Maxillaria sophronitis

(Rchb. f.) Garay 1958
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Maxillariinae

 

Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Maxillaria sophronitis

Synonim: Ornithidium sophronitis Rchb. f.

Występowanie:

Północna Wenezuela. Storczyki te rosną w górskich lasach deszczowych lub na ich obrzeżach, na wysokościach 760-1520 m. Spotyka się je głównie w nadbrzeżnych górach, ale były też znajdowane na stanowiskach dalej od wybrzeży, w głębi lądu.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i 4°C.
Średnia wilgotność waha się od 60% w zimie i wiosną do około 80% latem.
Opady od 0-8 mm w styczniu, lutym i marcu do 201 mm w sierpniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,5/11,7°C w styczniu do 26,0/15,6°C w lecie.
Okres kwitnienia: Cały rok z maksimum od listopada do stycznia.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparto na danych od hodowców. Maxillaria sophronitis ma opinię rośliny trudnej w doprowadzeniu do kwitnienia i w uprawie. Dunsterville w Orchid Hunting in the Lost World (And Elsewhere in Venezuela) mówi, że ten gatunek stwarza pewne problemy w uprawie, ale nie wymienia tych problemów.  Nasze rośliny rosną dobrze w warunkach, jakie podają dane klimatyczne, ale wydają tylko kilka kwiatów, które są rozmieszczone pomiędzy wieloma nowymi, już dojrzałymi przyrostami teoretycznie gotowymi do kwitnienia.  Niedawno dowiedzieliśmy się od Dale'a Bordersa z Oregonu, jak udało mu się doprowadzić do naprawdę widowiskowego kwitnienia tej rośliny. Podaje on, że przez lata jego roślina była uprawiana w umiarkowanych warunkach i bujnie wytwarzała nowe przyrosty, ale niewiele kwiatów. Obecnie uprawia on tę roślinę w chłodnej szklarni, z dzienną temperaturą około 21°C i nocną obniżoną do 11°C. Podlewa ją cały rok, a chłodna szklarnia ma bardzo wysoką wilgotność. Dale ocenia, że jego roślina rośnie w 50% cieniu, albo otrzymuje niewiele więcej światła. Teraz jego roślina regularnie wytwarza na raz 50-60 kwiatów. Takie spektakularne kwitnienie może być wynikiem posiadania wyjątkowego klonu, ale nasza roślina pochodzi prawdopodobnie od niego, a nie mieliśmy nigdy więcej niż kilka kwiatów na raz. Jedynym wytłumaczeniem takiej obfitości kwitnienia są jego umiejętności, albo niskie temperatury uprawy. Być może w grę wchodzą oba te czynniki, ale nam pozostaje spróbowanie uprawy w temperaturach przez niego polecanych. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały, 3,2 cm, epifit o pokroju pnącym i wzroście sympodialnym. 

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają do 1,2 cm długości. Są one nieco spłaszczone, matowo brązowe, mniej lub bardziej żłobione, ale gdy są młode często są gładkie i prawie kuliste. Są od siebie oddalone o 2,5-3,5 cm wzdłuż kłącza całkowicie pokrytego brązowymi osłonkami. 

Liście:

Liście mają 2 cm długości. Pojedynczy, gruby, sztywny, skórzasty liść wyrasta ze szczytu każdej pseudobulwy i jest podtrzymywany przez 1-2 mocno żyłkowane osłonki przy podstawie. Liście są jasno zielone, z błyszczącą górną powierzchnią i mają ciemno brązowe przylistki. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 1-3 cm długości. Poziome lub lekko wygięte pędy kwiatowe wyrastają z podstawy ostatnio wykształconej i dojrzałej pseudobulwy. 

Kwiaty:

1. Każdy kwiatostan wytwarza jeden kwiat. Ich średnica nie przekracza zwykle 2,5 cm, tak więc kwiat jest duży w stosunku do rozmiarów rośliny. Nie pachną, ale mogą się utrzymywać 4-6 tygodni. Kwiaty są bardzo okazałe z jasnymi pomarańczowo-czerwonymi płatkami okwiatu i pomarańczowo-żółtą warżką, której boczne działki i obrzeżenia są kremowo-żółte. Szerokie, zaostrzone płatki zewnętrzne są szeroko rozpostarte, natomiast nieco krótsze i tępo zakończone płatki wewnętrzne są pochylone do przodu obejmując blado-zielony prętosłup z białym pylnikiem.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 24-25°C, nocą 14-16°C, z amplitudą dobową 9-10°C. 

Światło:

18000-25000 luksów. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni opady deszczu są umiarkowane do obfitych. Choć w okresie 3-4 miesięcy zimowych opady notowane na stacjach klimatycznych są niskie, to jednak ich ilość w lasach deszczowych jest prawdopodobnie wyższa. W okresie aktywnego wzrostu podłoże uprawianych roślin powinno być wilgotne, lecz jesienią podlewanie powinno być stopniowo zmniejszane. Northen (1980) poleca utrzymywanie roślin stale wilgotnych, ale nic nie mówi o obfitości kwitnienia. Problem ten jest szerzej opisany w Uwagach różnych. 

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Ze względu na rozkrzewiający się i pnący pokrój łatwiej jest uprawiać te rośliny umocowane na płatach paproci drzewiastej lub korka. Rośliny tak mocowane wymagają wysokiej wilgotności i podlewania przynajmniej raz dziennie w okresie letnim. Jeżeli rośliny są uprawiane w doniczkach, można stosować dowolne, luźne, szybko przesychające podłoże. Przesadzać można po zaobserwowaniu wzrostu nowych korzeni. 

Wilgotność powietrza:

Około 75-80% przez większość roku, pod koniec zimy i wczesną wiosną spadająca do około 60-65%. W siedliskach na terenie górskich lasów deszczowych te średnie są prawdopodobnie wyższe niż wskazują dane klimatyczne. 

Okres spoczynku:

Średnia temperatura dnia zimą to 26-27°C, a w nocy 12°C, z dobową amplitudą 13-15°C. Dlatego w zimie podlewanie uprawianych roślin powinno być ograniczone, lecz nie wolno pozwolić, aby pozostawały suche przez dłuższy czas.