Maxillaria tenuifolia
Synonim: Maxillaria gracilifolia Kraenzlin
Występowanie:
Meksyk, Gwatemala, Belize, Salwador i Nikaragua. W przeszłości były doniesienia o występowaniu w Kostaryce, ale ostatnie badania wskazują, że jest to wątpliwe. Rośliny te rosną w lasach deszczowych, w tropikalnych lasach z drzewami częściowo gubiącymi liście, a czasem też w wąwozach w ciepłych lasach dębowych. Spotyka się je na niskich wysokościach począwszy od poziomu morza do ok. 1000 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 8°C. Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok. Opady od 23 mm w okresie od grudnia do lutego do 160 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,8/13,3 w styczniu do 30,0/19,8 w maju. Okres kwitnienia: Od stycznia do sierpnia, z maksimum w maju.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny te najczęściej kwitną wiosną (od kwietnia do czerwca).
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Bujny, zwisający lub wznoszący się epifit o wzroście sympodialnym, dorastający do 60 cm wysokości. Przyrosty wyrastają co 2,5-4,0 cm wzdłuż wznoszącego się kłącza, okrytego obejmującymi go osłonkami o kolorze blado brązowym lub czerwonawo-brązowym. Rośliny zwykle zakorzeniają się tylko przy podstawie wydłużonych przyrostów.
Pseudobulwy/łodyga:
2-6 cm długości i 1-2 cm szerokości. Jajowate, nieco spłaszczone pseudobulwy mają pojedynczy liść na wierzchołku, a przy podstawie obejmujące je osłonki.
Liście:
Liście mają 12-50 cm długości i 0,2-0,7 cm szerokości. Wydłużone liście o delikatnej teksturze, nieco skórzaste, są koloru trawiastej zieleni i zwężają się, tworząc ostry wierzchołek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 5 cm długości. Najmłodsza dojrzała pseudobulwa może wytworzyć kilka prostych lub nieco pochylonych kwiatostanów. Osłonki na każdym pędzie kwiatowym są cienkie, suche i obejmują pęd.
Kwiaty:
1 na kwiatostanie. Kwiaty o szerokości 3,8-5,0 cm mają bardzo wyraźną teksturę i mocno pachną kokosem. Ich barwa jest nieco zmienna, ale zwykle płatki obu okółków są ciemnoczerwone i mają jasno lub ciemnożółte marmurkowe wzorki. Wklęsła warżka jest ciemna, głęboko krwistoczerwona począwszy od podstawy aż do połowy długości, natomiast jej część wierzchołkowa jest ciemnożółta z czerwono-purpurowymi lub czerwono-brązowymi plamkami układającymi się we wzór panterki. Piwno-żółty prętosłup ma z przodu ciemnoczerwone plamki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |