż do Peru i Boliwii. W Panamie rośliny znaleziono w prowincji Coclé na północ od El Valle de Antón na wysokości 910 m, na zachodnim zboczu na szczycie Cerro Valle Chiquito na wysokości 700-800 m, w prowincji Veraguas na zalesionych zboczach Cerro Tuté na zachód od Santa Fé na wysokości 760-910 m i w prowincji Chiriquí na wysokości 1520 m. W Wenezueli znaleziono je w Dystrykcie Federalnym w pobliżu Caracas na wysokości 1700 m oraz w stanie Guatopo w pobliżu Parque Nac. W Peru rosną w tropikalnych i górskich lasach deszczowych na wysokościach od 400 do 2000 m. Najczęściej rosną jako rośliny naziemne lub naskalne, ale spotykano je także rosnące jako epifity. Rośliny spotkano w departamencie Junin w pobliżu Huacapistana na wysokości 1600 m, w departamencie Huanuo w pobliżu Leonico Prado i Tingo Maria oraz w departamencie Amazonas koło Bongara na wysokości 1500 m. W Boliwii storczyk ten napotkano w kilku lokalizacjach w departamencie La Paz, gdzie rósł jako roślina naziemna w mokrych lasach górskich. 

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 1°C.
Średnia wilgotność około 80% przez cały rok.
Opady od 114 mm w grudniu do 632 mm w maju.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 26,6/13,8°C w styczniu do 27,2/15,6°C w czerwcu.
Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w maju.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to raczej duży, tworzący kępy, naziemny lub epifityczny storczyk sympodialny osiągający do 75 cm wysokości.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwy mają do 10 cm długości i 3-6 cm szerokości. Grube, jajowate, nieco bocznie spłaszczone pseudobulwy mają często kilka podłużnych rowków. Otoczone są przez 3-4 błonkowate ciasno przylegające osłonki, z których 2 górne są podobne do liści, a blaszka największego osiąga nawet 40 cm długości i 10-12 cm szerokości. Po opadnięciu liści na wierzchołkach starych pseudobulw nie ma ostrych kolców. 

Liście:

Liście mają długość 40-75 cm i szerokość 10-12 cm. Para wydłużonych lancetowatych liści w kształcie wachlarza wyrasta na szczycie każdej pseudobulwy. Mają one ostro zakończone końce, kilka podłużnych fałd składających się w wachlarz przechodzący poniżej w dość długi, wąski, podłużnie złożony przy podstawie szypułkowaty ogonek. Liście opadają przed zimą.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 8-18 cm długości. Z podstawy dojrzałej pseudobulwy wyrasta kilka, a nawet kilkanaście prostych pędów. Trzon kwiatostanu jest otoczony kilkoma szerokimi, błonkowatymi osłonkami, z których górna tworzy zwykle szeroki, ostro zakończony kaptur o długości prawie takiej samej, jak długość zalążni. 

Kwiaty:

Jak widać na załączonych fotografiach, kwiaty są bardzo zmienne kolorystycznie.

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora.

Jeden w kwiatostanie, ale każdy kwitnący przyrost może wytworzyć kilka kwiatostanów. Kwiaty są mniej lub bardziej pochylone, duże, okazałe i pachnące. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Kolor płatków okółka zewnętrznego może zmieniać się od oliwkowo-zielonego, poprzez blado czekoladowo-brązowy, brązowy do odcieni bardzo ciemnych mahoniowo-brązowych lub mahoniowo-czerwonych. Białe płatki okółka wewnętrznego i warżka często są nakrapiane różowo, lub czerwono, lub purpurowo-czerwono. Prętosłup jest biały. Płatki okółka zewnętrznego mają w przybliżeniu taką samą wielkość. Płatek grzbietowy jest prosty, lancetowaty do eliptyczno-lancetowatego, ostro zakończony i ma 4,5-6,0 cm długości i 1,5-2,5 cm szerokości. Rozpostarte płatki boczne, które są ukośnie skierowane w dół, są umocowane do podstawy prętosłupa, tworząc krótki lejek. Wyrastają ukośnie z podstawy i są prawie tej wielkości i kształtu, co płatek grzbietowy, ale są nieco szersze i mają 2-3 cm szerokości. Mniejsze płatki okółka wewnętrznego nie rozchylają się. Zamiast tego są wysunięte do przodu i ułożone mniej lub bardziej równolegle do prętosłupa. Mają długość 4-5 cm, szerokość 1,8-2,2 cm, a ich ostro zakończone wierzchołki odginają się mocno na zewnątrz. Trzypłatkowa warżka ma 3,0-4,5 cm długości i 1,4-1,6 cm szerokości po rozłożeniu. Przy podstawie zwęża się i łączy z podstawą prętosłupa. Jej boczne płatki są proste, a ich wierzchołki są nieregularnie ukośne. Rozpostarty płatek środkowy jest jajokształtny, nieco czterorokanciasty i może być ostro lub tępo zakończony. Jego brzegi są lekko poskręcane i zakrzywione do środka. Tarczka ma mięsiste, lancetowate, ostro zakończone wklęsłe zgrubienie. Wysmukły prętosłup jest półcylindryczny, nieco wygięty i ma 1,8-2,3 cm długości.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Przez cały rok średnia temperatura dnia wynosi 26-28°C, a średnia temperatura nocy 14-16°C, z amplitudą dobową 11-13°C. Ze względu na szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny te można przystosować do warunków o 3-4°C cieplejszych lub chłodniejszych niż podane w danych klimatycznych.  

Światło:

12000-23000 luksów. Światło powinno być filtrowane i rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie południowego słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

Opady są obfite i bardzo obfite w ciągu całego roku. Uprawiane rośliny powinny być obficie podlewane, zwłaszcza w okresie aktywnego wzrostu. Muszą jednak mieć podłoże dobrze odprowadzające wodę, a wokół korzeni nie może ono być rozmokłe ani rozłożone, natomiast nie można dopuścić do zupełnego wyschnięcia rośliny.   

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok, ale są i tacy, którzy od wiosny do połowy lata stosują nawóz o zwiększonej zawartości azotu, a następnie, późnym latem i jesienią, zaczynają stosować nawóz o większej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny sadzi się zwykle w doniczkach lub koszykach wypełnionych luźnym podłożem szybko odprowadzającym wodę, które jednak jest w stanie zatrzymać część wilgoci, ale nie rozkłada się szybko ani nie rozmaka. Małe doniczki są lepsze od dużych, ponieważ w dużych doniczkach podłoże pozostaje zbyt długo wilgotne po podlaniu. Wtedy korzenie nie przesychają dość szybko, co może doprowadzić do ich zgnicia. Wielu hodowców uważa, że rośliny lepiej rosną, jeżeli wilgoć jest stale dostępna i stosują 6 mm korę zmieszaną z mchem torfowcem lub innymi składnikami zatrzymującymi wilgoć. Niektórzy zalecają drobną korę zmieszaną z perlitem, inni wolą mieszaninę równych objętości pociętego mchu torfowca, torfu z turzycy i perlitu. Jeżeli rośliny dobrze rosną, to wytwarzają szybko rosnący system korzeniowy. Powinny być sadzone w doniczkach umożliwiających przyrosty w okresie 2 lat, ponieważ nie najlepiej reagują na naruszanie korzeni przy dzieleniu czy przesadzaniu. Rośliny te można także mocować na płatach paproci drzewiastej lub korka, ale ponieważ należy im zapewnić wysoką wilgotność przez cały rok, w okresie lata muszą być podlewane co najmniej raz dziennie. W wypadku tak zawieszonych roślin, podczas suchych i gorących okresów niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Przesadzanie lub podział powinny być wykonywane zanim podłoże zacznie się rozkładać lub gdy roślina wyrasta poza swój pojemnik. Zwykle następuje to po dwóch latach. Należy to jednak wykonywać dopiero wtedy, gdy pojawiają się nowe przyrosty i nowe korzenie. Pozwala to roślinom zaaklimatyzować się w stosunkowo krótkim czasie i dostarcza im najmniej stresu.  

Wilgotność powietrza:

Około 80% przez większość roku. W siedliskach naturalnych te średnie są prawdopodobnie wyższe niż wskazują dane klimatyczne.  

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą można w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych miejscach, w warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych. Rośliny te nie powinny jednak nigdy być zasuszane. Jeśli podlewanie roślin jest ograniczone, należy również zredukować nawożenie.